Koronavírus má dlhodobé následky, infikovanie môže viesť k týmto nepríjemnostiam
- Podľa viacerých štúdii má ochorenie COVID-19 dlhodobé dopady na naše zdravie
- Najnovšie sa hovorí o tom, že koronavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky
- Podľa viacerých štúdii má ochorenie COVID-19 dlhodobé dopady na naše zdravie
- Najnovšie sa hovorí o tom, že koronavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky
K nezvratnému poškodeniu postihnutých orgánov, vypadávaniu vlasov a úzkostným stavom sa podľa nasledujúcej štúdie môže pripojiť aj ovplyvnenie mozgu.
Štúdiami odhalené správanie sa koronavírusu v ľudskom tele naznačuje možnú príčinu mnohých neurologických príznakov spojených s COVID-19. Sem patria strata čuchu a chuti, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a únava, informuje Science Alert.
Kororonavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky a spôsobiť neurologické a psychologické ťažkosti, na ktoré sa mnohí pacienti sťažovali, informujú holandskí vedci.
„To, čo sme videli, sa podobalo tomu, že infekcia SARS-CoV-2 len zriedka vedie k ťažkej encefalitíde (zápal mozgu), počas ktorej sa vírus nekontrolovateľne šíri mozgom,“ uviedla virologička Debby van Rielová.
Koronavírus môže podľa vedcov zrejme vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu. „Skutočnosť, že SARS-CoV-2 možno dokáže vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu, následne lokálne infikovať bunky a spôsobiť zápalovú reakciu, môže rozhodne prispieť k neurologickým ťažkostiam,“ uviedla Rielová.
Čo presne sa však stane s vírusom po tom, ako vstúpi do mozgu, zatiaľ nie je jasné. Podľa Rielovej je potrebný ďalší výskum. Jej vedecký tím totiž skúmal vírus v mozgových bunkách len krátko a zameral sa tiež len na limitovaný počet takýchto buniek.
„Okrem našich zistení pravdepodobne zohráva úlohu aj imunitný systém. Je však potrebný ďalší výskum. Teraz sme vírus pozorovali v bunkách veľmi krátko. Pozreli sme sa ale na obmedzený počet mozgových buniek,“ vyjadrila sa lekárka z Erazmovej psychiatrickej kliniky a dodala, že ďalší výskum nám povie viac o tom, čo vírusová infekcia s mozgom robí.
Mnoho pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19, hlásilo po vyzdravení nejaké neurologické alebo psychické ťažkosti ako problémy s pamäťou, bolesť hlavy a veľmi zriedkavo aj psychózu alebo zápal mozgu, uvádza AFP.
Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Lancet v apríli jednému z troch ľudí nakazených koronavírusom diagnostikovali do šiestich mesiacov od nakazenia jednu z týchto porúch.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, medicalxpress.com, sciencealert.com