Neďaleko malej dediny vyrástol najväčší solárny park na Slovensku. Elektrinou by dokázal zásobovať 2 500 domácností ročne
- Solárny park pri Iliašovciach na Spiši má pokryť 92 % celkovej spotreby energie pivovaru Šariš
- Areál je udržiavaný pomocou „biokosačiek“ z neďalekého salašu
- Pivovar chce do roku 2025 prejsť na plne obnoviteľné zdroje
- Solárny park pri Iliašovciach na Spiši má pokryť 92 % celkovej spotreby energie pivovaru Šariš
- Areál je udržiavaný pomocou „biokosačiek“ z neďalekého salašu
- Pivovar chce do roku 2025 prejsť na plne obnoviteľné zdroje
Na Spiši pri dedine Iliašovce vyrástol nový solárny park. Stal sa najväčším solárnym parkom na Slovensku. Jeho úlohou bude od roka 2025 zabezpečovať až 92 % celkovej energie potrebnej pre chod pivovaru Šariš.
Solárny park vybudovali za sedem mesiacov spoločnej práce Plzeňský Prazdroj, ktorý vlastní pivovar Šariš, a rakúska spoločnosť Enery.
Park s celkovou rozlohou 8,8 hektára je vôbec prvým agrovoltickým projektom s takouto veľkosťou na Slovensku. Energia, ktorá sa v parku vyrobí, pokračuje do energetickej siete, odkiaľ si pivovar so sladovňou odoberá potrebné množstvá.
Plán Plzeňského Prazdroja je v tomto prípade od roku 2025 prejsť plne na obnoviteľné zdroje elektriny. Chýbajúcich 8 % elektriny by mal poháňať druhý solárny park s menšou rozlohou, ktorý vyrástol priamo vedľa pivovaru.
V solárnom parku kosia „biokosačky“
Agrovoltika má okrem solárnej zelenej energie aj druhý prínos pre lokálne poľnohospodárstvo. Hoci sa agrovoltické projekty väčšinou spájajú s pestovaním plodín na nevyužitej trávnatej ploche solárneho parku, Plzeňský Prazdroj to poňal inak.
V areáli solárneho parku sa momentálne pohybuje viac ako 20 oviec z neďalekého salaša, ktoré tu majú byť umiestnené celoročne. V priebehu budúceho roka chcú do areálu dostať až 50 oviec. Solárny park v Iliašovciach sa tak stal prvým projektom na Slovensku, ktorý využíva agrovoltiku v takom rozsahu.
Pre solárny park to znamená bezúdržbovú celoročnú starostlivosť o trávnik bez potreby mechanických kosačiek a pre miestny salaš oplotené a bezpečné miesto pre svoje zvieratá. Vplyv by to malo mať aj na samotnú trávu a pôdu, keďže vzhľadom na prítomnosť zvierat nebudú používať herbicídy ani iné chemikálie.
„Ovce si v parku pomerne rýchlo zvykli a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Chodíme im dopĺňať krmivo a vodu každý druhý deň, ak je príliš teplo, aj každý. Ovce postupne spásajú trávu, ktorá by tienila panelom pri získavaní slnečnej energie, ak by rástla, čo by mohlo obmedziť jej výrobu,“ uviedol Marián Vavrík, ktorý sa stará o ovce v parku.
Manažér Plzeňského Prazdroja Ivan Tučník doplnil, že podobný inovatívny prístup prispieva k celkovej udržateľnosti projektu a šetrí zdroje. Ovce majú v areáli vlastné prístrešky, pričom plánujú postaviť aj ďalšie, aby tam mohli ostať celoročne. V zimnom období budú navyše dokrmované senom či jadrovým krmivom ako ovos, jačmeň či kukurica.
Oplotenie areálu zároveň ovce chráni pred predátormi, ktorí inak ovce prirodzene počas pasenia ohrozujú. V okolí Spiša im robí momentálne najväčšie problémy šakal.
Ovce pochádzajú zo salaša Márie Ondrejčákovej, ktorá sa špecializuje na výrobu vlny a sezónnych ovčích produktov.
Plzeňský Prazdroj nezabúda ani na bezpečnosť oviec. „Káble sú ťahané tak, aby k nim ovce nemali prístup, a meniče napätia sú poistené oplotením, aby sa k nim náhodou ovce nedostali,“ vysvetlila ESG manažérka Enery Lucia Chovanec Hoosová.
Pokryli by elektrinou až 2 500 domácností
Solárny park vznikol ako projekt Plzeňského Prazdroja s rakúskou spoločnosťou Enery, ktorí spolu podpísali zmluvu o nákupe virtuálnej energie. Český pivovarnícky holding priniesol kapitál, rakúske Enery zase prisľúbilo dlhodobé dodávky energie priamo do pivovaru.
„Ide o prvú zmluvu svojho druhu na Slovensku,“ uviedol Tučník. Podľa generálneho riaditeľa Enery pre Slovensko Jána Horvátha sa zmluva podpísala na 10 rokov, počas ktorých budú pivovarníci energiu od Enery odoberať.
Solárny park pokrýva plochu asi dvanásť futbalových ihrísk. Celkovo sa v ňom nachádza viac ako 10 500 solárnych modulov s kapacitou 6,3 MWp.
Celková ročná výroba elektrickej energie tak dosiahne 7,2 GWh, čo by dokázalo pokryť energetické potreby viac ako 2 500 domácností s priemernou spotrebou energie.
„Chceme byť jednotkou v udržateľnosti na Slovensku a v Českej republike a takýto projekt nám v tom pomáha,“ povedal Martin Grygařík, obchodný riaditeľ a podpredseda predstavenstva Plzeňského Prazdroja.
Pivovar Šariš okrem veľkého solárneho parku v Iliašovciach bude čerpať solárnu energiu aj z druhého, menšieho solárneho parku. Ten vystavalo Enery priamo v jeho areáli.
Menšia elektráreň by mala pokryť zhruba 7 až 8 % potreby energie pivovaru. Ročne vyprodukuje energiu 0,5 GWh, čo predstavuje potrebu 220 slovenských domácností.
„Tieto dve elektrárne nám pokryjú zhruba 99 % celkovej potreby energie,“ vysvetľuje Tučník. Zvyšnú potrebu by mali zabezpečiť zdroje s certifikátmi pôvodu, ktoré im zabezpečí Enery.
K celkovej uhlíkovej neutralite a zvýšeniu udržateľnosti Plzeňského Prazdroja prispievajú aj kroky v odpadovej politike pivovarov či snaha o úsporu energie a vody priamo vo výčapoch.
„Vďaka prechodu na obnoviteľnú energiu zo Slnka s dohľadateľným pôvodom ušetrí pivovar 1 386 ton oxidu uhličitého ročne, čo zníži uhlíkovú stopu približne o 18 %,“ informoval Tučník.
Plzeňský Prazdroj zastrešuje niekoľko pivovarov na Slovensku aj v Česku
Plzeňský Prazdroj je česká spoločnosť, ktorej vlajkovou loďou je Pilsner Urquell.
Popri ňom do ich portfólia patria známe značky ako Šariš či Velkopopovický Kozel, Radegast, Gambrinus, Smädný Mních, Peroni, Captain Jack a nealkoholické pivo Birell.
Spoločnosť vznikla pivovarom Pilsner Urquell už v roku 1842 a dnes už patrí k trojici najväčších česko-slovenských pivovarských spoločností.
Slovensko v obnoviteľnej energii zaostáva
Rakúska spoločnosť Enery, ktorá postavila solárny park v Iliašovciach, sa sústredí na ekologické a udržateľné získavanie obnoviteľnej energie. Solárne parky stavia okrem Rakúska a Slovenska aj v Českej republike, Bulharsku, Estónsku či Rumunsku.
V Českej republike postavili viac ako 40 parkov a v Bulharsku dokážu v dvoch lokalitách vyprodukovať viac ako 260 GWh obnoviteľnej energie.
Priemerná spotreba elektrickej energie v slovenskej domácnosti je 2 500 kWh ročne.
„Solárny park je symbol nášho záväzku k zodpovednému podnikaniu. Umožní nám prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy a podporiť energetickú sebestačnosť Slovenska,“ vysvetľuje Grygařík.
Slovensko pritom pri výrobe solárnej energie pomerne stagnuje. Nárast využívania solárnej energie nastal v roku 2019 z podielu 11 % v celkovom energetickom mixe na necelých 17 %, odkedy sa zvýšil len nevýrazne.
Voči iným štátom, ako napríklad Švédsku, kde sa využíva až 66 % obnoviteľnej energie, je to nízke číslo. Za Slovenskom zaostáva len niekoľko štátov, najhoršie je na tom Írsko s podielom 13 % obnoviteľnej energie.
Zdroj: ec.europa.eu