Kotlár navrhuje „covidovú amnestiu“ za priestupky spáchané počas pandémie

  • Splnomocnenec vlády a poslanec SNS prišiel s údajným riešením problematiky „covidových“ priestupkov
  • Návrh na „covidovú amnestiu“ považuje za významný krok
Peter Kotlár
Peter Kotlár TASR/Jaroslav Novák
  • Splnomocnenec vlády a poslanec SNS prišiel s údajným riešením problematiky „covidových“ priestupkov
  • Návrh na „covidovú amnestiu“ považuje za významný krok

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády na prešetrenie riadenia pandémie a poslanec SNS, prišiel s údajným riešením problematiky priestupkov, ktoré Slováci spáchali počas obdobia pandémie Covid-19. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk navrhuje takzvanú „covidovú amnestiu“.

„Navrhol som vláde SR prijatie uznesenia, ktorým dôjde k udeleniu amnestie vo veciach priestupkov, ktoré boli uložené občanom SR počas obdobia mimoriadnej situácie a núdzového stavu, vyhláseného z dôvodu takzvanej pandémie na území SR v rokoch 2020 až 2023,“ tvrdí Kotlár.

Týka sa to priestupkov, ktoré súvisia s nedodržiavaním protipandemických opatrení. Svoj návrh vládny splnomocnenec označil za prvý významný krok k tomu, aby sa pandémiou rozdráždená spoločnosť upokojila.

„Opatrenia, neskôr vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, boli podľa môjho názoru prijímané v rozpore s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu,“ zaznelo z úst Kotlára.

Ako by to malo vyzerať v praxi?

Peter Kotlár upozornil na skutočnosť, že v minulosti už Slovenská republika udelila amnestiu vo veciach priestupkov, a to v rokoch 1992 a 1998. Kotlár zdôraznil, že ústava Slovenskej republiky umožňuje oslobodiť páchateľov priestupkov generálne.

Kotlár navrhol vláde niekoľko možností týkajúcich sa podoby amnestie. Jednou z nich je abolícia. To by v praxi znamenalo zastavenie začatých priestupkových konaní alebo by to umožnilo dokonca ich ani vôbec nezačínať. Agrácia predstavuje druhú možnosť. Vtedy sa uložená sankcia nevykoná alebo sa zmierni.

Okrem toho Kotlár informoval, že vláda zvažuje aj amnestiu vo forme rehabilitácie, čo by predstavovalo zmiernenie alebo odstránenie následkov už uloženej sankcie. Táto forma amnestie ešte nikdy nebola uplatnená v podmienkach samostatnej Slovenskej republiky.

Kotlár plánuje predložiť návrh uznesenia na budúcom rokovaní vlády, pričom odmietol odpovedať na novinárske otázky, ako píše portál.

Je to nefér, tvrdí Krajčí

Navrhovaná amnestia na priestupky spáchané počas pandémie COVID-19 vystupuje ako zlý signál pre ľudí, ktorí rešpektovali pandemické opatrenia a chránili tak zdravie ostatných.

Vyplýva to zo štvrtkového vyjadrenia exministra zdravotníctva a poslanca parlamentu Mareka Krajčího z hnutia Slovensko.

„Nie je to nič prekvapujúce. Ide sa presne podľa scenáru z poľovníckej chaty, kde Robert Kaliňák avizoval, že všetky pokuty za nenosenie rúšok sa zrušia,“ poznamenal. V tejto súvislosti poukázal aj na odvolanie Jána Mikasa z funkcie hlavného hygienika.

Mikas skončil na poste hlavného hygienika

Nedávno sme ťa informovali o tom, že Ján Mikas už viac nebude zastávať funkciu hlavného hygienika. O tomto kroku informoval horúci kandidát na prezidenta Peter Pellegrini. Pre portál Plus jeden deň v relácii Karty na stôl s Norom Dolinským povedal, že „hlavný hygienik Ján Mikas bude odvolaný ešte dnes, najneskôr zajtra.“

Pellegrini okrem toho prezradil aj to, že jeho odvolanie nesúvisí s medializovanou výzvou šéfa SNS Andreja Danka.

„O výmene pána Mikasa sme hovorili dávnejšie pred tým, ako to avizoval pán predseda Danko. Je to na základe iniciatívy Hlasu a pani ministerky Dolinkovej,“ doplnil.

Predseda parlamentu tvrdí, že výmene Mikasa za niekoho iného predchádzali dlhé rokovania. „Podmienky pre tento úrad sú také komplikované, že ich spĺňajú možno traja ľudia na Slovensku,“ zaznelo z jeho úst v relácii.

To, kto ho na pozícii nahradí, vtedy neprezradil. „Môžem povedať, že to bude žena, ktorá je dlhoročnou pracovníčkou v tejto oblasti a má predstavu o lepšom riadení hygieny na Slovensku,“ dodal na záver. 

Zdroje: tvnoviny.sk, Redakcia, TASR, Pluska

Najnovšie videá

Trendové videá