Koniec Indie. Jedna z najväčších krajín sveta chce zmeniť svoj názov
- Vláda indického premiéra Naréndru Módího rozprúdila špekulácie o zmene názvu krajiny
- Módí sám zvyčajne označuje Indiu ako „Bhárat“
- Vláda indického premiéra Naréndru Módího rozprúdila špekulácie o zmene názvu krajiny
- Módí sám zvyčajne označuje Indiu ako „Bhárat“
Indiou v utorok otriasli špekulácie v súvislosti s údajnými plánmi zrušiť oficiálne používanie anglického názvu krajiny po tom, ako sa v pozvánkach zaslaných svetovým lídrom objavil alternatívny názov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
Vláda indického premiéra Naréndru Módího sa snaží odstrániť pretrvávajúce symboly britskej nadvlády z miest, politických inštitúcií či učebníc dejepisu, ale údajne pripravovaná zmena názvu krajiny by mohla byť v tomto smere najrazantnejším krokom.
Módí sám zvyčajne označuje Indiu ako „Bhárat“, čo je slovo pochádzajúce zo starých hinduistických spisov písaných v sanskrite a jeden z dvoch oficiálnych názvov krajiny zakotvený v indickej ústave.
Proti názvu India vedú kampaň členovia vládnucej strany
Členovia Módího vládnucej Indickej ľudovej strany (Bháratíja džanatá pártí – BJP) už doposiaľ viedli kampaň proti používaniu známejšieho názvu India, ktorý má korene v západnom staroveku a bol zavedený počas britského dobývania indického subkontinentu.
Počas nadchádzajúceho víkendu sa v Indii bude konať summit lídrov skupiny G20, na záver ktorého sa uskutoční štátna večera, ktorú podľa pozvánok usporiada „prezident Bháratu“.
Vláda zvolala na koniec septembra mimoriadne zasadnutie parlamentu a o legislatívnom programe schôdze zatiaľ mlčí. Televízna stanica News18 India však uviedla, že podľa nemenovaných vládnych zdrojov zákonodarcovia z BJP predložia mimoriadnu rezolúciu, ktorá uprednostňuje používanie názvu „Bhárat“.
Indické vlády rôznej politickej orientácie sa už desaťročia snažia odstrániť zvyšky britskej koloniálnej éry premenúvaním ciest a dokonca celých miest. Tento proces sa zintenzívnil za vlády Módího, ktorý vo svojich verejných prejavoch zdôrazňuje, že India musí opustiť zvyšky „koloniálneho myslenia“.
Módího vláda tiež odstránila islamské názvy miest zavedené za čias Mogulskej ríše, ktorá predchádzala britskej nadvláde, čo podľa kritikov svedčí o snahe potvrdiť nadradenosť väčšinového hinduistického náboženstva v Indii.
Neúčasť Putina a Siho na summite G20 nie je nič nezvyčajné
Neúčasť prezidentov Číny Si Ťin-pchinga a Ruska Vladimira Putina na tohtotýždňovom summite zoskupenia G20 v Naí Dillí nie je nezvyčajná a nemá nič spoločné s tým, že hostiteľom je India. Uviedol to v stredu indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
„Nie, nie. Nemyslím si, že to má niečo s Indiou,“ povedal Džajšankar v rozhovore pre tlačovú agentúru ANI. Reagoval na otázku, či prezidenti Ruska a Číny vynechajú summit G20 pretože sú pohnevaní s Indiou. Dodal, že nech už urobili Si a Putin akékoľvek rozhodnutie, iba oni najlepšie poznajú jeho dôvod.
Šéf indickej diplomacie na otázku, či neprítomnosť ruského a čínskeho prezidenta ovplyvní dosiahnutie konsenzu a vypracovanie záverečného vyhlásenia summitu, povedal: „Rokujeme práve teraz… hodiny nezačali tikať včera.“
Očakávania od schôdzky lídrov krajín G20 sú podľa jeho slov „veľmi vysoké“ a Naí Dillí čelí výzve, ako sa vysporiadať s „veľmi zložitým svetom“, ktorý sa zmieta pod vplyvom pandémie, konfliktu, dlhu, politiky a zmeny klímy.
Skupina G20 združuje 20 najväčších svetových ekonomík. Ich lídri sa spoločne snažia nájsť riešenia niektorých naliehavých problémov, ktorým svet čelí.
V otázke vojny na Ukrajine však medzi nimi panuje hlboká geopolitické priepasť, čo ohrozuje akýkoľvek pokrok. Na summite bude náročné dospieť k zhode názorov v spoločnej deklarácii lídrov, konštatuje Reuters.
Čínskeho prezidenta na summite zastúpi premiér Li Čchiang, Moskvu bude reprezentovať minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR