Kontroverznému 14-ročnému cisárovi nestačili ani 3 ženy, mužov s veľkým údom hľadal po celej ríši
- Rímsky cisár Heliogabalus púta pozornosť aj dnes
- Ako 14-ročný cisár mal vystriedať niekoľko manželiek a nakoniec si chcel vziať svojho milenca
- Rímsky cisár Heliogabalus púta pozornosť aj dnes
- Ako 14-ročný cisár mal vystriedať niekoľko manželiek a nakoniec si chcel vziať svojho milenca
„Navštevoval povestné verejné domy, vyháňal prostitútky a sám sa na ne hral,“ tak znel jeden z opisov, ktorý sa zanechal v súvislosti s rímskym cisárom Heliogabalom.
Kontroverzný cisár zasadol na rímsky trón ako štrnásťročný. Jeho pomerne krátka vláda trvala necelé štyri roky. Z histórie zmizol a v zapätí sa objavil ako jeden z najzhýralejších panovníkov rímskej ríše, ktorý sa oddával nevídaným orgiám s mužmi aj ženami. Mužov s veľkým prirodzením mal hľadať po celej ríši.
Po niekoľkých manželstvách so ženami si chcel vziať za manžela svojho milenca. Toho chcel dokonca vymenovať za cisára. Pozornosť dodnes budí aj jeho náboženstvo, ktoré bolo pre obyvateľov starovekého Ríma nezvyčajné, hovorí sa aj o mágii.
Mladý cisár pôvodom zo Sýrie si do Ríma priniesol kult sýrskeho boha slnka, ktorého bol kňazom. S kultom sa spájajú aj nezvyčajné rituály, oblečenie a dokonca ľudské obete, pričom ich vykonával samotný cisár a ako divákov si pozval senátorov. Známa je aj jeho rozhadzovačnosť, jeho výstrelky zaťažovali rímsku pokladnicu, pričom veľa obyvateľov ríše živorilo.
Ako začal, tak aj skončil
Náboženstvo, exotickosť a jeho se*ualita nakoniec prispeli k jeho konci z rúk tých, čo ho cisárom spravili – vojakov. Jeho cesta skončila vzburou a vraždou, presne tak, ako začala.
Moderní historici sa ale zhodujú, že je veľmi ťažké odlíšiť pravdu od fikcie a nánosov propagandy. Množstvo cisárov sa po smrti stalo obeťou politických machinácií. Vtedajší autori písali pod zámienku politického poučenia alebo jednoducho pre pobavenie.
„Život Heliogabala možno najlepšie interpretovať ako staroveký historický román, ktorý mieša spoľahlivé informácie so zovšeobecneniami, divokou invenciou a prefíkanými odbornými literárnymi narážkami a vtipmi,“ uvádza autor knihy Harry Sidebottom o panovníkovi vo svojom diele Šialený cisár: Heliogabalus a dekadencia Ríma.
Nikoho neprekvapilo, že zosnulý cisár zrazu získal syna
Jedno je isté, jeho príbeh ako cisára začína v starovekom meste Emesa (dnešný sýrsky Homs). Štrnásťročný chlapec s menom Varius v plánoch svojej starej mamy Julie Maesy a jej sestry Julie Domny hral dôležitú úlohu – mal sa stať novým rímskym cisárom.
Prateta Domna krátko predtým prišla o svojho syna, ktorým bol cisár Caracalla. Jeho otec, Domnin manžel, bol jeden z najznámejších rímskych cisárov Septimius Severus.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vyzerala cesta Heliogabala na rímsky trón
- Čo zahŕňali jeho náboženské obrady
- Akým sexuálnym radovánkam sa oddával a prečo tak poburovali Rimanov
- Kto boli jeho milenci
- Aká je pravda o ľudských obetiach a iných výstrelkoch, ktoré sa so životom cisára spájajú
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom