Koronastav k sobote: Pribudol 1 nakazený. Laboratóriá vykonali 2 476 testov
- Za včerajší deň pribudol 1 nový pacient, konkrétne v Košickom kraji
- Nikto neumrel
- Dokopy hlási Slovensko 1 494 prípadov nákazy novým koronavírusom
- Za včerajší deň pribudol 1 nový pacient, konkrétne v Košickom kraji
- Nikto neumrel
- Dokopy hlási Slovensko 1 494 prípadov nákazy novým koronavírusom
Zvýšil sa aj počet vyliečených pacientov. Za včerajší deň je ich 12 a spolu 1 1 63.
Slovenské nemocnice a súkromné laboratóriá otestovali dokopy 142 462 ľudí.
Turecko má doposiaľ najnižší počet prípadov pacientov s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň ďalších 41 úmrtí na koronavírusovú chorobu COVID-19, čím sa celkový počet obetí v krajine zvýšil na 4096. Vyplýva to z údajov tureckého ministerstva zdravotníctva k sobotňajšiemu večeru, informovala agentúra TASR. Počet úmrtí za 24 hodín do sobotného večera je podľa správy najnižší za jeden deň, aký v Turecku evidujú od konca marca. Minister zdravotníctva Fahrettin Koca tiež oznámil, že potvrdených bolo ďalších 1610 infikovaných, ktorých celkový počet stúpol na 148.067.
Psychika si vyberá dane
Pandémia koronavírusu má negatívny dopad na duševné zdravie ľudí. Najvýraznejšie sa podľa zistení agentúry SITA pospisuje na deťoch a senioroch.
Britskí psychiatri varujú pred „cunami“ duševných porúch spôsobených problémami súvisiacimi s koronavírusom. Medzi najviac ohrozené skupiny patria deti a starší ľudia, ktorí podľa nich nedostávajú potrebnú podporu. Súvisí to najmä so zatvorenými školami, domácou izoláciou a strachom z hospitalizácie.
„Už vidíme obrovský dopad ochorenia COVID-19 na duševné zdravie, keďže kríza už zastihla veľa ľudí,“ uviedla Wendy Burn z Royal College of Psychiatrists. „Rovnako sa obávame o ľudí, ktorí potrebujú pomoc, no nedostanú ju. Bojíme sa, že počas izolácie sa u nich nahromadia problémy, ktoré potom vyústia do ‚cunami‚,“ dodala.
Celkovo 1300 odborníkov na duševné zdravie z celej Británie zaregistrovalo nárast v počte urgentných prípadov o 43 percent a pokles v rutinných stretnutiach o 45 percent. Jeden z tímu odborníkov vyhlásil, že ľudia sa boja vyhľadať pomoc. Iný napísal, že u mnohých pacientov spozorovali vypuknutie psychických problémov v čase pandémie, a to napríklad v dôsledku izolácie či stresu.
„Obávame sa, že deti a mladí ľudia s psychickými problémami trpia a nedostanú podporu, akú by potrebovali,“ povedala odborníčka v oblasti duševného zdravia detí a adolescentov Bernadka Dubicka. „Potrebujeme, aby vedeli, že sme tu stále pre nich,“ dodala.
Jej kolegyňa Amanda Thompsell objasnila, že niektorí straší ľudia nevedia používať technológie na privolanie pomoci.
Organizácia Rethink Mental Illness uviedla, že obavy potvrdil aj prieskum, ktorý sa týkal ľudí s psychickými problémami. Do ankety sa ich zapojilo tisíc, z ktorých mnohí potvrdili, že ich problémy sa v čase pandémie zhoršili. Podľa zástupkyne organizácie Danielle Hamm „môže ľuďom trvať roky, kým sa opäť zotavia“.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus