Koniec „slepačích koncentrákov“ si Slovensko môže bez problémov dovoliť. Hydinári sa však búria

  • Organizácia Humánny pokrok vykonala analýzu
  • Slovensko si môže dovoliť prechod na humánnejší spôsob chovu
  • Hydinári však hovoria o rizikách
sliepky v klietkovom chove
Sliepky v obohatenom veľkochove nosníc v hydinárni Hydina Holding v Kežmarku TASR/Oliver Ondráš
  • Organizácia Humánny pokrok vykonala analýzu
  • Slovensko si môže dovoliť prechod na humánnejší spôsob chovu
  • Hydinári však hovoria o rizikách

Pri každom argumente však existuje aj druhá stránka mince, a tou je v tomto prípade stanovisko Únie hydinárov Slovenska, o ktorom sme ťa informovali v predošlom článku.

Ak však príde návrh v NR SR k prijatiu predpisu so zákazom chovu nosníc v klietkovom chove, pôjde o tzv. goldplating. Legislatíva prijatá nad rámec predpisov EÚ bude znamenať zvýšené náklady pre chovateľov hydiny v SR oproti iným členským krajinám, a prinesie výrazne vyššie ceny vajec pre spotrebiteľov na trhu v SR,“ uvádza Únia hydinárov Slovenska.

Podľa ÚHS by sa taktiež takýmto rozhodnutím znížila konkurencieschopnosť slovenských producentov vajec, znemožnilo ich presadenie sa na spoločnom trhu a ultimátne až ohrozila či úplne zlikvidovala produkcia vajec v SR.

vajíčka
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Na tlačovej konferencii Únie hydinárov Slovenska riaditeľ ÚHS Daniela Molnár taktiež uviedol: „Tento tlak nemá žiadne opodstatnenie. Chovateľom prináša vyššie investičné náklady.

Molnár na tlačovej besede dodal, že ešte v roku 2020 štátu definovali, že do roku 2030 vedia zrekonštruovať klietkové chovy, ak sa budú môcť vajíčka na Slovensku aj naďalej predávať „a ak štát zafinancuje rekonštrukcie chovov“. Štát však zatiaľ žiadne financie na takúto rekonštrukciu nevyčlenil. Z klietkového chovu v súčasnosti pochádza až trištvrte všetkých predávaných vajec.

Otázkou je aj zdravie zamestnancov

K problematike sa na tlačovej konferencii vyjadril aj podpredseda ÚHS a riaditeľ podniku Novogal Ladislav Birčák. Ten tvrdí, že konečné rozhodnutie o kúpe vajec by malo byť najmä na zákazníkovi. Taktiež dodal, že „na schválenie takéhoto zákona nie je vhodná doba pri súčasnej energetickej kríze“.

Podľa ÚHS je v hre taktiež isté zdravotné riziko. Podľa jeho slov zabúdajú aktivisti na blahobyt samotných zamestnancov, pracujúcich v produkcii vajíčok.

Ľudí totiž nútia pracovať v horších pracovných podmienkach, pretože v podstieľkových chovoch sa v ovzduší nachádza vysoký podiel amoniaku a ďalších plynov z trusu hydiny a na halách je vysoká prašnosť. To sa negatívne prejavuje na zdravotnom stave zamestnancov, ktorí trpia respiračnými ochoreniami, kožnými ochoreniami a ochoreniami očí,“ dodali hydinári.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TS/Humánny pokrok, ÚHS

Najnovšie videá

Trendové videá