Kontroverzný miliardár žiada neobmedzené využitie AI vo vojenstve: „Západné krajiny sú manipulované tichou kampaňou“

  • Zakladateľ Anduril Industries varuje pred obmedzovaním umelej inteligencie
  • V obrannom sektore má podľa neho svoje dôležité miesto
Palmer Luckey
X/Palmer Luckey, Anduril Industries
  • Zakladateľ Anduril Industries varuje pred obmedzovaním umelej inteligencie
  • V obrannom sektore má podľa neho svoje dôležité miesto

Palmer Luckey, 32-ročný technologický podnikateľ a zakladateľ spoločnosti Anduril Industries, sa dostal do centra pozornosti svojimi kontroverznými vyhláseniami o využívaní umelej inteligencie (AI) vo vojenstve. 

Počas nedávnej prednášky na Pepperdine University ostro kritizoval snahy o obmedzenie využívania AI v obrannom sektore, čo vyvolalo búrlivú diskusiu v odborných kruhoch.

Luckey, ktorého majetok Forbes odhaduje na 2,4 miliardy dolárov, je známy svojimi odvážnymi víziami a nekonvenčným prístupom k technológiám. Jeho spoločnosť Anduril Industries, založená v roku 2017, sa rýchlo stala jedným z najvýznamnejších hráčov v oblasti obranných technológií. 

S aktuálnou trhovou hodnotou približne 13 miliárd eur (15 miliárd dolárov) má Anduril ambície stať sa verejne obchodovateľnou spoločnosťou už v blízkej budúcnosti. Luckey vo svojom vystúpení varoval pred nebezpečenstvom jednostranného obmedzenia využívania AI vo vojenstve zo strany západných krajín. 

„Existuje tichá kampaň vedená mnohými našimi protivníkmi v OSN, ktorá sa snaží presvedčiť západné krajiny, aby nepoužívali AI pre zbrane alebo obranu,“ uviedol Luckey, informuje TechCrunch

„Aké morálne víťazstvo dosiahneme, ak budeme nútení používať väčšie bomby s väčšími vedľajšími škodami, pretože nemôžeme využívať systémy, ktoré dokážu prekonať ruské alebo čínske rušiace systémy a zasiahnuť presne?“

Kritika európskych krajín a jasná výzva

Luckey sa ostro pustil aj do európskych krajín, ktoré podľa neho nechápu, ako protivníci Západu, ako Rusko, Čína a Irán, využívajú Európu na „ochromenie nás všetkých“. 

Zdôraznil, že Irán bude mať v budúcnosti prístup k vyspelej AI a Čína už teraz disponuje pokročilými systémami umelej inteligencie.

„Potrebujete, aby dobrí ľudia mali AI. Nechcete, aby ju mali zlí ľudia, ale oni ju budú mať,“ vyhlásil Luckey, čím poukázal na nevyhnutnosť zodpovedného prístupu k vývoju a využívaniu AI v obrannom sektore.

Anduril Industries sa za krátky čas svojej existencie stal významným dodávateľom pre americké ministerstvo obrany a ministerstvo vnútornej bezpečnosti. V roku 2022 spoločnosť získala lukratívny kontrakt v hodnote takmer 930 miliónov eur (1 miliarda dolárov) so Špeciálnym operačným veliteľstvom na podporu systémov proti bezpilotným lietadlám.

Inovatívne produkty a vízia budúcnosti obrany

Medzi produkty spoločnosti Anduril patria autonómne strážne veže pozdĺž mexicko-americkej hranice a útočné drony Altius-600M, ktorých stovky boli dodané Ukrajine. Luckey zdôraznil, že všetky technológie Anduril fungujú autonómne a sú poháňané ich AI platformou nazvanou Lattice.

Luckey nie je sám, kto obhajuje využívanie pokročilých technológií vo vojenstve. Alex Karp, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Palantir, ktorá vyvíja softvér pre boj proti terorizmu, opakovane vyjadril podporu Západu, Ukrajine a Izraelu napriek značnej kritike klientov spoločnosti, vrátane amerických imigračných úradov.

„Máme konzistentný prozápadný pohľad, že Západ má lepší spôsob života a organizácie, najmä ak žijeme podľa našich ašpirácií,“ uviedol Karp v rozhovore pre The New York Times

„Ak si myslíte, že by sme mali upokojiť Irán, Rusko a Čínu tým, že budeme stále milší a milší, samozrejme, budete sa na Palantir pozerať negatívne,“ dodal.

Budúcnosť AI v obrannom sektore: príležitosti a výzvy

Luckey vo svojom vystúpení načrtol aj víziu budúcnosti, v ktorej budú AI systémy zohrávať kľúčovú úlohu v obranných stratégiách. Zdôraznil potrebu investícií do výskumu a vývoja AI, aby západné krajiny nezaostávali za svojimi protivníkmi.

„Musíme si uvedomiť, že AI nie je len technologická výhoda, ale strategická nevyhnutnosť,“ povedal Luckey. „Ak nebudeme inovovať a využívať potenciál AI v obrannom sektore, riskujeme, že zostaneme pozadu v globálnom súperení o technologickú nadvládu.“

Luckey taktiež zdôraznil potrebu etického prístupu k vývoju a nasadeniu AI systémov vo vojenstve. 

„Nejde len o to, mať najlepšiu technológiu, ale aj o to, ako ju používame,“ uviedol.  „Musíme vytvoriť robustné etické rámce a mechanizmy kontroly, aby sme zabezpečili, že AI bude použitá zodpovedne a v súlade s medzinárodným právom.“

Reakcie odbornej verejnosti a etické dilemy

Luckeyho vyjadrenia vyvolali zmiešané reakcie v odbornej komunite. Zatiaľ čo niektorí experti súhlasia s jeho pohľadom na nevyhnutnosť využívania AI v obrannom sektore, iní varujú pred rizikami nekontrolovaného nasadenia týchto technológií.

S rastúcim významom AI a autonómnych systémov v obrannom sektore sa očakáva, že firma ako Anduril Industries budú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu. Luckey naznačil, že spoločnosť plánuje ďalšie inovácie a rozšírenie svojho portfólia produktov.

„Naším cieľom je nielen vyvíjať špičkové technológie, ale aj meniť spôsob, akým pristupujeme k obrane a bezpečnosti v 21. storočí,“ uviedol Luckey.

„Veríme, že kombinácia AI, autonómnych systémov a pokročilých senzorov môže dramaticky zvýšiť efektivitu a bezpečnosť obranných operácií.“

Luckey je veľmi sebavedomý a verí, že môže priniesť svetu zásadné zmeny.

„Myslím si, že som jeden z najinteligentnejších ľudí v odvetví VR,“ hovorí pre Wired. „A ak to znie arogantne, pamätajte, že na založenie spoločnosti, ako je Anduril, je potrebná určitá dávka arogancie.“

Palmer Luckey svojimi kontroverznými vyhláseniami o využívaní AI vo vojenstve nepochybne rozpútal dôležitú debatu o budúcnosti obranných technológií. Zatiaľ čo jeho postoje môžu byť predmetom kritiky, nemožno poprieť, že otázky, ktoré nastolil, sú kľúčové pre formovanie budúcich obranných stratégií a politík.

Ako sa bude vyvíjať diskusia o úlohe AI vo vojenstve a aký vplyv bude mať na globálnu bezpečnosť, ukáže až čas. Jedno je však isté – téma využívania pokročilých technológií v obrannom sektore bude aj naďalej predmetom intenzívnych diskusií a etických úvah.

Zdroje: The New York Times , Wired, YouTube/IMPAUSIL, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá