Kontroverzný dom vodcu nacistického Nemecka rekonštruujú. Vznikne z neho prekvapivé pracovisko
- Po rokoch hádok sa začali práce na dome Hitlera
- Plány zahŕňajú výstavbu aj pobočky akadémie, kde budú policajti absolvovať školenia o ľudských právach
- Po rokoch hádok sa začali práce na dome Hitlera
- Plány zahŕňajú výstavbu aj pobočky akadémie, kde budú policajti absolvovať školenia o ľudských právach
Pondelok sa po mesiacoch naťahovania začali práce na dome Adolfa Hitlera v meste Braunau am Inn v Rakúsku. Dom sa má za pár mesiacov premeniť na policajnú stanicu, pričom cieľom tohto projektu je odstrániť púťovú atraktivitu miesta pre ľudí, ktorí oslavujú nacistického diktátora.
Roky dlhé kontroverzie o vlastníctve domu predchádzali oprave budovy. Táto záležitosť bola definitívne uzavretá v roku 2017, keď rakúsky najvyšší súd rozhodol, že vláda má oprávnenie na vyvlastnenie budovy po tom, čo majiteľ odmietol jej predaj, pričom prvotný návrh na demoláciu budovy bol následne zamietnutý, ako o tom informuje americký portál ABC News.
Plány zahŕňajú výstavbu policajnej stanice, okresného policajného riaditeľstva a pobočky bezpečnostnej akadémie, kde budú policajti absolvovať školenia o ľudských právach.
Pamätný kameň s nápisom „Za slobodu, demokraciu a voľnosť. Už nikdy viac fašizmus. Milióny mŕtvych nám to pripomínajú“ má zostať na mieste pred domom.
V pondelok sa robotníci pustili do prác vrátane stavby oplotenia a merania stavebných prác. Očakáva sa, že polícia bude mať priestory k dispozícii na začiatku roku 2026. Toto opatrenie má za cieľ zmeniť povahu miesta s historickým významom a odstrániť jeho spojenie s Hitlerom a nacistickou ideológiou.
Vyvlastnenie domu
Projekt prestavby blokovali dlhoročné právne spory o vlastníctvo budovy. Rakúske ministerstvo vnútra si dom niekoľko desaťročí prenajímalo od jeho majiteľky Gerlindy Pommerovej v snahe zamedziť, aby sa pri ňom stretávali pravicoví radikáli. Viedeň jej mesačne platila približne 4 800 eur a budovu poskytovala charitatívnym organizáciám.
Dohoda s ňou však padla v roku 2011, keď Pommerová odmietla vykonať nevyhnutnú renováciu a nehnuteľnosť nechcela ani predať. Budova bola odvtedy prázdna.
Vláda následne v roku 2016 prijala zákon, ktorý jej umožnil dom vyvlastniť výmenou za odškodné vo výške viac ako 800 000 eur. Štát sa snažil nehnuteľnosť odkúpiť už od roku 1984, s vlastníčkou sa však nedokázal dohodnúť, uvádza agentúra TASR.
Kontroverzné návrhy
Plány na premenu domu v Rakúsku, kde sa narodil Adolf Hitler, na policajnú stanicu sú však kontroverzné. Niektorí Rakúšania totiž preferujú jeho zbúranie, aby sa predišlo využívaniu miesta neonacistami. Zatiaľ čo iní navrhovali, aby sa budova využila ako miesto zmierenia alebo charitatívneho sídla.
Rakúska vláda krátko zvažovala aj zbúranie stavby. Osudom budovy sa však podrobnejšie zaoberala vládou vymenovaná komisia, pričom niektorí z expertov sa vyslovovali proti zničeniu stavby. To by totiž podľa nich vyvolalo dojem, že Rakúsko sa pokúša vymazať časť svojej minulosti.
Koncom roka 2019 sa napokon vláda rozhodla dom prestavať na policajnú stanicu, čo označila za najlepšie riešenie, píše TASR.
Svätyňa režimu
Počas nacistického režimu sa dom stal Hitlerovou svätyňou, pričom mesto prilákalo veľa turistov, hoci Hitler v ňom žil len niekoľko mesiacov, pripomína BBC.
„Kľúčovou súčasťou by mala byť demystifikácia,“ myslí si historik Florian Kotanko, podľa ktorého chýba historická kontextualizácia. Pre americký portál dodal, že zámer ministerstva odstrániť „rozpoznávací faktor“ prestavbou budovy „nie je možné uskutočniť“.
Prestavba tohto domu s rozlohou 800 štvorcových metrov by mala podľa odhadov vlády stáť asi 20 miliónov eur. Dokončená by mala byť v roku 2025, pričom policajnú stanicu majú uviesť do prevádzky o rok neskôr.
Zdroje: ABC News, BBC, TASR