Koronavírus online: Zomrel ďalší nakazený na Slovensku, iba nedávno ho pustili z nemocnice
- Situáciu okolo nového koronavírusu sledujeme online
- Situáciu okolo nového koronavírusu sledujeme online
- Slovensko má zatiaľ 336 prípadov, dvoch vyliečených ľudí a žiadne úmrtie
- Hospitalizovaných je 120 ľudí
- Vláda v najbližších dňoch predstaví ďalšie balíky pomoci pre ekonomiku
- Muž, 19, Malacky
- Muž, 24, Bratislava
- Muž, 26, Prievidza
- Muž, 26, Vranov nad Topľou
- Muž, 28, Trenčín
- Muž, 26, Vranov nad Topľou
- Žena, 33, Banská Bystrica
- Žena, 34, Bratislava
- Muž, 36, Senica
- Žena, 40, Bratislava
- Muž, 41, Bratislava
- Muž, 45, Ilava
- Žena, 47, Nové Zámky
- Žena, 49, Bratislava
- Žena, 53, Banská Bystrica
- Žena, 53, Trenčín
- Muž, 55, Trenčín
- Muž, 57, Nové Zámky
- Muž, 57, Bratislava
- Muž, 61, Trenčín
- Žena, 63, Topoľčany
- Muž, 73, Bratislava
Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>
18:32 Po prepustení z bojnickej nemocnice v pondelok zomrel pacient pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. O úmrtí pacienta v domácej liečbe informovala na svojom portáli televízia Joj s tým, že má ísť o 60-ročného muža. Ministerstvo zdravotníctva úmrtie muža potvrdilo, presnú príčinu smrti však musí určiť pitva.
„Môžeme potvrdiť, že ide o pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Aktuálne čakáme na výsledky pitvy, ktorá ukáže, čo bolo primárnou príčinou úmrtia,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Nateraz teda nie je možné určiť, či bolo ochorenie Covid-19 príčinou smrti. Na Slovensku už jedna diagnostikovaná pacientka zomrela. Šlo o 84-ročnú ženu, ktorej vyšiel pozitívny test. Príčinou jej úmrtia však bol masívny infarkt. (SITA)
17:30 Každá firma hľadá teraz spôsoby, ako ušetriť. Títo mladí Slováci prišli s unikátnym riešením:
17:11 Červenou zónou pre pacientov podozrivých na COVID-19 sa môžu stať aj celé nemocnice. Na pondelňajšom tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako uviedol, v online systéme rezortu sledujú, ako sa na Slovensku šíri pandémia nového koronavírusu. Na základe toho sa bude dynamicky pristupovať k reprofilizácii nemocníc.
Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, zatiaľ je v Bratislave červenou zónou infekčná klinika na Kramároch. Stane sa ňou aj jeden pavilón v Ružinove. Ako dodal, v košickej nemocnici na Rastislavovej ulici bude reprofilizovaný celý blok, v Martine sú vyhradené dva bloky, uvažovať sa bude aj o ďalších. (SITA)
16:46 V Španielsku sa novým koronavírusom nakazilo už 12 298 zdravotníkov. Informovalo o tom v pondelok španielske ministerstvo zdravotníctva. Lekári a zdravotníci, ktorí zo všetkých profesných skupín, azda s výnimkou predavačiek, najčastejšie prichádzajú do styku s nakazenými, tvoria v Španielsku už 14,4 percenta z celkového počtu ľudí nakazených novým koronavírusom. (SITA)
15:35 Z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zrejme unikli podrobné údaje o ľuďoch pozitívne testovaných na koronavírus. Údaje mali byť dostupné na stránke Moje e-zdravie, v súčasnosti je link už nefunkčný. Z dát však už vznikla mapa, ktorá v niektorých prípadoch pomerne detailne opisuje, kde sa infikovaní nachádzajú. Napríklad v Bratislave sa vieme dozvedieť pohlavie, vek aj ulicu, na ktorej nakazený býva. Údaje zrejme unikli omylom a v prípade NCZI to nie je prvý raz.
Väčšina údajov v mape sa zhoduje s informáciami, ktoré poskytuje Úrad verejného zdravotníctva. V mapke sa však nachádza ďalších asi osem prípadov, ktoré v doteraz zverejnenej štatistike chýbajú.
Nie je to prvý raz, čo NCZI zverejnilo dáta, ktoré neskôr stiahlo. Aj 17. marca zverejnil web NCZI ráno informáciu, že počet pozitívne testovaných sa zvýšil na 78. Oficiálny údaj však bol, že pozitívnych je 72 a spomínaný web neskôr informáciu stiahol. Podľa našich zdrojov bola informácia o počte pozitívnych vzoriek v tom čase správna, centrum ju však omylom zverejnilo skôr, ako malo.
14:49 Neuplynul ani jeden týždeň od oficiálneho odkladu olympijských a paralympijských hier 2020 na rok 2021 a potvrdený už je nový termín konania hier. Japonskí organizátori v pondelok potvrdili, že otvárací ceremoniál sa uskutoční 23. júla a podujatie potrvá do 8. augusta 2021. (SITA)
14:40 Vrchol epidémie koronavírusu na Slovensku môže prísť o 110 dní. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že prognóza sa aktualizuje každý deň a čísla sa môžu meniť. Do modelu sa totiž započítavajú počty chorých aj nové opatrenia, ktoré budú podľa potreby pribúdať alebo sa meniť. Počas vrcholu môže byť nakazených asi 170 000 ľudí na Slovensku, teda asi 3,1 percenta populácie. Nový model predpovede vývoja epidémie predpokladá, že počas vrcholu bude hospitalizovaných 7000 ľudí a 1000 bude na umelej pľúcnej ventilácii.
14:29 Do veľkých problémov sa dostal druhý tím fortunaligovej tabuľky MŠK Žilina. Podľa portálu sport.sk dostalo 15 hráčov výpoveď a klub je v likvidácii. „Ich pôsobenie v ‚žlto-zelenom‘ drese oficiálne skončí k 1. aprílu 2020. Od tohto dátumu si budú môcť hľadať nového zamestnávateľa,“ referuje spomenutý web. Sedemnásobný slovenský šampión, ktorý si zahral aj v skupinovej časti Ligy majstrov, je na začiatku likvidačného procesu. (SITA)
13:53 Počet darcov krvi klesol až o 74 percent, povedal na brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdôraznil však, že neodkladné operácie a výkony sa robia aj naďalej. Preto vyzval Slovákov, aby sa aj v tejto ťažkej situácii rozhodli ísť darovať krv.
O nových pravidlách pre odbery krvi informovala Renáta Dundová ,riaditeľka Národnej transfúznej služby. Darovať krv sa dá za sprísnených hygienických podmienok. Povinné je meranie teploty, dezinfekcia rúk a checklist s kontrolnými otázkami. Darca nesmie mať respiračné problémy, cestovateľskú anamnézu a nesmel prísť do kontaktu s potenciálne nakazeným. Ďalší odber krvi prebieha štandardne.
Novinkou je zavedenie časeniek. Kvôli ochrany zdravia sa musí darca objednať na konkrétny čas, aby sa nezdružovali na jednom mieste vo väčšom počte. Zároveň to zabezpečí pravidelný prísun krvi na dlhšie obdobie, aby nedošlo k výpadkom.
„Koronavírus nie je krvná, ale respiratórna nákaza a dodnes nebol potvrdený prípad nákazy z transfúzie,“ povedala Dundová. Napriek tomu sú červené krvinky 14 dní „v karanténe“, počas ktorých je darca povinný nahlásiť akékoľvek zdravotné problémy.
Každému darcovi sa robia krvné testy, no tie nedokážu koronavírus odhaliť.
13:35 Prehľad nových prípadov koronavírusu zverejnený Úradom verejného zdravotníctva:
13:30 Počet obetí v Číne môže byť omnoho vyšší, ako tvrdia oficiálne štatistiky. Na koronavírus oficiálne zomrelo 3 304 ľudí. Keď sa však nedávno uvoľnili pravidlá v meste Wu-Chan, pôvodnom ohnisku nákazy a krematóriá začali vydávať pozostalým urny, ukázalo sa, že úmrtí bolo zrejme viac. Podľa spravodajkyne ČT24 to môže byť až 47-tisíc ľudí.
https://www.facebook.com/CT24.cz/photos/a.417745659008/10158565906564009/?type=3&theater
13:24 Na Slovensku môžeme mať pri vrchole epidémie koronavírusu až 170-tisíc nakazených ľudí. Informuje o tom Denník N odvolávajúci sa na údaje z Inštitútu zdravotnej politiky. Denník dodáva, že ide o interný materiál a oficiálnu prognózu úrad ešte nezverejnil. To v rádiu Expres povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vrchol má podľa neoficiálneho dokumentu nastať v polovici júla.
13:22 V Trnave sa bude hromadne prepúšťať, je za tým pokles objednávok. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Trnave má momentálne nahlásené jedno hromadné prepúšťanie, ktoré však nesúvisí so súčasnou situáciou spôsobenou koronavírusom. Zamestnávateľ v oblasti výroby príslušenstva pre motorové vozidlá plánuje prepustiť 119 ľudí, tento proces bude podľa Pavla Gavalca z trnavského ÚPSVaR prebiehať postupne od 1. júla do konca roku 2020. Dôvodom je ukončenie podnikania na Slovensku a odchod zo slovenského trhu. Meno spoločnosti úrad práce nemôže zverejniť, konkretizoval len oblasť pôsobenia.
„Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila po dôkladnom preskúmaní a vyhodnotení podmienok na trhoch a organizačnej štruktúry zamestnávateľa, zohľadňujúc stratu zákaziek, pokles výroby a hospodárske výsledky spoločnosti na Slovensku,“ informoval agentúru SITA Gavalec. Spoločnosť oznámila hromadné prepúšťanie ešte 16. marca. Prepúšťaní zamestnanci nie sú len z okresu Trnava, ale z viacerých okresov Slovenska. (SITA)
12:19 Na Slovensku je 336 potvrdených prípadov koronavírusu, v nedeľu pribudlo 22. Celkový počet je však vyšší, štátu sa doteraz nepodarilo prepojiť databázy so súkromnými laboratóriami. Otestovaných bolo v štátnych laboratóriách 401 ľudí. Negatívnych výsledkov je doteraz 7196. V pondelok o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
11:52 Letecká nízkonákladová spoločnosť EasyJet zrušila všetky komerčné lety. Uzemniť musela celú flotilu, teda viac ako 300 lietadiel, píše BBC. Firma momentálne prevádzkuje len záchranné lety. Britská aerolinka nevie, kedy svoju prevádzku obnoví. Svojim zamestnancom prisľúbila náhradu 80% mzdy.
11:10 V obchodoch Tesca začína v týchto týždňoch pracovať viac ako 850 nových dočasných pracovníkov, ktorí zabezpečujú potraviny pre zákazníkov vo všetkých regiónoch Slovenska. Reťazec vytvoril flexibilné pracovné miesta na dobu určitú. Informuje o tom manažér externej komunikácie Tesca Peter Steigauf.
O dočasné pracovné miesta prejavilo záujem približne 1 100 uchádzačov. Tesco prijalo nových kolegov najmä do tímov v pokladniach, doplňovania tovaru a Tesco Online nákupov. Priemerný vek uchádzačov bol 35 rokov. Väčšina z nich pôvodne pracovala v gastronómii a hotelierstve, taxislužbách či vo výrobnom sektore.
10:37 Európa má novú najmladšiu obeť koronavírusu. Portál Le Parisien informuje, že v nedeľu ráno zomrel len 14-ročný chlapec z Portugalska Vitor Godinho. Chlapec bol podľa portálu športovec a nádejný futbalista, ktorý trpel autoimunitnou chorobou, psoriázou. Vážne zdravotné problémy však nemal.
10:32 Japonska automobilka Toyota pre obmedzenie vyvolané epidémiou koronavírusu zastavuje výrobu vo svojich európskych závodoch. Rozhodnutie, o ktorom spoločnosť informovala v pondelok, je účinné minimálne do 20. apríla. V Európe Toyota podľa agentúry AP vyrába vo Francúzsku, Veľkej Británii, Českej republike, Poľsku, Turecku a Portugalsku. Podľa hovorkyne firmy v Číne automobilka už obnovila bežnú produkciu. V Rusku Toyota výrobu zastavuje predbežne do piatku. Automobilka už skôr zatvorila továrne v Severnej Amerike. V Južnej Amerike a viacerých ázijských krajinách zase utlmila výrobu. (SITA)
10:20 Operná legenda Plácido Domingo má koronavírus a museli ho hospitalizovať v Mexiku, informuje CNN s odvolaním sa na hovorcu speváka. Pozitívny test mal Domingo už minulý týždeň, jeho stav sa však zhoršil. Hviezda opery má 79 rokov.
9:47 Medzi obeťami koronavírusu v Českej republike je už aj zdravotná sestra. Pracovala v pražskej Thomayerovej nemocnici, kde se nákaza rozšírila. Žena zomrela doma, informuje spravodajský portál Novinky.cz. V Česku dosiaľ potvrdili 2 837 prípadov nákazy a ochorenie COVID-19 si zatiaľ vyžiadalo 17 obetí.
V Thomayerovej nemocnici sa koronavírusom nakazilo niekoľko sestier z pľúcneho oddelenia a z oddelenia následnej starostlivosti. Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch už skôr povedal, že chorobu na oddelenia zavliekol personál. Proti nákaze však bol personál dostatočne chránený a hygienici teraz preverujú, ako je možné, že sa tam choroba rozšírila. (SITA)
9:15 Trump predĺžil opatrenia proti koronavírusu do konca apríla. Šéf Bieleho domu pritom ešte nedávno naznačoval, že pravidlá by mohol uvoľniť už na Veľkú noc, teda v polovici apríla. „Najvyššia úmrtnosť by mohla prísť o dva týždne,“ povedal teraz Trump v reakcii na stav pandémie koronavírusu v krajine a súvisiace rastúce obavy z toho, že nemocnice očakávaný nápor pacientov nezvládnu. Poradca Bieleho domu pre oblasť zdravotníctva doktor Anthony Fauci už skôr varoval, že vírus by mohol usmrtiť až 200-tisíc Američanov.
V súčasnosti registrujú v Spojených štátoch viac než 142-tisíc potvrdených prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo už takmer 2 500 osôb. Krajina má medzičasom najvyšší počet nakazených na svete. (SITA)
9:11 V Británii sa z dôchodku do práce vrátilo okolo 20-tisíc bývalých pracovníkov systému zdravotníctva, aby pomohli v boji proti koronavírusu. Sú medzi nimi lekári, zdravotné sestry a ďalší bývalí profesionáli z tejto oblasti. Oznámil to prostredníctvom viedeoodkazu britský premiér Boris Johnson.
Okrem Johnsona mali pozitívne testy na koronavírus napríklad aj minister zdravotníctva Matt Hancock či minister pre Škótsko Alister Jack. Podľa odhadov odborníkov by sa mohol život v Spojenom kráľovstve vrátiť do normálu o šesť mesiacov. Vo Veľkej Británii potvrdili doteraz vyše 19 500 prípadov nákazy novým koronavírusom. Viac než 1 220 ich ochoreniu podľahlo. (SITA)
9:00 Aktuálna situácia vo svete
Najviac nakazených ľudí hlásia USA, celkovo je tu pozitívne testovaných 142-tisíc ľudí. Zároveň tu počet infikovaných rastie najrýchejším tempom. Len za včerajšok pribudlo cez 20-tisíc prípadov a každý deň prbudne približne o polovicu viac ľudí, ako deň predtým.
Počet infikovaných ľudí v Taliansku sa blíži ku hranici 100-tisíc, no prípady už nepribúdajú takým raketovým tempom ako po minulé týždne, to isté platí aj pre Španielsko s vyše 80 tisíckami prípadov.
Čína, v ktorej sa pandémia nového koronavírusu začala, zaznamenáva len pár desiatok nových prípadov denne a ide o ľudí, ktoí do Číny pricestovali zo zahraničia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus