Koronavírus na Slovensku: Slováci sa spoliehajú viac na konšpiračné stránky ako na štátne weby

  • Hoaxy o koronavíruse sa šíria Slovenskom veľmi rýchlo
  • Najväčšie interakcie na internete získavajú pofidérne a konšpiračné stránky
  • Weby štátnych inštitúcií často padajú
BeFunky-collage
TASR/Startitup
  • Hoaxy o koronavíruse sa šíria Slovenskom veľmi rýchlo
  • Najväčšie interakcie na internete získavajú pofidérne a konšpiračné stránky
  • Weby štátnych inštitúcií často padajú

Slovenskom, ale aj celým svetom otriasa nebezpečný koronavírus. Tam, kde podniky a akcie hlásia prepad, konšpiračné weby žiaria návštevnosťou. Dokonca ešte väčšou ako oficiálne štátne weby. Informuje o tom portál katedrakomunikácie.sk.

Organizácia Katedra komunikácie vznikla ako spoločný projekt dvoch bývalých absolventov politológie na FiF UK v Bratislave a v súčasnosti kolegov pracujúcich v oblasti PR a sociálnych sietí.

„Od prepuknutia koronavírusu sa na sociálnych sieťach darí viac konšpiračným stránkam ako oficiálnym zdrojom ministerstva zdravotníctva alebo úradu verejného zdravotníctva. Dve najväčšie šarlatánske stránky majú za posledné dva týždne viac interakcií ako štátne inštitúcie,“ píše sa na stránke.

Stránka ďalej kritizuje, že štát nesponzoruje posty na Facebooku ohľadne koronavírusu, kampaň na podporu očkovania má však naplno rozbehnutú.

„Nie, že by bojovať proti mýtom o očkovaní nebolo treba, ale v čase potenciálnej epidémie, by malo byť prioritou skôr niečo iné,“ tvrdia autori textu Gabriel Tóth a Ľudovít Ďurman, ktorý za webom stoja.

Podľa tohto grafu, ktorý môžeš vidieť dole, je počet interakcií najväčší na konšpiračnom webe badatel.net a na konšpiračnom webe Domáca liečba. Naproti tomu stoja dve štátne inštitúcie, ktoré mali interakcií o pár tisíc menej.

Slovenská polícia dnes začala pátranie po osobe, ktorá zverejnila hoax o tom, že do Bratislavy má napochodovať približne 1500 vojakov. Informácie publikovali na svojich sociálnych sieťach.

zdroj: Katedrakomunikacie.sk

Daňové podvody a prepojenie na Smer

Človek napojený na konšpiračný Badatel.net bol zatknutý a obvinený z daňových podvodov vo výške 75-miliónov eur. Ako informuje portál infosecurity.sk v spolupráci s aktuality.sk, Jozef Buzgo je obvinený hneď v troch konaniach. Podľa portálu ide o organizovaný zločin, ktorý mali kryť aj ľudia na najvyšších miestach.

O prepojeniach na najvyššie pozície písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Jozef Buzgo je totiž spoločníkom s Viliamom Dohňanským vo firme s Vaxton Management, s.r.o. a Správca SK s. r. o.

Práve druhý spomínaný muž je synom sudcu Najvyššieho súdu Viliama Dohňanského. Podľa informácii Infosecurity mal mať Viliam Dohňanský blízky vzťah s Milanom Chovancom, ktorý mal v spolupráci s ďalšími ľuďmi obrať štát o 75-miliónov eur. Tieto podvody mali kryť najvyššie politické špičky strany SMER-SD.

Firma Správca SK bola ešte v roku 2015 podľa Finstatu zrušená. Jozef Budzgo figuruje aj vo firme Centrum alternatívnej medicíny s. r. o., ktorá je podľa Finstatu za rok 2018 v strate viac ako 18-tisíc eur pri tržbách takmer 32-tisíc.

Bádateľ je jeden z najväčších slovenských dezinformačných webov v oblasti zdravia, životného štýlu a liekov. Na Facebooku má vyše 60-tisíc fanúšikov. Na stránke sa môžeš dozvedieť, ako ti dá vesmír najavo, keď sa ocitneš na zlej ceste alebo ako upraviť svoju stravu tak, aby si nebol hladný.

Čítaj viac >> Zdieľaš hoaxy? Facebook na Slovensku spúšťa systém, ktorý zabráni šíreniu dezinformácií

Facebook proti hoaxom

Spoločnosť Facebook už v minulosti oznámila, že spúšťa boj proti dezinformáciám. V praxi to bude fungovať tak, že ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, ihneď ju v newsfeede začne zobrazovať nižšie. Spoločnosť chce zabrániť šíreniu neoverených a nepravdivých informácií.

Stránky alebo domény, ktoré budú šíriť nepravdivé informácie opakovane, budú mať zníženiu možnosť šírenia informácií a taktiež im môže byť obmedzená činnosť reklamy a propagácie.

Čítaj viac>> Konšpirátorom zablokovali stránky s dosahom 600-tisíc ľudí. Bola odkrytá ich najväčšia sieť webov

zdroj: TASR

Instagram bude tiež pod kontrolou

AFP bude na Slovensku a v Česku jedinou organizáciou, ktorá bude kontrolovať obsah a jeho pravdivosť. Podľa jej zástupcov bude možné niektoré správy odhaliť do hodiny, iné zase do niekoľkých mesiacov, podľa závažnosti overovania. AFP pôsobí od Facebooku nezávisle.

Ak bude príspevok označený za nepravdivý, zakryje ho v news feede a čitateľa upozorní, že príspevok šíri neoverenú informáciu. Následne si bude môcť používateľ prečítať odôvodnenie, prečo AFP vyhodnotilo príspevok ako nedôveryhodný.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá