Koniec dilemám o ideálnom čase na cvičenie. Vedci priniesli konkrétne výsledky

  • Cvičenie predstavuje súčasť zdravej životosprávy mnohých ľudí
  • Prezradíme ti, kedy spáliš najviac kalórií
cvičenie ráno večer pohyb šport
Cvičenie v rôznych častiach dňa má svoje pre aj proti Canva/SrdjanPav, AleksandarNakic
  • Cvičenie predstavuje súčasť zdravej životosprávy mnohých ľudí
  • Prezradíme ti, kedy spáliš najviac kalórií

Cvičenie je jednou z najobľúbenejších aktivít, ktoré si ľudia rôzneho veku pridávajú do svojej životosprávy. S týmto obdivuhodným rozhodnutím však prichádza jedna zásadná otázka. Mnoho ľudí sa pýta, ktorá časť dňa je na túto činnosť najideálnejšia.

Mal by si ísť do posilňovne v skorých ranných hodinách, keď si v polospánku? Alebo po dlhom dni v práci, kedy si už totálne vyčerpaný a „bez šťavy“? Zdá sa, že nová štúdia túto dilemu vyriešila.

Vedci z univerzity v Sydney dokázali, že ľudia, ktorí cvičia v noci, majú nižšie riziko vzniku srdcových chorôb a úmrtia ako tí, ktorí cvičia ráno.

Ďalším faktom je, že obézni ľudia, ktorí cvičili po 18-stej, mali o 61 percent nižšie riziko úmrtia a o 36 percent nižšie riziko vzniku srdcových ochorení v porovnaní s obéznymi ľuďmi, ktorí necvičili vôbec. Ale tí, ktorí cvičili ráno, zaznamenali len o 33 percent menšiu pravdepodobnosť úmrtia a o 17 percent menšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení.

„Cvičenie nie je v žiadnom prípade jediným riešením krízy obezity. Tento výskum však naznačuje, že ľudia, ktorí si dokážu naplánovať svoju aktivitu na určitú časť dňa, môžu najlepšie kompenzovať niektoré z týchto zdravotných rizík,“ povedal Dr. Matthew Ahmadi, autor štúdie.

Vedci z University of Sydney analyzovali cvičebné postupy a výsledky takmer 30 000 obéznych ľudí s priemerným vekom 62 rokov počas ôsmich rokov. Na začiatku štúdie sledovali fyzickú aktivitu jednotlivca počas týždňa pomocou 24-hodinového fitness trackera.

Cvičenie by si mal praktizovať večer

Ich fyzická aktivita sa neobmedzovala len na cvičenie. Zahŕňala napríklad aj prechádzky a upratovanie domu. Účastníci boli rozdelení do štyroch kategórií v závislosti od toho, kedy sa väčšina ich aktivity odohrala, teda ráno, popoludní a večer. „Ranní“ športovci cvičili od 6.00 do 12.00. Popoludní sa cvičilo od 12.00 do 18.00. „Večerní“ športovci cvičili od 18. hodiny do polnoci. 

Po ôsmich rokoch vedci analyzovali údaje, pričom zohľadnili rozdiely vo veku, pohlaví, fajčiarskych návykoch a príjme stravy. Nezahŕňali ani jednotlivcov s už existujúcimi srdcovými chorobami a rakovinou.  

Účastníci, ktorí cvičili večer, mali najlepšie výsledky v porovnaní s ostatnými skupinami. Zistilo sa tiež, že osoby cvičiace popoludní dosahujú až o 40 percent nižšie riziko úmrtia a o 16 percent nižšie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení.

„Táto štúdia naznačuje, že načasovanie fyzickej aktivity by mohlo byť dôležitou súčasťou odporúčaní pre budúcu liečbu obezity a cukrovky 2. typu a preventívnu zdravotnú starostlivosť všeobecne,“ profesor Emmaneul Stamatakis, spoluautor štúdie a riaditeľ Mackenzie Wearables Research Hub v Charlesovi. Informovalo o tom Perkins Center. 

Dokonca poznáme aj niekoľko teórií, prečo by to tak mohlo byť. Prvým vysvetlením je fakt, že hladina cukru v krvi je na konci dňa často vyššia. Keď je tvoja hladina cukru v krvi relatívne vysoká, svaly môžu stiahnuť prebytočný cukor z krvného obehu a použiť ho ako palivo, čím získaš viac energie a pomôžu ti tak zvýšiť spálené kalórie. 

Taktiež je dokázané, že večerné cvičenie môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových chorôb. Stravovacie návyky, genetika a zdravotný stav, to všetko prispieva k tomu, že človek môže začať trpieť obezitou. Lekári však bežne odporúčajú pravidelné fyzické cvičenie ako jeden z najlepších spôsobov boja proti spomínanému zdravotnému problému.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: American Diabetes Association, YouTube/Natacha Océane, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá