Koronavírus sa vracia na Slovensko. Svet straší nový variant Eris

  • Čaká nás ďalšia jeseň a zima, počas ktorej budeme evidovať prípady ochorenia covid-19
  • ÚVZ SR podotýka, že čaká aj nové mutácie
  • Prípady stúpajú
Na snímke je vedec v laboratóriu.
Freepik/@DCStudio
  • Čaká nás ďalšia jeseň a zima, počas ktorej budeme evidovať prípady ochorenia covid-19
  • ÚVZ SR podotýka, že čaká aj nové mutácie
  • Prípady stúpajú

Vo svete a aj na Slovensku opäť pribúdajú prípady nákazy covid-19. Zo štatistík NCZI vyplýva, že k utorku (17. 10.) pribudlo za uplynulý týždeň v našej krajine 134 pozitívne testovaných osôb. Vykonalo sa pritom 577 laboratórnych testov.

V pondelok zároveň agentúra SITA informovala, že stúpa aj chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO). V 41. kalendárnom týždni bolo hlásených 38 706 prípadov. Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 1,6 percenta.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uvádza, že najvyššia chorobnosť bola v Trnavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji, pričom najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine 0 – 5 ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 138 osôb, čo predstavuje 2,9 percenta zo všetkých ARO.

V Epidemiologickom informačnom systéme bolo v minulom týždni spracovaných 426 prípadov ochorenia covid-19. Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť zaznamenali vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb.

Nové varianty

Európa v súčasnosti čelí variantu EG.6, ktorý prezývajú aj menom Eris. Ako píše BBC, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa klasifikuje ako záujmovo najpodstatnejší variant.

Profesor Massimo Palmarini z centra na výskum vírusov v Glasgowe však hovorí, že ho tento omikron príliš neznepokojuje.

„Zdá sa, že nový variant nemá dramatické rozdiely oproti predchádzajúcemu, ale to neznamená, že nie je dôležitý,“ hovorí.

Okrem toho CBC News informovali o najnovších variantoch v kanadskej provincii New Brunswick. Ide o omikrony BA.2.86 a FL.1.5.1. Oba boli zistené náhodným sekvenovaním pozitívnych prípadov, potvrdil hovorca ministerstva zdravotníctva Sean Hatchard. Odmietol však povedať, kedy ich objavili a o koľko prípadov ide.

Podľa TASR na Slovensku mierne stúpla vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. 

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 16 vzoriek. V deviatich z nich došlo k miernemu vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2. V ostatných siedmich vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu. Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021.

Očkovanie

Ako ďalej píše TASR, záujemcovia môžu opäť podstúpiť očkovanie proti ochoreniu covid-19 najnovšou vakcínou. Na Slovensko ich dorazilo viac ako 17 000, v októbri a novembri sa očakávajú ďalšie dodávky.

„Podľa plánu bolo minulý týždeň na Slovensko doručených ďalších cez 17 000 vakcín proti ochoreniu covid-19. Ďalšie vakcíny by mali prichádzať v pravidelných týždenných intervaloch (spolu bolo zatiaľ doručených 25 920 dávok, v októbri očakávame doručenie ešte 64 320 dávok a v novembri 112 320 dávok),“ priblížili pre TASR z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva.

Slovákom registrovaným cez portál korona.gov automaticky určili náhradný termín očkovania.

Proti covid-19 sa očkuje vo vybraných zdravotníckych zariadeniach, ktorých zoznam je na webe rezortu. MZ odporúča sa objednať na konkrétny termín. Vo vybraných zariadeniach sa možno očkovať aj bez registrácie. Ďalšie informácie taktiež nájdeš na webe ministerstva.

Čo nás čaká?

Na webe ÚVZ SR odborníci podotýkajú, že opätovný nárast počtu prípadov, ako aj mutácií očakávajú. Covid naďalej cirkuluje prakticky na celom svete.

Práve vyššie spomínané vyšetrenia odpadových vôd naznačujú, že výnimkou nie je ani Slovensko.

„Nasledujúce obdobie očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení aj hospitalizácií, najmä v období tzv. chrípkovej sezóny (október až apríl), keď ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj covid-19,“ píše sa na webe ÚZV SR.

Úrad zároveň uvádza, že prekrytie horných dýchacích ciest respirátormi už síce nie je povinné, no minimálne v nemocniciach, v čakárňach a v ambulanciách lekárov to stále odporúčajú. Rovnako to platí aj v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: NCZI, BBC, CBC News, TASR, ÚVZ SR, SITA, MZ SR

Najnovšie videá

Trendové videá