Koronavírus nám zanechá narušenú generáciu. Obmedzenia poškodzujú mozog a mentálny vývoj
- Sociálne obmedzenia predstavujú riziko pre vývoj adolescentov
- Sociálne obmedzenia predstavujú riziko pre vývoj adolescentov
Obmedzený osobný kontakt medzi mladými ľuďmi v čase pandémie môže mať pre nich dlhodobý negatívny dopad. V novej štúdii to tvrdia neurovedci s tým, že adolescenti môžu v tomto citlivom období života trpieť v oblastiach mozgového vývoja, správania a duševného zdravia. Uznávajú, že sociálne siete môžu kompenzovať niektoré negatívne následky sociálnych obmedzení.
„Množstvo mladých ľudí na celom svete má v súčasnosti menej možností na osobné stretnutia s ich rovesníkmi v ich sociálnom svete, a to práve v období, ktoré je kľúčové v ich vývoji,“ uviedla vedúca autorka štúdie Sarah-Jayne Blakemore z University of Cambridge. „Aj keď sú obmedzenia týkajúce sa fyzického dištancovania len dočasné, aj niekoľko mesiacov predstavuje pre život mladého človeka dlhé obdobie. Vyzývame zákonodarcov, aby v súčasnosti dobre zvažovali blaho mladých ľudí,“ dodala.
Vo Veľkej Británii má 69 % adolescentov vo veku 12 až 15 rokov profil na sociálnych sieťach. Podľa Amy Orben z University of Cambridge je otázne, do akej miery a aká forma digitálnej komunikácie pomôže znížiť negatívny dopad sociálnych obmedzení. „Niektoré štúdie ukazujú, že aktívne využívanie sociálnych médií zvyšuje pohodu a pomáha udržiavať osobné vzťahy. Naopak, pasívne využívanie sociálnych médií, ako napríklad prezeranie si noviniek, má negatívny dopad na pocit pohody,“ vyjadrila sa.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA