Koniec lyžovačky na Slovensku. Väčšina stredísk bude musieť o pár rokov navždy zatvoriť
- Globálne oteplenie spôsobuje problémy všetkým lyžiarom
- Slovenské strediská sa trápia s nedostatkom snehu
- Zruinovať to môže 26 z nich už v najbližších rokoch
- Globálne oteplenie spôsobuje problémy všetkým lyžiarom
- Slovenské strediská sa trápia s nedostatkom snehu
- Zruinovať to môže 26 z nich už v najbližších rokoch
Lyžiarske strediská na Slovensku, ktoré sú závislé od vhodných snehových podmienok, čakajú mnohé výzvy a hrozí im úplný zánik. Ich udržateľnosť ohrozuje globálna zmena klímy. Zlé správy uvádza Inštitút environmentálnej politiky (IEP), ktorý tiež doplnil, že v desaťročiach 2030 až 2050 bude mať na Slovensku nevhodné podmienky 26 stredísk.
„Za výborné podmienky na lyžovanie na Slovensku považujeme, keď je stredisko otvorené aspoň 82 dní za sezónu, z čoho 35 dní je nutných pre dlhodobé fungovanie strediska,“ ozrejmil inštitút.
Spresnil, že podľa scenárov vývoja pre desaťročie 2030 – 2040 by malo dôjsť k teplejším zimám a 26 stredísk by sa malo ocitnúť v nepriaznivých číslach pod hodnotou 35 dní vhodných na zasnežovanie.
Môže sa aj ochladiť
Zároveň dekáda 2050 – 2060 mala priniesť mierne ochladenie a lepšie podmienky pre štyri strediská. „V nasledujúcich desaťročiach podľa scenárov vývoja priemerné počty dní vhodných na zasnežovanie už iba klesajú,“ doplnil inštitút.
Zároveň najhoršia situácia by podľa neho mala byť ku koncu storočia v období 2090 – 2100. „V tejto dekáde by tak už boli iba dve strediská s výbornými podmienkami,“ uviedol. Dobré podmienky by podľa neho boli v 19 strediskách a nevhodné by malo zvyšných 56 stredísk.
„Od začiatku priemyselnej revolúcie zapríčinili ľudské aktivity zvýšenie priemernej teploty na Zemi o 0,8 až 1,2 stupňa Celzia,“ ozrejmil inštitút. Priblížil, že lyžiarske strediská častejšie čelia obdobiam neschopnosti prevádzky v rámci sezóny.
„Je to jednak z dôvodu udržateľnosti snehovej pokrývky, ako aj vzhľadom na dlhšie obdobia sucha,“ podotkli. Problematické podmienky súvisiace so zrážkami a suchom budú podľa neho zjavné najmä v nižších polohách.
Pri týchto strediskách sa predpokladá najhoršie
„Predpokladá sa, že lyžiarske strediská na Slovensku pod 1 000 metrov nad morom nebudú mať postačujúce podmienky na vlastnú prevádzku,“ upozornil inštitút s tým, že ani vysoká intenzita zasnežovania nemusí stredisko zachrániť. Za vhodné podmienky na zasnežovanie sa podľa neho považuje priemerná denná teplota nepresahujúca mínus dva stupne Celzia.
Stavby a rozvoj lyžiarskych stredísk pod 1 700 metrov nad morom by sa preto mali podľa inštitútu v súvislosti s týmito zmenami zvážiť. „Alternatívu k stavbe a rozvoju lyžiarskych stredísk predstavuje rozvoj mäkkého turizmu,“ doplnil. Podotkol, že jeho dosah na ekosystémy je v porovnaní s lyžovaním minimálny.
Niektorým strediská už hrozí zatvorenie
Ako sme ťa informovali, niektoré slovenské strediská už teraz trpia obrovským nedostatkom mrazov a vleky vypínajú.
Trpí však celá Európa a podstatne menšie množstvo snehu, ako obvykle nájdeš aj v Alpách či Pyrenejach. Väčšina lyžiarskych stredísk na Slovensku a v okolí funguje iba vďaka umelému zasnežovaniu zjazdoviek. Avšak, ak nedôjde k náhlemu ochladeniu, nebude už stačiť ani to.
Viacerým strediskám na Orave tak v najbližšej dobe hrozí, že budú nútené zatvoriť svoje brány.
Napriek tomu sa na Slovensku našli i odvážlivci, ktorí tento rok po prvý raz otvorili svoje vleky. Stalo sa tak napríklad v Liptovskom Mikuláši, kde vzniklo Športové centrum Petry Vlhovej, informovali sme ťa v tomto článku.
Zdroje: TASR, archív SIU