Korene vojny Palestíny s Izraelom siahajú do roku 1916. Príbeh regiónu, ktorý nezažil mier už celé dekády
- Ráno svet zasiahla informácia o palestínskom útoku na Izrael
- Prinášame ti historický vývoj vzniku štátov Blízkeho východu a dôvod, prečo sú také nestabilné
- Ráno svet zasiahla informácia o palestínskom útoku na Izrael
- Prinášame ti historický vývoj vzniku štátov Blízkeho východu a dôvod, prečo sú také nestabilné
7. október 2023 sa do histórie Izraela a celého sveta navždy zapíše ako čierny deň. Svet sa ráno dozvedel informáciu o tragických útokoch teroristickej organizácie Hamas, ktorá priamo z Gazy prenikla na izraelské územie, ako sme ťa informovali v tomto článku.
Vodca Muhammad Dajf uviedol, že bolo smerom na izraelské územie hneď v prvý deň vypálených 5-tisíc rakiet. Ide podľa jeho slov o začiatok operácie „Operation Al-Aqsa Storm“. Izrael podľa portálu Times of Israel vyhlásil stav vojnovej pohotovosti.
V Tel Avive žije aj niekoľko Slovákov, ktorí od rána žijú v neúprosnom strachu o vlastný život. Na svojej sociálnej sieti sa k celej hrôzostrašnej situácii vyjadrila Slovenka Diana Weinberg, ktorej opis útokov spôsobuje zimomriavky.
„Nachádzame sa v bunkri, práve máme ďalšiu sirénu v Tel Avive. Od rána bolo vypálených možno aj tisíc rakiet,“ uvádza vo videu Diana.
„Pália na nás neustále, výbuchy počuť všade. Momentálne prenikajú ďalej. Rakety však samé o sebe nie sú nebezpečné, ničia ich už vo vzduchu. 300 metrov od slovenskej ambasády zasiahli jednu budovu. Väčšina ľudí sa nachádza práve v takýchto bunkroch,“ dodáva.
„Občania Izraela, sme vo vojne,“ uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo videozázname, ktorý bol odvysielaný z vojenského veliteľstva v Tel Avive, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Problémy Blízkeho východu sú však omnoho komplexnejšie a, žiaľ, majú skutočne bohatú históriu. Jeden z najkľúčovejších momentov sa stal pred 100 rokmi, keď tento región prešiel nielen veľkými zmenami, ale vznikla aj jeho nová tvár a štáty, ktoré poznáme dnes.
Keby ten, čo kreslil dané čiary, vedel, čo všetko spôsobí v nasledujúcich 100 rokov, nakreslil by ich asi inak a tento región by možno nebol až taký chaotický a vojnou poznačený, ako ho, bohužiaľ, poznáme dnes.
Toto je stručný príbeh Blízkeho východu, ako boli Arabi „oklamaní“ a Európania si nakreslili čiary, ktoré sa stali základom pre vznik dnes ťažko fungujúcich a občianskou vojnou poznačených krajín.
Prvá svetová vojna a nádej na lepšiu budúcnosť
Osmanská ríša bola dlhé storočia doslova postrachom pre ostatných a jednou z najmocnejších mocností sveta, ktorá vládla obrovskému územiu od dnešného Maďarska cez celý Balkán, Malú Áziu, Turecko a Blízky východ vrátane území v severnej Afrike až po Perzský záliv.
Je to plocha, do ktorej by sme bez problémov v jej vrcholnom období zmestili vyše 100 Slovenských republík. A to ešte nerátame územia takzvaných vazalov, ktoré sľúbili sultánovi poslušnosť.
No každá ríša dejín, nech bola akokoľvek veľká a mocná, má svoj vzostup i pád. A ten pre Osmanskú ríšu spečatila prvá svetová vojna. Osmani sa v nej postavili na stranu Nemecka a Rakúsko-Uhorska, teda proti Britskému kráľovstvu, Francúzsku i Rusku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo ťa o minulosti Blízkeho východu naučí film Lawrence z Arábie? Možno budeš sám prekvapený
- Prečo hranice medzi tamojšími znepriatelenými štátmi vyzerajú tak, ako vyzerajú?
- Zamýšľal si sa niekedy nad tým, prečo je mapa Afriky rozsekaná ako pravítkom? V článku sa dozvieš odpoveď
- Najhoršie je, že najviac trpeli ľudia. Mocnostiam to však bolo jedno, chceli si uchmatnúť, čo sa dalo
- Možno ťa však prekvapí, že ich nakreslili Briti po dohode s Francúzmi a všetko posvätilo aj Rusko
- Dnes sa to javí ako paradox
- O názoroch, prečo by nestabilita mohla veľkým mocnostiam vyhovovať, sa tiež dočítaš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom