Koniec pandémie je konečne na dosah, život sa vráti do normálu, tvrdí to CEO Pfizeru. Pribudlo 7 608 prípadov

  • V sobotu pribudlo 31 úmrtí a 2 hospitalizovaní
  • Koniec pandémie sa blíži, no nemali by sme sa predčasne radovať
pjimage – 2022-01-23T110307.462
Unsplash/Gian Cescon, Onder Ortel
  • V sobotu pribudlo 31 úmrtí a 2 hospitalizovaní
  • Koniec pandémie sa blíži, no nemali by sme sa predčasne radovať

V sobotu 22. januára pribudlo 7 608 pozitívne testovaných. Vykonaných bolo 20 681 PCR testov a 8 248 antigénových testov.

Ako ďalej informuje NCZI, pribudlo aj 31 úmrtí, no zhoršil sa aj stav v nemocniciach, keďže pribudli 2 hospitalizovaní. V súčasnosti je hospitalizovaných 1 497 pacientov, z nich je 1 119 nezaočkovaných. 

Počet zaočkovaných sa zvýšil o 663.

Svetlo na konci tunela

Podľa CEO spoločnosti Pfizer Alberta Borulu by sa svet mohol vrátiť do normálu už o niekoľko mesiacov. Povedal to pre Israeli TV. Bourla zároveň uviedol, že spoločnosť Pfizer má v pláne vyrobiť každý rok vakcínu, ktorá pokryje všetky mutácie.

Ako ďalej uvádza The Times of Israel, Bourla si myslí, že ide o ideálne riešenie, pretože je jednoduchšie ľudí naučiť, aby sa dali zaočkovať raz ročne. „Zisťujeme, či je možné vyvinúť vakcínu, ktorá pokryje omikron a nezabudne ani na ďalšie varianty,“ uviedol.

zdroj: TASR/AP Photo/Tsafrir Abayov

Podľa jeho názoru sa nám vírus vyhubiť nepodarí, no aj napriek tomu by sme mali byť schopní vrátiť sa k normálnemu životu. Hoci budú aj naďalej existovať anomálie ako omikron, do normálu by sme sa mali vrátiť do niekoľkých mesiacov.

Práve omikron možno považovať za variant, ktorý zmenil celý vzhľad pandémie. Ako pre portál CNN uviedol výskumník Simon Williams, kvôli omikronu je úroveň strachu z koronavírusu nižšia. Upozornil aj na to, že mnohí ľudia tento variant vyhľadávajú, aby mali ochorenie za sebou. Dôvodom má byť ľahší priebeh.

Viacerí odborníci si myslia, že omikron by mohol byť posledným aktom pandémie a zároveň, že by nás mohol posunúť k jej koncu. To, že sa ním nakazí veľká časť populácie, zabezpečí, že imunita voči ochoreniu bude väčšia, čo by ochorenie mohlo premeniť na endemické.

Profesor epidemiológie David Heymann si myslí, že koronavírus sa pomaly stáva endemickým ochorením a nejaký čas tak aj ostane. Podobne ako ostatné koronavírusy. Aj napriek tomu, že na začiatku omikronu sa odborníci obávali, ukázalo sa, že ide o variant, ktorý sa síce šíri rýchlo, no nespôsobuje toľko hospitalizácií ako delta.

Problémom môže nastať už len v prípade, že sa objaví ďalší variant, ktorý bude rovnako nebezpečný ako delta. Ten by totiž mohol predstavovať veľké riziko predovšetkým kvôli uvoľneným opatreniam, čím by oddialil koniec pandémie.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, The Times of Israel, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá