Koronavírus stratil svoju korunu. Vieme, ktorá choroba sa stala „novou“ najsmrteľnejšou infekciou
- Covid-19 už nie je najsmrteľnejšou infekciou na svete
- Prvenstvo si znova obhájila tuberkulóza

- Covid-19 už nie je najsmrteľnejšou infekciou na svete
- Prvenstvo si znova obhájila tuberkulóza
Časy, keď „Covid-19“ riadil naše životy, sú preč. Prvenstvo medzi infekčnými chorobami prebral staro-nový problém. Zatiaľ čo COVID-19 si v minulom roku vyžiadal 320 000 životov, tuberkulóza (TBC) usmrtila až 1,25 milióna ľudí.
Podľa najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa tak TBC v roku 2023 opäť stala najsmrteľnejšou infekčnou chorobou na svete.
„Skutočnosť, že TBC stále zabíja a spôsobuje choroby toľkým ľuďom, je poburujúca, keď máme nástroje na jej prevenciu, detekciu a liečbu,“ upozorňuje generálny riaditeľ WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Prejavy tuberkulózy
TBC je zákerná choroba, ktorá sa šíri vzduchom a primárne napáda pľúca. Spočiatku nemusí vyvolávať výrazné príznaky, no postupne sa môžu objaviť vážnejšie prejavy ako vykašliavanie krvi či tlak v hrudníku.
Medzi ďalšie príznaky patria pretrvávajúca únava, horúčky, nočné potenie, bolesti svalov a kĺbov, strata chuti do jedla a nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.
„Tuberkulóza (TBC) je choroba, ktorej sa dá predchádzať a ktorá je zvyčajne liečiteľná,“ uvádza sa v správe WHO. „Napriek tomu sa TBC v roku 2023 pravdepodobne vrátila na pozíciu hlavnej svetovej príčiny úmrtí spôsobených jediným infekčným agensom, a to po troch rokoch, v ktorých ju nahradila koronavírusová choroba (COVID-19) a spôsobila takmer dvakrát viac úmrtí ako HIV/AIDS.“
Nakazené sú milióny
Údaje zozbierané zo 193 krajín ukazujú, že celkový počet ľudí nakazených tuberkulózou dosiahol 10,8 milióna, čo je nárast oproti 10,7 milióna prípadov v roku 2022. Geograficky je výskyt choroby koncentrovaný – až 87 percent všetkých infekcií sa vyskytlo v 30 krajinách, pričom India, Indonézia, Čína, Filipíny a Pakistan predstavovali spolu 56 percent všetkých prípadov.
Baktéria Mycobacterium tuberculosis, ktorá TBC spôsobuje, je síce liečiteľná v približne 85 percentách prípadov, no bez liečby končí fatálne takmer u polovice pacientov.
WHO však zaznamenala aj pozitívne trendy. Počet úmrtí na TBC dlhodobo klesá (s výnimkou rokov 2020 a 2021). V roku 2023 bolo zaznamenaných menej úmrtí než v roku 2022, kedy chorobe podľahlo 1,32 milióna ľudí. Nádejou do budúcnosti je šesť nových vakcín v tretej fáze klinických skúšok.
Výrazným problémom však podľa portálu IFL SCIENCE zostáva nedostatočné financovanie. V roku 2023 bolo na prevenciu, diagnostiku a liečbu vyčlenených len 5,7 miliardy dolárov, pričom cieľom WHO je dosiahnuť do roku 2027 ročný rozpočet 22 miliárd dolárov. Podobne výskum TBC získal len 1 miliardu dolárov z plánovaných 5 miliárd.
Nová nádej pre liečbu
Ako sme ťa informovali minulý rok, WHO chválila nový molekulárny test, ktorý dokáže nielen odhaliť prítomnosť TBC v tele pacienta, ale aj určiť účinnosť antibiotík pri liečbe. Je to historicky prvý diagnostický nástroj na tuberkulózu, ktorý získal predschválenie od WHO.
„Toto prvé predschválenie diagnostického testu na tuberkulózu predstavuje kľúčový míľnik v úsilí WHO podporovať krajiny pri rozširovaní a urýchľovaní prístupu k testom na tuberkulózu vysokej kvality, ktoré spĺňajú odporúčania WHO a jej prísne normy kvality, bezpečnosti a výkonu,“ vysvetľuje Yukiko Nakatani, zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO pre prístup k liekom a zdravotníckym produktom.
Situácia na Slovensku aj vo svete sa zhoršuje. Kým v roku 2021 diagnostikovali na Slovensku 137 pacientov, v roku 2023 to bolo už 221 prípadov.
Nový test predstavuje významný pokrok najmä v diagnostike odolnosti baktérií voči rifampicínu, ktorý je hlavným ukazovateľom viacnásobnej liekovej odolnosti TBC. „Testy na diagnostiku vysokej kvality sú základom účinnej starostlivosti o TBC a prevencie,“ zdôraznil Rogerio Gaspar, riaditeľ WHO pre reguláciu a predschválenie.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: WHO, IFL SCIENCE, Redakcia Startitup