Kotleba si myslí, že o poslanecký mandát neprišiel. Chystá sa na schôdzu parlamentu

  • Kotleba má v pláne zúčastniť sa ďalšej schôdze parlamentu
  • Tvrdí, že jeho mandát je naďalej platný a mieni si ho uplatňovať
kotleba lsns parlament
TASR/Pavol Zachar
  • Kotleba má v pláne zúčastniť sa ďalšej schôdze parlamentu
  • Tvrdí, že jeho mandát je naďalej platný a mieni si ho uplatňovať

Predseda ĽSNS Marian Kotleba si chce ďalej uplatňovať poslanecký mandát v Národnej rade Slovenskej republiky. Uviedol to v stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Odvoláva sa na našu Ústavu, kde sa v súvislosti so stratou mandátu hovorí aj o podmienečnom odložení výkonu trestu.

Kotleba tvrdí, že je jeho mandát stále platný

Mandát poslanca podľa ústavy zaniká „dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody„.

Kotleba si myslí, že jeho mandát ostáva naďalej platný, preto si ho mieni uplatňovať a zúčastní sa aj na ďalšej schôdzi parlamentu. „Ak je trest podmienečne odložený, tak účinok trestu v podobe straty mandátu poslanca NR SR nenastáva, mandát nepadá, čiže poslancovi ostáva,“ vyhlásil Kotleba vo videu. Zároveň tvrdí, že úmysel mu na súde nebol dokázaný.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Michal Svítok

Kancelária Národnej rady SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej (OĽaNO) čaká na písomné oznámenie.

Najvyšší súd SR odsúdil 5. apríla šéfa ĽSNS v kauze rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jeden a polročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Odborníci sa s Kotlebom rozchádzajú

Odborníci prišli bezprostredne po rozsudku s o čosi iným stanoviskom. Potvrdili, že Kotleba svojím odsúdením prichádza o poslanecký mandát. Zaoberajú sa skôr otázkou, či bude môcť Kotleba kandidovať do Národnej rady v riadnom termíne volieb v roku 2024.

„Mandát podľa ústavy zaniká v momente právoplatného odsúdenia, čo je v okamihu vyhlásenia rozsudku,“ povedal pre Startitup advokát Peter Kubina. Hneď po vyhlásení rozsudku mal o mandát prísť.

„Musí požiadať o zahladenie trestu a až potom môže kandidovať. Osobne si myslím, že nebude môcť kandidovať v roku 2024,“ povedala pre agentúru SITA odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Najvyšší súd SR odsúdil Kotlebu v kauze rozdávania šekov na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Zákon o podmienkach výkonu volebného práva hovorí, že prekážkou práva byť volený je právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené.

O zahladenie musí Kotleba požiadať. Podľa Trestného zákona súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá