Kostaričania žijú dlhšie ako zvyšok sveta. Ich životným štýlom sa bez pochýb oplatí inšpirovať

  • Kostarika je jednou z piatich svetových Modrých zón
  • Čo stojí za zdravím a dlhovekosťou miestnych obyvateľov?
ženy, kokos
unsplash/olga budko, jarritos
  • Kostarika je jednou z piatich svetových Modrých zón
  • Čo stojí za zdravím a dlhovekosťou miestnych obyvateľov?

Kostarika, konkrétne oblasť Nicoya, je jednou z piatich Modrých zón, kde sa obyvatelia dožívajú vyššieho veku než je globálny priemer. Táto oblasť sa vyznačuje špecifickými stravovacími návykmi a životným štýlom, ktoré výrazne prispievajú k dlhovekosti miestneho obyvateľstva.

Melissa Guzman, autorka knihy „Žiť dlhšie, zdravšie a šťastnejšie: recepty z Kostariky,“ pre CNBC odhaľuje, ktoré potraviny sú kľúčové pre dlhovekosť Kostaričanov. Guzman zdôrazňuje, že miestna strava je bohatá na čerstvé a prírodné ingrediencie, ako aj tradičné jedlá, ktoré podporujú celkové zdravie a vitalitu.

Strukoviny

Jedným z hlavných prvkov kostarickej stravy je fazuľa, ktorá predstavuje vynikajúci zdroj bielkovín, vlákniny, komplexných sacharidov, prebiotík, vitamínov a minerálov.

„Čierne a červené fazuľa sú najobľúbenejšie, zvyčajne sa podávajú ako súčasť casado (tradičné kostarické jedlo z ryže, fazule, zeleniny a bielkovín) alebo ako polievka pozostávajúca z fazule a zeleniny.“ K fazuli sa často pridávajú ryža a kukurica, ktoré výborne dopĺňajú nutričný profil jedla.

Ovocie a zelenina tvoria takisto základ kostarickej stravy. Obyvatelia preferujú čerstvé produkty z miestnych trhov, známych ako verdulerias, pred konzervovanými alebo mrazenými potravinami.

„Niektoré z najbežnejších druhov ovocia v našej strave sú papája, mango, banán, melón, ananás a marakuja. Konzumujú sa buď samostatne, alebo sa z nich vyrábajú nápoje a džúsy,“ hovorí Guzman.

Zelenina ako zemiaky, mrkva, paradajky, cibuľa, repa, yuca či cuketa sa konzumuje buď surová v šalátoch s limetkovým dresingom, alebo pripravená ako picadillo, teda nasekaná a varená spolu s mäsom.

Miestna káva je známa pre svoj vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú znižovať zápal. „Káva sa tu pije čierna alebo s trochou mlieka. A rovnako ako akékoľvek iné jedlo, šálku si najlepšie vychutnáte pomaly – venujeme čas pitiu.“

Prirodzený pohyb

Podľa Stanford Medicine je pre obyvateľov Kostariky charakteristický prirodzený pohyb, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť ich každodenného života.

Ráno začínajú zametaním verandy, deti chodia do školy a zo školy pešo, dospelí pracujú na farmách, starajú sa o dobytok, ručne perú oblečenie a často navštevujú rodinu a priateľov. Tento neustály pohyb, hoci sa nemusí zdať intenzívny, prispieva k dlhodobému zdraviu a vitalite.

Okrem toho, na Kostarike sú lekári primárnej starostlivosti známi tým, že pravidelne navštevujú pacientov v ich domovoch. Tento prístup zaručuje, že ročné prehliadky a zdravotné vyšetrenia sa len zriedka vynechajú, keďže obyvatelia majú zabezpečený pravidelný prístup k zdravotníckym službám.

Dr. Rehkopf, docent medicíny na Stanfordskej lekárskej fakulte hovorí, že tieto sociálne a fyzické aktivity, ktoré sú bežné v Modrých zónach, môžeme integrovať aj do našich vlastných životov a vytvoriť si tak vlastnú „Modrú zónu“.

Zdroje: CNBC, Blue Zones, Stanford Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá