Kotlebova ĽSNS sa rozpadáva, odchádzajú najpopulárnejší poslanci. Zrútil sa mi svet, reaguje Mazurek

  • Strana ĽSNS prišla o podpredsedov, ktorí teraz oznámili odchod zo strany
  • Bývalý podpredseda Milan Mazurek potvrdil, že vzťahy s Kotlebom sú zlé a panuje medzi nimi nedôvera
  • Milan Uhrík vo svojom videu zverejnenom na Facebooku uviedol, že z politiky neodchádza on ani jeho kolegovia
  • Nie každý odchádza z presvedčenia, naznačil Kotleba
marian Kotleba, Milan Mazurek
TASR/Jaroslav Novák, Pavol Zachar
  • Strana ĽSNS prišla o podpredsedov, ktorí teraz oznámili odchod zo strany
  • Bývalý podpredseda Milan Mazurek potvrdil, že vzťahy s Kotlebom sú zlé a panuje medzi nimi nedôvera
  • Milan Uhrík vo svojom videu zverejnenom na Facebooku uviedol, že z politiky neodchádza on ani jeho kolegovia
  • Nie každý odchádza z presvedčenia, naznačil Kotleba

Strana ĽSNS sa rozpadáva. V strane končia poslanci Milan Mazurek, Milan Uhrík, bývalý hovorca strany Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Miroslav Urban a Eduard Kočiš. Informáciu spolu s Uhríkovým stanoviskom priniesol Denník N

Členovia strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorí sa v poslednom období dostali do sporu s jej predsedom Marianom Kotlebom, už dlhšie zvažovali odchod zo strany. Marian Kotleba dokonca zrušil poslancom Milanovi Mazurekovi, Ondrejovi Ďuricovi a europoslancovi Milanovi Uhríkovi aj stranícke maily. Informuje o tom spravodajský portál Aktuality.sk.

Myslíš si, že sa ĽSNS rozpadne?

Nový hovorca strany Martin Beluský v súvislosti so zrušením mailov pre bývalých členov predsedníctva povedal, že išlo o prirodzený krok. Stranícke e-maily totiž podľa neho používajú iba stranícki funkcionári, nie radoví členovia. V súvislosti so zmenami stanov strany zase zdôraznil, že ich podporili všetci delegáti.

Traja podpredsedovia ĽSNS sa vzdali funkcií v strane. Dôvodom sú totalitné praktiky

Spor v strane odštartoval začiatkom januára, keď snem bez vedomia viacerých významných členov predsedníctva zmenil stanovy ĽSNS. Uhrík, Mazurek aj Ďurica následne oznámili, že za takýchto okolností v predsedníctve strany končia.

Predseda Marian Kotleba sa totiž „zabetónoval“ vo funkcii predsedu a prakticky ho nemožno vyšachovať ani v prípade, že bude sedieť vo väzení. Kotleba bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 4 roky a 4 mesiace kvôli šekom na 1488 eur. Mazurek s Uhríkom to označili za fašistické praktiky.

Marian Kotleba dostal trest viac ako štyri roky v ústave s minimálnym stupňom stráženia

Najpopulárnejší poslanci

Milan Mazurek je na Facebooku veľmi populárny, má viac ako 62-tisíc fanúšikov. Jeho stranícky kolega Milan Uhrík má viac ako 68- tisíc fanúšikov. Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba nemá ani polovicu z toho, jeho facebookový fanklub tvorí niečo vyše 30-tisíc fanúšikov.

Milan Uhrík vo svojom videu zverejnenom na Facebooku uviedol, že z politiky neodchádza on ani jeho kolegovia, ktorí zo strany tiež vystúpili. Uhrík sa vyjadril, že nesúhlasil s rozhodnutím Kotlebu aby sa ĽSNS stala strana jedného muža a naďalej plánuje politickú budúcnosť, ktorú chce vykonávať oveľa „profesionálnejšie“ ako Kotleba.

Uhrík v súvislosti s možným odchodom zo strany pre Aktuality.sk skonštatoval, že situácia je vážna, nie však zúfalá. „Zatiaľ sú teoreticky možné všetky možnosti,“ povedal. Mazurek zase v online relácii portálu Kulturblog uviedol, že je v rámci strany na druhej koľaji.

To v živote možno zažijete len raz, že sa cítite byť zradený ľuďmi, s ktorými ste niečo budovali, boli ste ochotný ísť za nich do väzenia,” vyhlásil. „Medziľudské vzťahy sú zničené, v troskách. Nedá sa pracovať v nejakom tíme, kde neviete, či vás niekto nepodvedie,“ dodáva Mazurek.

Marian Kotleba na kritiku spolustraníkov reagoval tým, že celú vec zobral na vedomie. „Kto chce ísť vlastnou cestou, kľudne môže ísť, my predsa nebudeme nikoho držať nasilu,“ zdôraznil vo zverejnenom videu. 

Nie každý odchádza z presvedčenia, naznačil Kotleba

 Nie každý zo skupiny „odídencov“ z ĽSNS sa pre ukončenie členstva rozhodol z vlastného presvedčenia. V reakcii na oznámenie šestice nespokojencov, ktorí sa na znak nesúhlasu s posilnením právomocí predsedu rozhodli v ĽSNS skončiť, to naznačil šéf opozičnej strany Marian Kotleba.

Pripustil, že za rozhodnutím niektorých mohlo byť naliehanie či nátlak. Zároveň si myslí, že v niektorých prípadoch môže prísť k revidovaniu rozhodnutia. „Situácia sa bude vyvíjať, tá skupinka sa možno upraví,“ povedal Kotleba, ktorý za inicátora „revolty“ označil poslanca Eduarda Kočiša. Nevylučuje, že s niektorými odchádzajúcimi členmi by si vedel predstaviť spoluprácu aj v budúcnosti. O tom, či pôjdu cestou vlastného politického subjektu, však nemá vedomosť a ani o tom nechce špekulovať.

Kotleba nesúhlasí s tým, že odchod je logickou reakciou na jeho zvyšujúce sa autokratické snahy. Odvoláva sa na rozhodnutie snemu. „Samozrejme, vždy sa nájde niečo, čo niekomu môže na rozhodnutí snemu a stanovách prekážať, ale ak niečo raz schváli snem, tak sa tomu musia podriadiť všetci. Alternatívou je potom odchod,“ uviedol Kotleba.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Aktuality.sk, SITA, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá