Koronavírus môže vážne poškodiť mozog. Len 3-ročný chlapec dostal porážku po tom, ako bol pozitívny
- Len trojročný chlapec Colt Parris v Missouri (Spojené štáty) prekonal porážku
- Podľa televízie NBC News mozgovú príhodu prekonal potom, čo mu bolo diagnostikované ochorenie COVID-19
- Dieťa stratilo schopnosť pohybovať končatinami na pravej strane tela
- Rodičia dúfajú, že zdvihnú povedomie o chorobe – zomierajú naň aj mladí pacienti
- Len trojročný chlapec Colt Parris v Missouri (Spojené štáty) prekonal porážku
- Podľa televízie NBC News mozgovú príhodu prekonal potom, čo mu bolo diagnostikované ochorenie COVID-19
- Dieťa stratilo schopnosť pohybovať končatinami na pravej strane tela
- Rodičia dúfajú, že zdvihnú povedomie o chorobe – zomierajú naň aj mladí pacienti
Len trojročný chlapec v Missouri (Spojené štáty) prekonal porážku. Podľa televízie NBC News mozgovú príhodu prekonal potom, čo mu bolo diagnostikované ochorenie COVID-19. Lekári označili porážku ako možný príklad neurologických účinkov spojených s koronavírusom.
Malý chlapec Colt Parris musel podstúpiť operáciu na odstránenie zrazeniny v mozgu. V súčasnosti sa zotavuje po operácii v nemocnici a očakáva sa jeho úplné zotavenie. Informáciu ako prvá priniesla regionálna televízia KSN-TV, spadajúca pod NBC News.
„Dôvod, prečo pacienti s COVID-19, vrátane dieťaťa, majú mŕtvicu a mnoho ďalších problémov je ten, že majú sklon k tvorbe zrazenín,“ uviedol doktor Camilo Gomez pre regionálnu stanicu.
Dieťa stratilo schopnosť pohybovať končatinami na pravej strane
Colt mal pozitívny test na protilátky koronavírusu a o niekoľko hodín neskôr stratil schopnosť pohybovať pravou rukou a nohou, uviedla pre KSN-TV jeho matka Sara Parris. Povedala, že si všimla rozdiel, keď chytil plyšáka.
„Išla som mu podať jeho Boo a všimla som si, že nepoužil svoju dominantnú ruku, aby ju chytil,“ uviedla.
„Mysleli sme si, že ho určite stratíme. Je to ťažké. Nezáleží na tom, aký drsňák si, aj tak budeš plakať. Nemôžeš si pomôcť, keď tvoj trojročný chlapec leží v nemocnici,“ uviedol pre televíziu FOX 2 St. Louis jeho otec Tim Parris.
Podľa NBC News detský kardiológ Dr. Paul Carney uviedol, že chlapec mal mozgovú príhodu, ktorá prerušila prívod krvi do ľavej časti mozgu.
„Neexistuje žiadny iný podobný prípad,“ povedal Carney regionálnej televízii KSN-TV. „Keby to bol niekto vo veku nad 40 alebo 60 rokov, pravdepodobne by mal veľmi odlišný priebeh.“
Rodičia dúfajú, že zvýšia povedomie o chorobe
Coltovi rodičia povedali televízii, že dúfajú, že jeho skúsenosť zvýši povedomie o chorobe.
„Rúška a podobné veci – ľudia ich musia nosiť,“ povedal jeho otec Tim Parris. „Je to dôležité. Ak nechcete, aby to vaše deti prežívali, povedomie o tomto ochorení musí byť väčšie.“
Televízia ABC News vo svojom článku o mladých pacientoch, ktorí ochoreniu podľahli, priniesla príbehy troch mladých ľudí, ktorí svoj boj s koronavírusom prehrali.
Len 18-ročného mladíka Michaela Langa, ktorý podľahol infarktu po tom, čo bol pozitívne testovaný na COVID-19, 18-ročnej mladej ženy Yasmin „Yazy“ Pena, ktorej zlyhalo srdce, alebo mladej 28-ročnej doktorky Adeline Fagan, ktorá zomrela práve na mozgovú príhodu.
https://twitter.com/Jacobs_Med_UB/status/1308148513180708867?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1308148513180708867%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fabcnews.go.com%2FUS%2Fwrecked-lives-families-young-adults-died-covid-19%2Fstory%3Fid%3D74148061
Mozgová mŕtvica i demencia
Súvislosť medzi mozgovými príhodami a koronavírusom už v minulosti skúmali viaceré štúdie.
Britská štúdia uverejnená v odbornom časopise The Lancet skúmala neurologické a neuropsychiatrické zmeny na 153 pacientoch s ochorením COVID-19 po celej Veľkej Británii.
Pri 125 prípadoch sa preukázala vážna zdravotná komplikácia mozgu. Takmer polovica z nich (77) mala mozgovú príhodu v dôsledku krvnej zrazeniny. Ďalší mali zápal mozgu, opuch, psychózu, depresiu alebo príznaky podobné demencii. Boli zmätení, mali problém so sústredením a pamäťou.
„Sars a Mers, ktoré sú zapríčinené koronavírusmi, boli spojené s nejakými neurologickými ochoreniami, ale nikdy sme nič také nevideli,“ povedal Dr. Michael Zandi, neurológ pre BBC. „Najbližšie porovnanie je s pandémiou chrípky z roku 1918. Videli sme, že v nasledujúcich 10-20 rokoch sa objavilo veľa mozgových chorôb a problémov.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, ABC News, BBC, FOX 2 St. Louis