Koniec éry lacného plynu pre Slovákov: O túto sumu sa ti zdvihnú účty
- Súčasná vláda s plošnou pomocou pokračuje aj v tomto roku
- Na to, koľko nakoniec bude stáť energopomoc celkovo, si ešte musíme počkať
- Súčasná vláda s plošnou pomocou pokračuje aj v tomto roku
- Na to, koľko nakoniec bude stáť energopomoc celkovo, si ešte musíme počkať
Za dva roky dosiahla suma plošnej energetickej pomoci takmer tri miliardy eur. Táto pomoc chránila pred prudkým vzostupom cien energií na svetových trhoch.
Vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) upozornil, že najviac peňazí, približne 1,24 miliardy eur, išlo na kompenzácie cien plynu v domácnostiach. Ako informuje portál Pravda, podľa NKÚ sú pravidlá pomoci nastavené neefektívne a nehospodárne.
„Nejde pritom o konečný účet za kompenzačnú pomoc, keďže krízová regulácia v energetike pokračuje aj tento rok a jej ukončenie legislatíva vôbec neupravuje. Kompenzácie pomohli, ale už je čas zamyslieť sa nad ich pokračovaním,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.
Dotovanie plynu pre väčšinu domácností skončí
Veľký balík pomoci za drahé energie vo výške 2,7 miliardy eur ešte nie je konečná suma, ktorú zaplatia všetci daňoví poplatníci. Súčasná vláda bude pokračovať v plošnej pomoci aj tento rok. Koľko nakoniec energopomoc bude stáť, sa ešte uvidí. Už sa objavujú názory, že od budúceho roka sa pomoc zameria len na konkrétne prípady.
To znamená, že drahé dotovanie plynu pre väčšinu domácností skončí. Na pomoc s cenami elektriny by malo prispieť schválené memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré by mohlo udržať cenu elektriny nižšie. Zrušenie drahých energetických dotácií je súčasťou plánu na úsporu. Ten by mohol budúci rok ušetriť približne 1,4 miliardy eur, čo je asi jedno percento hrubého domáceho produktu.
Už vieme, že v roku 2025 nás čakajú vyššie ceny energií a nie všetky domácnosti dostanú pomoc s faktúrami za energie. Ešte sa musí určiť, ktoré typy domácností budú mať nárok na túto pomoc.
Energetickí analytici, ktorých oslovil denník Pravda, urobili prepočty, o koľko by mohli niektoré domácnosti priplatiť na účtoch za energie v budúcom roku. Tieto odhady sú zatiaľ len predbežné. Referenčné obdobie totiž ešte stále prebieha a konečné účty sa môžu líšiť v závislosti od trhových cien a ďalších poplatkov.
Nové ceny plynu stanovia už čoskoro
Minulý rok vláda zmrazila ceny energií pre domácnosti prostredníctvom nariadenia, ktoré malo prednosť pred rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Táto krízová regulácia pokračuje aj v roku 2024, čo znamená, že spôsob pomoci ostáva nezmenený. Ak sa zmrazené ceny energií uvoľnia, regulované ceny od ÚRSO sa opäť uplatnia, a to už od budúceho roka.
Pri stanovovaní regulovaných cien plynu na budúci rok je dôležité referenčné obdobie, ktoré ovplyvní konečnú cenu plynu pre domácnosti na rok 2025. Toto obdobie sa týka 12 mesiacov od 1. októbra 2023 do konca septembra 2024 a aktuálne sme približne v jeho polovici. Na jeseň sa stanovia nové ceny plynu.
Energetický analytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX upozorňuje, že aktuálne by priemerná cena plynu dosiahla 37,71 eura za megawatthodinu. Pripomína, že pred energetickou krízou v roku 2021 boli koncové ceny plynu vypočítané z ceny 21,56 eura za megawatthodinu.
Za posledné tri roky cena plynu pre domácnosti stúpla miernym a riadeným spôsobom. Analytik predpokladá, že ak by sa vychádzalo z aktuálnej ceny, koncové ceny by v roku 2025 mohli vzrásť o 20 až 30 percent.
Adresná pomoc
Súčasná ministerka hospodárstva Denisa Saková avizovala koniec plošnej pomoci s energiami pre domácnosti. Podľa jej slov bude pomoc odteraz cielená. Na jej ministerstve už pracujú na tom, ako by mala cielená pomoc vyzerať.
„Aby sme v prípade potreby vedeli pomáhať už iba tým, ktorí to naozaj potrebujú a nedotovali sme vykurovanie bazénov v bratislavských vilách,“ uviedla ministerka Saková.
Analytik Ján Pišta tvrdí, že cielená pomoc je lacnejšia a efektívnejšia. Podľa neho by sa mala poskytovať v prípadoch, keď účty za energie presiahnu určité percento príjmov domácnosti.
„Typický účet za plyn pri vykurovaní staršieho domu s plynovým kúrením, ktorý obýva dôchodca alebo dôchodkyňa. Ak niekto nemá dostatok prostriedkov na živobytie, ide na sociálny úrad. Tak nech tam ide aj kvôli vysokým účtom za energie,“ navrhuje.
Zdroje: Pravda, TASR