Koniec jednorazovým plastom na Slovensku, EÚ ich oficiálne zakáže od roku 2021

  • Do roku 2021 zmiznú jednorazové plasty z pultov predajní
  • Do roku 2029 chce EÚ zrecyklovať 90 % plastových fliaš
Pexels.com/Foto Startitup
  • Do roku 2021 zmiznú jednorazové plasty z pultov predajní
  • Do roku 2029 chce EÚ zrecyklovať 90 % plastových fliaš

Európsky parlament dal ráznu stopku znečisťovateľom životného prostredia. Do roku 2021 chce zakázať predaj všetkých jednorazových plastových výrobkov. Do roku 2025 chce potom vyzbierať 30 % objemu plastových fliaš a do roku 2029 to má byť 90 %.

Zákon schválili európski poslanci v stredu pomerom 560 (za): 35 (proti): 28 (zdržalo sa hlasovania). Nové právne ustanovenie sa bude týkať jednorazových plastových príborov (vidličky, nože, lyžice, paličky), jednorazových plastových tanierov, plastových slamiek, plastových vatových tyčiniek, plastových paličiek na balóny, produktov z oxo-degradovateľných plastov, jednorazových plastových nádob na potraviny (obaly rýchleho občerstvenia) a pohárov vyrobených z expandovaného polystyrénu.

Parlament tiež plánuje pokutovať výrobcov, ktorí zákaz porušia. Na produktoch obsahujúcich plasty ako napríklad na cigaretách či vlhčených obrúskoch by mali pribudnúť informácie o tom, ako poškodzujú životné prostredie.

Táto legislatíva zníži náklady spojené s poškodzovaním životného prostredia o 22 miliárd eur, čo je odhad nákladov plastového znečistenia v Európe do roku 2030. Európa teraz získala legislatívny rámec, za ktorý sa môže zasadzovať na medzinárodnej scéne, nakoľko znečistenie morí plastmi má globálny charakter,‟ uviedla spravodajkyňa Frédérique Ries (ALDE, BE).

Podľa Európskej únie tvoria plasty až 80 % z oceánskeho odpadu a sú obrovským ekologickým problémom. Výrobky zahrnuté v smernici tvoria až 70 % z tohto odpadu. Okrem toho, že plasty poškodzujú prírodu, negatívny vplyv majú aj na ľudské telo a naše zdravie, keďže sa v nich nachádzajú škodlivé chemické látky.

Zdroj: Európsky parlament

Najnovšie videá

Trendové videá