Kontroverzný Telegram je prvýkrát ziskový. Zakladateľ čelí závažným obvineniam, budúcnosť je v ohrození

  • Telegram prelomil finančný míľnik s príjmami cez 1 miliardu dolárov
  • Zakladateľ Pavel Durov však vo Francúzsku čelí právnym obvineniam, ktoré ho zadržali
New Project-2
Ilustračná foto Unplash/Christian Wiediger , Wikimedia Commons/Schreibvieh
  • Telegram prelomil finančný míľnik s príjmami cez 1 miliardu dolárov
  • Zakladateľ Pavel Durov však vo Francúzsku čelí právnym obvineniam, ktoré ho zadržali

Telegram, populárna aplikácia na súkromné správy, dosiahla v roku 2024 významný míľnik – prvýkrát v svojej histórii sa dostala do zisku. Zakladateľ a CEO Pavel Durov oznámil, že príjmy Telegramu tento rok prekročili 1 miliardu dolárov, pričom spoločnosť ukončí rok s hotovostnými rezervami presahujúcimi 500 miliónov dolárov, nezahŕňajúc kryptomenové aktíva, informuje portál Observer.

„Naše pokroky v monetizácii dokazujú, že sociálne médiá môžu byť finančne udržateľné, a pritom rešpektovať práva používateľov,“ vyhlásil Durov. Tento úspech prišiel rýchlejšie, než očakával – ešte začiatkom roka hovoril o ziskovosti až v roku 2025.

Cesta k zisku

Telegram dosiahol tento úspech vďaka trojnásobnému nárastu platiacich používateľov na 12 miliónov, ktorí za prémiové funkcie platia 5 dolárov mesačne. Spoločnosť tiež zvýšila príjmy z reklám a predala digitálnu menu Toncoin, čo jej prinieslo stámilióny dolárov.

Okrem toho Telegram posilnil svoje vzťahy s investormi, ktorým dlhuje viac ako 2 miliardy dolárov, a splatil značnú časť dlhu. Spoločnosť presvedčila investorov o svojej schopnosti stabilizovať podnikanie a generovať udržateľné príjmy, čo bolo dôležité najmä po zatknutí Durova vo Francúzsku v auguste tohto roku.

Kontroverzie a právne problémy

Aj keď spoločnosť zažíva finančný úspech, právne a regulačné výzvy nezmizli. Pavel Durov bol zatknutý vo Francúzsku na základe obvinení súvisiacich s nelegálnymi aktivitami na platforme Telegram. Durov obvinenia popiera, no musí zostať vo Francúzsku, kde prebieha vyšetrovanie.

Telegram je často kritizovaný za nedostatočnú moderáciu obsahu, čo vedie k šíreniu nelegálnych drog, materiálov se*uálneho zneužívania detí či extrémistickej propagandy. V reakcii na to spoločnosť zamestnala viac ako 750 moderátorov obsahu a výrazne posilnila svoje úsilie o zlepšenie moderácie, píše americký denník New York Times.

Plány na budúcnosť

Telegram má ambiciózne plány. Pavel Durov naznačil, že spoločnosť plánuje do roku 2026 vstúpiť na burzu. Aj keď zatiaľ Telegram zostáva výlučne v jeho vlastníctve, verejná ponuka akcií by mohla „demokratizovať prístup k hodnote spoločnosti“, tvrdí Durov.

Spoločnosť sa zároveň zameriava na ďalšie inovácie, vrátane rozšírenia reklám v populárnych kanáloch a nových funkcií spojených s kryptomenami, ako je ich ťažba a výmena priamo cez platformu.

Výzvy a riziká

Napriek úspechom Telegram čelí viacerým výzvam. Durovova právna situácia ohrozuje budúcnosť spoločnosti, ktorá nemá nezávislú správnu radu ani plán nástupníctva.

Kritici tiež upozorňujú na to, že platforma musí nájsť rovnováhu medzi ochranou súkromia používateľov a potrebou prilákať veľké značky, ktoré váhajú inzerovať na platforme spájanej s kontroverziami.

Telegram čelí aj výzvam na globálnom trhu, kde sa očakáva, že dokáže presvedčiť inzerentov a používateľov o svojej hodnote mimo tradične silných trhov, ako sú Rusko a Ukrajina.

Telegram na križovatke

Telegram prechádza jedným z najdôležitejších období vo svojej histórii. Finančné výsledky ukazujú, že spoločnosť má potenciál stať sa udržateľnou a nezávislou. Súčasne však musí riešiť nielen právne problémy svojho zakladateľa, ale aj reputačné výzvy a očakávania investorov.

S viac ako 950 miliónmi aktívnych používateľov má Telegram silný základ pre budúci rast. Či sa mu podarí udržať si nezávislosť a zároveň napĺňať ambiciózne ciele, ukáže až najbližších niekoľko rokov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Observer, NYT

Najnovšie videá

Trendové videá