Koronakríza zabíja odvetvie, ktoré doteraz iba prekvitalo. Môže za to práca z domu
- Realitný trh sa mení
- Práca z domu počas koronakrízy odrádza investorov investovať do kancelárskych priestorov
- Realitný trh sa mení
- Práca z domu počas koronakrízy odrádza investorov investovať do kancelárskych priestorov
Práca z domu počas koronakrízy odrádza realitných investorov investovať do kancelárskych priestorov. Vyplýva to z ôsmeho vydania štúdie o trhu s nehnuteľnosťami, ktorý pripravila medzinárodná právnická kancelária CMS. Ešte na začiatku tohto roku realitní experti očakávali, že sektor komerčných nehnuteľností bude v znamení ďalšieho rastu, no prišla pandémia a všetky očakávania sa zmenili.
„Dnes je pre investorov v sektore komerčných nehnuteľností zaujímavá iba každá tretia investícia. Pritom rok pred tým to bola viac ako polovica investícií a v roku 2016 bolo atraktívnych až 60 % projektov na trhu,“ uviedol partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko Michal Huťan.
„Z dôvodu nových trendov a práce z domu bude aj na Slovensku určite dochádzať zo strany nájomcov k redukcii priestorov, prípadne k sťahovaniu alebo rozmiestneniu kancelárií do rôznych miest. Rovnako sa predpokladá, že z dôvodu pandémie sa ešte viac zvýši miera neobsadenosti kancelárskych budov, ktorá sa napríklad v Bratislave dlhodobo zvyšuje. Bude teda dochádzať aj k zvýšenému tlaku na výšky nájmov a pravdepodobne k potenciálne nižšej atraktivite tohto typu nehnuteľností pre investorov,“ upozornil Michal Huťan.
Napriek tomu nájom neklesá
Svetový trh komerčných nehnuteľností je aktuálne rozdelený na dve časti. Jedna časť investorov verí, že kancelárie budú aj v ére koronavírusu prosperovať, pričom sa bude klásť dôraz na vyššiu úroveň služieb. Do ponuky pribudnú zelené budovy a trh bude čoraz viac zameraný na služby pre nájomcov a užívateľov.
Druhá skupina investorov je presvedčená, že trh bude výrazne zasiahnutý a ovplyvnený prácou z domu, pričom kancelárske centrá po celom svete ostanú prázdne. Veľa spoločností s pobočkami v mnohých krajinách totiž stále preferuje prácu svojich zamestnancov z domu.
„Je spravodlivé povedať, že trh s kanceláriami nie je mŕtvy, ale firmy a developeri sa musia naďalej prispôsobovať meniacim sa okolnostiam a novým spôsobom práce. Dá sa očakávať, že nájomné neklesne tak prudko, ako tomu bolo počas poslednej globálnej finančnej krízy,“ vysvetlil Michal Huťan.
Polovica zamestnancov pracuje z domu
Na začiatku roku mohla z domu celosvetovo pracovať asi desatina zamestnancov. Po vypuknutí pandémie sa situácia dramaticky zmenila.
„Ako hovoria výsledky prieskumu, dnes ostane počas jesenných mesiacov pracovať z domu asi polovica zamestnancov,“ doplnil Michal Huťan. Podľa Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum viac ako polovica nemeckých spoločností chce, aby ich zamestnanci po pandémii pokračovali v práci z domu.
Spoločnosť CMS poskytuje klientom špecializované obchodné poradenstvo v oblasti práva a daní. S viac ako 70 kanceláriami po celom svete v roku 2018 dosiahla tržby v hodnote 1,36 mld. eur.
Zdroj: SITA