Kontaminované obilie z Ukrajiny je stále na Slovensku, mlyn ho ešte nezničil
- Mlyn Kolárovo má na to čas do polovice júla
- Pšenica je zatiaľ stále uložená v plošnom sklade

- Mlyn Kolárovo má na to čas do polovice júla
- Pšenica je zatiaľ stále uložená v plošnom sklade
Kolárovský mlyn má do polovice júla zlikvidovať problematické obilie z Ukrajiny, ktoré obsahuje v nevyhovujúcich množstvách pesticíd.
O situácii informoval komunikačný odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý cituje Štátnu veterinárnu a potravinovú správu (ŠVPS) SR.
Zákaz manipulácie s obilím
„Na základe rozhodnutia o námietkach vydaného riaditeľom Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Komárno bol na likvidáciu predmetnej pšenice určený termín do 15. júla 2023. Od 31. mája začal prevádzkovateľ s premiestňovaním ukrajinskej pšenice zo sila číslo 61 do plošného skladu,“ spresnilo agroministerstvo.
Ako uvádza portál Správy RTVS, aktuálne je kontaminovaná pšenica podľa informácií MPRV stále uložená v plošnom sklade.
„Mlyn Kolárovo aktuálne oslovil viacero spoločností vo veci likvidácie obilia. Stále platí zákaz akejkoľvek manipulácie a umiestňovanie na trh,“ dodal agrorezort.
Aj tretia, takzvaná arbitrážna vzorka, získaná z ukrajinského obilia v Kolárovskom mlyne, preukázala prítomnosť zakázaného pesticídu.
Túto informáciu oznámil 2. mája na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie bývalý dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Analýza sa týkala 1 500 ton ukrajinskej pšenice, ktorú veterinári v kolárovskom mlyne objavili v polovici apríla. Zistenia potvrdili prítomnosť pesticídu v kontrolovanej vzorke, ktorý nie je v Európskej únii povolený v množstve, v akom sa v obilí nachádzal.
Zelenina, ovocie a orechy
Ako sme ťa už dávnejšie informovali, Slovensko sa už nejaký čas pasuje s potravinovým škandálom súvisiacim s dovozom produktov z Ukrajiny. Kauza vyvrcholila až hromadným zákazom dovozu viacerých potravín a produktov od nášho východného suseda. Samotný zákaz platí na základe vyhlášky rezortu hospodárstva Karla Hirmana od 19. apríla.
Zákaz produktov súvisí s nálezmi spomínaného kontaminovaného obilia, ktoré sa u nás objavilo. Na spomínanej stopke sa zhodol a zároveň ho odklepol vládny kabinet na svojom mimoriadnom zasadnutí dňa 17. apríla.
Na webe Slov-lex je zverejnený kompletný zoznam potravín, ktorý sa už cez hraničné sito na Slovensko nedostanú.
„Vyhláška ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky zo 17. apríla 2023, ktorou sa zakazuje vstup vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky,“ píše sa v dokumente rezortu.
Medzi konkrétne zakázané obilniny patrí napríklad pšenica, raž, jačmeň či ovos. Medzi potravinami, ktoré dostali stopku, je aj kukurica, pohánka, proso, ale aj cukrová repa či trstinový a repný cukor. Medzi zakázané produkty patria i ďalšie typy cukrov, ale aj mlynárske výrobky ako slad, škroby, inulín, pšeničný lepok.
V zozname svieti napríklad aj zelenina, jedlé rastliny, ale aj ovocie a orechy. V portfóliu nájdeš aj konopu siatu (Cannabis sativa L.), surovú alebo spracovanú. Medzi potraviny, ktoré môžu najviac zaujať, je napríklad prírodný med či víno.
Pre Slovákov je obal dôležitý
Spotrebitelia na Slovensku sa výrazne zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú potraviny, ktoré nakupujú, zabalené. A aj keď hlavným kritériom pri kúpe potravín pre nich zostáva cena, druh obalu považujú za dôležitejší než napríklad krajinu pôvodu alebo to, či je potravina v bio kvalite. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos realizovaného pre spoločnosť Nestlé v máji 2023 na vzorke 525 respondentov.
V prieskume viac ako tri štvrtiny opýtaných (76,8 %) uviedli, že sa zaujímajú o to, v akom obalovom materiáli sú zabalené potraviny, ktoré si kupujú. Najčastejšie uprednostňujú potraviny zabalené v papierovom obale (40,4 %).
Aj keď prieskum ukázal, že pre väčšinu ľudí je pri nákupe potravín najzásadnejšia cena, zohľadňujú aj zloženie výrobku, výrobcu či druh obalového materiálu. Až následne je pre nich pri nákupe rozhodujúca krajina pôvodu a prípadná certifikácia výrobku (udržateľnosť pestovania, bio a podobne).
Prieskum tiež ukázal, že nielen problematika obalov, ale aj ich triedenia je pre ľudí na Slovensku dôležitá. Až 94,7 % respondentov uviedlo, že triedi plast, 91,2 % papier a 90,1 % sklo. V menšej miere aj bioodpad (61,1 %), nápojové kartóny alebo hliníkové obaly. Súčasne respondenti uviedli, že vo vysokej miere tak robia vždy či väčšinou.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Správy RTVS, Archív SIU, TASR