Kostarika už viac ako 76 dní funguje čisto na obnoviteľnej energii

  • Kostarika nie je len turistami obľúbenou krajinou, ale aj krajinou, kde nájdeš výborné podmienky pre ekologický život. A Kostaričania to vedia zúžitkovať. V súčasnosti využívajú iba obnoviteľné zdroje na výrobu elektrickej energie, čím túto krajinu môžeme zaradiť medzi najekologickejšie krajiny svete.
extra_large-1473429910-cover-image
  • Kostarika nie je len turistami obľúbenou krajinou, ale aj krajinou, kde nájdeš výborné podmienky pre ekologický život. A Kostaričania to vedia zúžitkovať. V súčasnosti využívajú iba obnoviteľné zdroje na výrobu elektrickej energie, čím túto krajinu môžeme zaradiť medzi najekologickejšie krajiny svete.

Tento stredoamerický národ fungoval nepretržite, čisto na obnoviteľnej energii najmenej 76 dní. Tento rok už fungoval 150 dní len na geotermálnej a hydrotermálnej energii a minulý rok neuveriteľných 300 dní vyrábali elektrinu bez fosílnych palív.

Čo je to obrovský úspech, najmä preto, že zmena klímy sa stále zhoršuje. Keď v roku 1949 rozšírili svoju vojenskú diktatúru, Kostarika to využila ako hlavný cieľ a zamerala sa na ekologicky udržateľný rozvoj. Do roku 2021 by chceli byť krajinou, ktorá neutralizuje oxid uhličitý.

Za normálnych okolností sa asi 7% z elektrickej energie vyrába z fosílnych palív. Vďaka intenzívnejšej dažďovej sezóne sa Kostarike darí zásobovať krajinu elektrickou energiou čisto z obnoviteľných zdrojov. Dažde naplnili štyri kostarické veľké vodné elektrárne takmer na maximum. Pre odberateľov to znamená menšie výdaje.

Ako relatívne malá krajina majú to šťastie, že majú obrovskú sieť riek, rovnako ako spodnej vody. Kostarika je schopná využiť geometrálnu, vodnú aj niekoľko ďalších energií.

Malá, 4,87 miliónová populácia Kostariky, tiež znamená, že množstvo energie potrebnej na poskytovanie energie pre všetkých je menšie, ako v iných krajinách. Ich HDP je tiež relatívne nízke a chudobnejšie národy majú tendenciu používať menej energie ako bohatšie.

Island – ďaleko bohatšia, ale oveľa menej zaľudnená krajina, je porovnateľná s Kostarikou v produkovaní energie. Kostarika takmer nepotrebuje žiadne ďalšie zdroje energie, ako veterné, jadrové, biomasu alebo fosilné palivá.

Ostatné, viac zaľudnené krajiny veria, že tiež znížia svoju uhlíkovú stopu. To si vyžaduje zmes obnoviteľných zdrojov a jadrovú energiu, aby ich energetické potreby boli splnené.

Faktom je, že Kostarika, rovnako ako Island, nie je krajinou 100%-tne bez fosílneho paliva. Ich dodávky elektrickej energie sú takmer sú bez fosílneho paliva, ale ich dodávky energie nie sú. To zahŕňa aj iné formy výroby energie, ako je napríklad využitie dopravy. Krajina má ešte jeden milión vozidiel, ktoré fungujú na fosílne palivá, čo znamená, že dovezené zásoby ropy potrebuje viac ako polovica obyvateľov Kostariky.

Kostarika od roku 2004 produkuje 7,8 milióna ton z emisií oxidu uhličitého ročne. Neďaleká Brazília produkuje 65-krát viac a USA produkuje až 713-krát viac ako spomínaná Kostarika. Čína produkuje až 1241-krát viac oxidu uhličitého ako Kostarika.

Celkovo sa môžu zdať kostarické úspechy s nízkym obsahom uhlíka malé, ale sú dobrým príkladom, kde by priority národa mali byť.

Zdroj článku, zdroj fotografií a zdroj titulnej fotografie: IFLScience

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá