Koronavírus priletel na balónoch od susedov, tvrdí KĽDR. Pribudlo 274 nových prípadov
- Zároveň pribudli 2 úmrtia
- Severná Kórea obviňuje Južnú Kóreu z prepuknutia pandémie v krajine
- Zároveň pribudli 2 úmrtia
- Severná Kórea obviňuje Južnú Kóreu z prepuknutia pandémie v krajine
V sobotu 2. júna 2022 pribudlo 274 pozitívne testovaných osôb. Informuje o tom NCZI s tým, že vykonaných bolo 697 PCR testov a 383 antigénových testov.
Počet hospitalizácií sa nezmenil a pribudli aj 2 úmrtia.
Balóny s koronavírusom
V piatok 1. júla prišla Severná Kórea s tvrdením, že v krajine prepukla pandémia koronavírusu. Nakazení však majú byť tí, ktorí prišli do kontaktu s balónmi lietajúcimi z Južnej Kórey.
Podľa portálu NBC News ide o veľmi pochybné tvrdenie, ktoré sa pravdepodobne spája s rastúcim napätím v súvislosti s jadrovým programom.
Ako ďalej uvádza NBC News, aktivisti už roky využívajú balóny, aby distribuovali státisíce propagandistických letákov, ktoré kritizujú severokórejského vodcu Kim Čong-una.
The New York Times ďalej píše, že infikované mali byť konkrétne letáky. Prvé hlásené prepuknutie koronavírusu sa malo vyskytnúť v dedinách blízko hraníc po tom, čo sa ľudia dotkli „cudzích vecí“ s tým, že severokórejské Štátne ústredie pre núdzovú prevenciu epidémií informovalo občanov, aby sa týmito vecami zaoberali obozretne. Má ísť o veci, ktoré cez hranicu priniesli balóny, vietor alebo ďalšie klimatické javy.
Vyššie spomenutí aktivisti sú vo veľkej miere utečenci zo Severnej Kórey. Okrem letákov však do krajiny posielajú dolárové bankovky, miniatúrne Biblie a USB so správami z „vonkajšieho sveta“. Spôsobené to je tým, že Severná Kórea prísne kontroluje prístup k informáciám.
V dôsledku týchto správ sa nahnevala a dokonca sa zamerala na zostrelenie balónov, ktoré do krajiny údajne priniesli koronavírus.
Ako ďalej informuje agentúra SITA, médiá v Severnej Kórei informujú, že severokórejské centrum pre prevenciu epidémií našlo centrum nákaz v meste Ipho, ktoré sa nachádza neďaleko juhovýchodnej hranice. Niektorí z jeho obyvateľov so symptómami horúčky údajne vycestovali do Pchjongjangu.
2 roky koronovírus neexistoval
Osemnásťročný vojak a päťročný škôlkar sa podľa centra začiatkom apríla dostali v meste do kontaktu s „cudzími predmetmi“ a následne mali pozitívne testy na variant omikron.
V takzvanom „núdzovom nariadení“ prikazujú úradom, aby „ostražito zaobchádzali s cudzími predmetmi prichádzajúcimi prostredníctvom vetra alebo iných klimatických fenoménov a balónov“ pozdĺž hraníc a do posledného trasovali ich zdroje.
Každý, kto nájde „cudzie predmety“, pritom musí okamžite upozorniť úrady, aby ich mohli odstrániť. Správy neuvádzajú, čo sú podľa nich tieto „cudzie predmety“.
Pripisovanie viny za rozšírenie koronavírusu predmetom vypúšťaným cez kórejskú hranicu podľa agentúry AP protirečí názoru, že sa vírus rozšíril po tom, ako KĽDR v januári nakrátko otvorila svoju severnú hranicu s Čínou a počet prípadov stúpol po vojenskej prehliadke a ďalších podujatiach, ktoré sa v apríli konali v Pchjongjangu.
Po tom, ako Severná Kórea viac ako dva roky tvrdila, že sa v krajine koronavírus nevyskytuje, priznala 12. mája, že zaznamenali epidémiu Covidu, keď malo viacero ľudí v hlavnom meste pozitívne testy na variant omikron. Odvtedy informovali o približne 4,7 miliónoch prípadoch horúčky, no len časť z nich identifikovali ako Covid.
Potvrdili aj 73 úmrtí. Obe čísla sú pravdepodobne manipulované vedením krajiny s cieľom zabrániť akýmkoľvek politickým škodám pre Kima.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, NBC News, The New York Times, SITA