Konšpiračné hnutie QAnon a moderátor najsledovanejšej šou v USA šíria ruský hoax o biologických zbraniach
- Hoax o ukrajinských laboratóriách, ktoré majú slúžiť na vyrábanie biologických zbraní, sa šíri i po USA
- Prezentoval ho moderátor Fox News vo svojej šou či bývalá uchádzačka o demokratickú nomináciu na prezidentku
- Ide o ruský hoax. Ukrajinské laboratória nie sú tajné a taktiež nie sú financované ani prevádzkované vládou USA
- Ukrajinci nemajú kapacitu na výrobu biologických zbraní. Ide o veterinárne laboratória, ktoré majú slúžiť na rýchlu diagnostiku
- Hoax o ukrajinských laboratóriách, ktoré majú slúžiť na vyrábanie biologických zbraní, sa šíri i po USA
- Prezentoval ho moderátor Fox News vo svojej šou či bývalá uchádzačka o demokratickú nomináciu na prezidentku
- Ide o ruský hoax. Ukrajinské laboratória nie sú tajné a taktiež nie sú financované ani prevádzkované vládou USA
- Ukrajinci nemajú kapacitu na výrobu biologických zbraní. Ide o veterinárne laboratória, ktoré majú slúžiť na rýchlu diagnostiku
Konšpiračné hnutie QAnon, Čína, Rusko, moderátor Tucker Carlson z Fox News i bývalá uchádzačka o demokratickú prezidentskú nomináciu Tulsi Gabbardová našli spoločnú reč. Všetci zdieľajú ruskom vytvorený hoax o biologických zbraniach na Ukrajine, ktoré majú financovať Spojené štáty.
Napriek tomu, že dezinformáciu vyvrátili viaceré médiá ako Washington Post, NBC News alebo New York Times, rovnako ako ukrajinská a americká strana, šíri sa naďalej. Hoax je populárny aj na Slovensku.
Konšpirátori sa odvolávajú na štátnu tajomníčku
Ako uvádza NBC News, tento hoax sa začal šíriť na ruskej sociálnej sieti Telegram, odtiaľ sa rozšíril na ostatné sociálne siete.
Najväčší rozmach zažíva teraz, potom ako pred americkým Kongresom vypovedala námestníčka ministerstva zahraničia pre politické záležitosti Victoria Nulandová.
„Ukrajina má biologické výskumné zariadenia, ktoré nás v skutočnosti teraz dosť znepokojujú, ruské jednotky sa môžu nad nimi snažiť získať kontrolu,“ povedala tajomníčka na otázku senátora Marca Rubioa, ktorý sa pýtal, či Ukrajina v súčasnosti disponuje nejakými chemickými a biologickými zbraňami.
„Takže pracujeme s Ukrajincami na tom, ako môžu zabrániť tomu, aby sa ktorýkoľvek z týchto výskumných materiálov dostal do rúk ruských síl, ak by sa priblížili,“ povedala Nulandová.
Výroku sa okamžite chytili milovníci konšpirácií, ruské ministerstvo zahraničia či známy moderátor Tucker Carlson, ktorého šou na televízii Fox News patrí k najsledovanejším v USA.
„A nielenže Ukrajina má tajné biolaboratóriá, povedala Toria Nulandová, čokoľvek, čo v týchto laboratóriách robia, je také nebezpečné a také desivé, že sa ‚celkom obáva’, že takzvaný výskumný materiál v týchto biolaboratóriách môže spadnúť do rúk ruských síl,“ hovoril Carlson svojim divákom, pričom nezabudol dodať, že ide laboratória financované vládou USA a ide o priznanie, že vyrábajú biologické zbrane.
Carlson sa laboratóriám nevenoval raz, ale hneď niekoľkokrát. Naposledy v pondelok, kde si na pomoc prizval neúspešnú uchádzačku o demokratickú nomináciu za prezidentku z roku 2020 Tulsi Gabbardovú. Bývalá kongresmanka je tiež medzi konšpirátormi známou osobou, konšpirácie o laboratóriách šírila prostredníctvom sociálnej siete Twitter.
Carlson sa svojimi konšpiráciami objavil i v ruskej štátnej televízii, kde mali mať dokonca nariadené, aby sa objavoval vo vysielaní, uvádza Mother Jones.
Politická strategička Ana Navarrová v relácii The View naznačila, že moderátor Fox News je ruským agentom. Carlson už v minulosti zastával ruského prezidenta a tvrdil, že jeho požiadavky sú oprávnené.
Laboratória neboli tajné, ani prevádzkované a financované USA
Obaja vplyvní konšpirátori ale zabudli zmieniť, ďalšiu odpoveď štátnej tajomníčky na otázku, že ak dôjde k útoku s biologickými zbraňami na Ukrajine, či budú existovať pochybnosti, že za nimi stálo Rusko.
„Nepochybujem o tom, senátor, a je to klasická ruská technika obviňovať toho druhého z toho, čo sami plánujú urobiť,“ odpovedala Nulandová. Tajomníčka naráža na varovanie administratívy Joea Bidena, ktorá tvrdí, že Rusko môže na Ukrajine použiť biologické alebo chemické zbrane.
Washington Post uvádza, že vyhlásenie tajomníčky „nepotvrdilo obvinenia z laboratórií s biologickými zbraňami. Napríklad africký mor ošípaných nie je ľudským patogénom. Devastuje však ošípané a dá sa použiť ako ekonomická zbraň, takže ju Spojené štáty považujú za potenciálnu biologickú bojovú látku – najmä v krajinách (ako sú Spojené štáty americké), ktoré s ňou nemajú veľa skúseností,“ konštatuje denník.
Okrem toho laboratória na Ukrajine nikdy neboli „tajné“, sú riadne ohlásené a monitorované. Taktiež neboli laboratória nikdy financované a prevádzkované vládou Spojených štátov. Príspevok od USA dostali, ale to v rámci Kooperatívneho programu znižovania hrozieb.
Tento program vznikol v roku 1991, aby zabezpečoval zníženie hrozby existujúcich programov zbraní hromadného ničenia v bývalých sovietskych republikách.
Biely dom taktiež potvrdil, že laboratóriám poskytovala americká strana bezpečnostné konzultácie, rovnako ďalším laboratóriám po celom svete.
Ukrajina nemá kapacitu na výrobu biologických zbraní, tvrdí riaditeľ programu
Laboratória, ktoré USA podporujú, sú prevažne veterinárne laboratóriá, slúžiace na odber vzoriek a diagnostické schopnosti na zisťovanie infekčných chorôb.
Andrzej Jarynowski, poľský epidemiológ a odborník na infekčné choroby, povedal, že Charkovský inštitút experimentálnej a klinickej veterinárnej medicíny patrí k najlepším laboratóriám k Európe. Laboratórium študovalo patogény ako Bacillus anthracis, vírusy vtáčej chrípky, Francisella tularensis, brucella, salmonela, E. coli. Vzorky týchto patogénov môže mať laboratórium zamrazené.
Skutočne ohrozenie môže spôsobiť nesprávna manipulácia či výpadok elektriny, keďže vzorky sú zmrazené. Strata elektriny v obliehanom meste, akým je Charkov, kde sa bojuje, by mohla spôsobiť ich únik.
Svetová zdravotnícka organizácia odporučila Ukrajine, aby preventívne zničila patogény a aby sa tak predišlo ich uniku.
Cornelia Silaghiová z Inštitútu Friedricha Loefflera v Nemecku, ktorá pracovala s Charkovskými inštitútom na výskume netopierov tvrdí, že laboratórium nemusí mať nebezpečné vzorky. Napríklad jej projekt, ktorý odoberal z netopierov 140 bĺch, kliešťov a múch, aby odhalil identitu patogénov odoslal vzorky do Nemecka. Navyše etanol používaný na usmrtenie a ochranu parazitov tiež ničí patogény, pričom na sekvenovanie zostáva nedotknutý iba genetický materiál, tvrdí vedkyňa pre Science.
„Je veľmi zvláštne byť obviňovaný z takmer absurdnej veci,“ povedala Silaghiová. „Rusi musia vedieť, že je to lož.“
Senátor Rubio taktiež potvrdil, že „existuje rozdiel medzi zariadením na biologické zbrane a zariadením, ktoré robí výskum“.
Robert Pope, riaditeľ Kooperatívneho programu znižovania hrozieb Pentagónu pre New York Times uviedol, že Ukrajina v súčasnosti nemá kapacity, aby vyrábala biologické zbrane.
Tvrdenie, že nepriateľ vyrába biologickú zbraň, patrí do stálej výbavy Rusov. Prvé tvrdenia sa objavovali už v 80. rokoch minulého storočia, kedy Rusi tvrdili, že Američania v Pakistane vyrábajú „vražedné komáre“ s cieľom vypustiť ich do susedného Afganistanu.
Podobné tvrdenia ale neumreli so Sovietskym zväzom, objavili sa aj v roku 2015, keď Rusi obvinili Gruzíncov z ekonomickej sabotáže s použitím afrického moru ošípaných.
Zdroje: NBC News, ABC/The View, Mother Jones, Washington Post, New York Times, Science