Koronavírusom sa nakazilo už viac ako 70 miliónov ľudí. Ochorenie doslova kynoží ľudí v USA kde denne umrie…
- Biden vyzval verejnosť, aby dôverovala vakcíne proti koronavírusu
- WHO varuje, že oslavy Vianoc sa môžu zmeniť na slzy
- Biden vyzval verejnosť, aby dôverovala vakcíne proti koronavírusu
- WHO varuje, že oslavy Vianoc sa môžu zmeniť na slzy
Novým koronavírusom sa vo svete nakazilo už viac ako 70 miliónov ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok večer zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa (JHU), ktorá monitoruje priebeh súčasnej pandémie.
Uvedený počet zahŕňa len potvrdené prípady nákazy a skutočný počet infikovaných je pravdepodobne vyšší, píše agentúra DPA.
Na komplikácie súvisiace s koronavírusovým ochorením COVID-19 zomrelo podľa JHU po celom svete už takmer 1,6 milióna ľudí. Najvyšší počet nakazených aj úmrtí spomedzi všetkých krajín sveta majú Spojené štáty, kde zaznamenali už viac ako 15,7 milióna infekcií a takmer 300.000 obetí na životoch. Na druhom a treťom mieste na svete v počte nakazených sú India a Brazília s 9,8, respektíve so 6,8 milióna prípadmi.
Biden vyzval verejnosť, aby dôverovala vakcíne proti koronavírusu
Novozvolený americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že americká verejnosť by mala dôverovať vakcíne proti koronavírusu, ktorá zrejme bude v USA už čoskoro dostupná. Biden v meste Wilmington, kde žije, vyhlásil, že boj proti pandémii je „vážna vec“ a musí prebiehať pod vedením amerického prezidenta. Informovala o tom agentúra AP.
Poradný výbor americkej vlády vo štvrtok schválil vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na rozsiahle použitie, vďaka čomu je krajina už len krok od spustenia rozsiahleho očkovania proti nákaze, ktorá zabila už takmer 300.000 Američanov.
Očkovanie sa možno začne už do niekoľkých dní, závisí to od toho, ako rýchlo americký regulačný orgán, Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), schváli odporúčanie spomínaného výboru odborníkov.
Administratíva dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa údajne vyvíja silný tlak na vedenie FDA, aby ešte v piatok washingtonského času odsúhlasilo núdzové použitie vakcíny Pfizer-BioNTech. Trump údajne požaduje odstúpenie šéfa FDA Stephena Hahna, ak sa tak v uvedenom termíne nestane, píše agentúra AFP.
Novozvolený prezident Joe Biden v piatok zopakoval svoj „smelý a uskutočniteľný sľub“, že sa za prvých 100 dní svojej vlády pokúsi zaočkovať až 100 miliónov Američanov. O koronavíruse Biden povedal: „Môžeme si želať, aby bol preč, ale musíme mu čeliť.“
Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa zíde 14. decembra. Kongres následne 6. januára 2021 potvrdí víťaza prezidentských volieb, ktorý 20. januára 2021 zloží prísahu a ujme sa úradu.
WHO varuje, že oslavy Vianoc sa môžu zmeniť na slzy
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok varovala, že oslavy Vianoc sa môžu zmeniť na slzy, ak si ľudia počas sviatočného obdobia nebudú naďalej dávať pozor pred ochorením COVID-19.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že počet úmrtí v pandémii koronavírusu prudko stúpa, a vyzval ľudí, aby si veľmi starostlivo premysleli plán na sviatky. „Obdobie sviatkov je čas na relax a oslavy… ale oslava sa môže veľmi rýchlo zmeniť na smútok, ak nebudeme dodržiavať tie správne preventívne opatrenia,“ povedal na tlačovej konferencii Tedros, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
„Teraz, keď sa pripravujete na sviatky najbližších týždňov, prosím, prosím, starostlivo si zvážte plány. Ak žijete v oblasti s vysokým prenosom koronavírusu, veľmi vás prosím, urobte všetky preventívne opatrenia, aby ste seba aj ostatných chránili,“ uviedol šéf WHO.
„To by bol najlepší dar, ktorý môžete dať – dar zdravia,“ zdôraznil. Tedros povedal, že za posledných šesť týždňov nastal celosvetovo nárast úmrtí na respiračné ochorenie o 60 percent. Niektoré kontinenty však zaznamenávajú vyšší nárast úmrtí než iné, uviedla epidemiologička WHO Maria Van Kerkhoveová. Podľa jej slov v regióne Európy, ako si ho stanovila WHO, došlo za posledných šesť týždňov k takmer 100-percentnému nárastu v počte úmrtí, k 54-percentnému nárastu v Severnej aj Latinskej Amerike a k 50-percentnému v Afrike.
„Koronavírus stále koluje. Väčšina sveta je stále v ohrození,“ upozornila Van Kerkhoveová. Vysokopostavený poradca WHO Bruce Aylward medzitým vyhlásil, že sa možno tešiť na rok 2021, lebo na konci „dlhého tunela“ je svetlo. Myslel tým úspechy pri vývoji očkovacích látok proti COVIDu-19. „Nie je dôvod, aby sme boli svedkami rovnakej epidémie aj na budúci rok, pretože vieme, ako túto chorobu poraziť,“ uviedol.
Zdroj: TASR