Kontroverzná firma pozostatky klientov už 20 rokov vynáša na zemskú obežnú dráhu. Z Mesiaca chcú spraviť „cintorín“
- Firma Celestis ponúka pohreby na Mesiaci
- Misia vynesie spopolnené pozostatky klientov do vesmíru
- Americký profesor dúfa, že ich nájdu mimozemšťania
- Firma Celestis ponúka pohreby na Mesiaci
- Misia vynesie spopolnené pozostatky klientov do vesmíru
- Americký profesor dúfa, že ich nájdu mimozemšťania
To, čo sa s našim telom stane po smrti, je v súčasnosti veľmi štandardizovaným procesom. Nech to znie akokoľvek morbídne, jedného dňa jednoducho zomrieš, tvoje telo zrejme najprv uložia na deň-dva do chladničky a potom ho buď pochovajú do zeme, alebo prípadne vo forme popola, do urny.
Ak si však o čosi excentrickejším, alebo snáď dobrodružnejším jedincom, existujú pre teba aj iné možnosti pohrebu. Jednu takú ponúka texaská firma Celestis. Pozostatky svojich zákazníkov už vyše 20 rokov vynášajú na zemskú obežnú dráhu, a počas najnovšej misie dokonca plánujú urobiť kvázi cintorín z Mesiaca.
Ako informuje portál New York Times, misia na Mesiac firmy Celestis má mnoho záujemcov, no azda najbizarnejším z nich je 86-ročný profesor fyziky, Kenneth Ohm. Ohma vesmír fascinoval už od mladého veku a jeho snom bolo stať sa astronautom pre NASA.
Kvôli jeho výške ho však vesmírna agentúra, bohužiaľ, odmietla. Kenneth je však dodnes odhodlaný dostať svoje telo do vesmíru akýmkoľvek spôsobom. Na Mesiac ho ale nepošle v celku. Väčšina Ohmovej telesnej schránky ostane tu, na Zemi.
Spravia z neho výstavný kus
Do vesmíru však poletí jeho genetická informácia, DNA. Toto rozhodnutie odôvodňuje Ohm skutočne zaujímavo. Profesor totiž dúfa, že vo veľmi vzdialenej budúcnosti na Mesiac pristane technologicky vyspelá mimozemská civilizácia a objaví tam DNA „starého Kena“. Svoj nález následne zoberie so sebou domov, kde profesora naklonuje a umiestni ho do „intergalaktickej zoo“.
Ohm plánovaný post mortem let nazýva svojim „ďalším veľkým dobrodružstvom“. Možnosti sú podľa neho prakticky nekonečné. „Oveľa strašidelnejšou možnosťou, najmä pre moju manželku, je, že tisícky mojich klonov sa postupne rozlezú po celej galaxii,“ vtipkuje Ohm.
Iní jednotlivci vyspovedaní NYT majú romantickejšie dôvody, kvôli ktorým sa rozhodli poslať svoje spopolnené pozostatky do vesmíru. Jednou z takýchto osôb je Daniel Conlisk, hasič z New Yorku, ktorý si želá, aby bol do vesmíru vystrelený spoločne so svojou manželkou. Tá roky bojovala s rakovinou.
Ďalší jednotlivec, letecký inžinier Jeffrey Woytach, sa inšpiroval sledovaním misií Apollo v mladosti. Svoj detský sen si chce splniť tým, že časť jeho popola dosiahne mesačný povrch.
Ešte nevedia, kedy poletí
Návrat firmy Celestis na Mesiac však zostáva neistý. Počiatočná „lunárna spomienková bohoslužba“ spoločnosti sa uskutočnila počas misie NASA Lunar Prospector v roku 1998, pričom na mesačný povrch pristála asi o rok a pol neskôr. Táto misia niesla pozostatky renomovaného planetárneho geológa Eugena Shoemakera.
Najbližší pamätný vesmírny let, ktorý bude niesť názov Tranquility, už neprijíma rezervácie, ale oficiálny dátum štartu ešte nebol oznámený. Pamätné kapsuly, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou Astrobotic a vypustené na palube rakety Vulcan Centaur spoločnosti United Launch Alliance, sú navrhnuté tak, aby pristáli v severovýchodnej oblasti Mesiaca.
Akonáhle tam budú, budú slúžiť ako trvalá pocta tým, ktorí sa v honbe za hviezdami rozhodli pre večný odpočinok na mesačnom povrchu, uvádza sa na webovej stránke spoločnosti.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: The New York Times