Kotlebovci si hýčkajú trestaného asistenta, píše Laura Bednárová

  • Poslanecký asistent ĽSNS je viackrát trestaný
  • Z obyčajnej ženy sa stala politickou väzenkyňou
  • Európske mestá sú preplnené a musia odrádzať turistov
kotlebovci bahno parlament ľsns
TASR/Pavol Zachar, Reprofoto: FB/Naše Slovensko
  • Poslanecký asistent ĽSNS je viackrát trestaný
  • Z obyčajnej ženy sa stala politickou väzenkyňou
  • Európske mestá sú preplnené a musia odrádzať turistov

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Hviezda meme scény naďalej pracuje pre kotlebovcov. Trestaný svalovec má nového šéfa. 
  • „Dozorcovia sa nás snažili prostredníctvom psychologického a emočného násilia opraviť.“ Viktoryia Lyskovich opísala svoje zážitky z väzenia v Bielorusku. 
  • Európske mestá bojujú proti turistom. Riešiť majú otrasné správanie turistov i preplnenosť. 

Trestaný svalovec

Pokiaľ si meno Peter Bahno nevieš na prvé počutie zaradiť, nič sa nedeje. Určite si však spomenieš na vlakové hliadky kotlebovcov a na memes so svalovcom v obtiahnutom zelenom tričku s logom ĽSNS sediaceho vo vlakovom kupé.

Oproti kotlebovcovi sedel mladík, ktorý by podľa výrazu tváre najradšej sedel niekde úplne inde. Fotografia, na ktorej sa oproti sediacemu Bahnovi začali objavovať Mr. Bean, Harry Potter či Forest Gump obletela internet.

bahno
zdroj: FB/Naše Slovensko

Napriek vtipným memečkám má Peter Bahno za sebou kriminálnu minulosť s je naďalej trestaný. O poslaneckého asistenta sa intenzívne zaujímala polícia a v roku 2013 bol obvinený z prečinu ublíženia na zdraví, pokusu zločinu ublíženia na zdraví, prečinu výtržníctva a zo zločinu obmedzovania osobnej slobody vo forme spolupáchateľstva. 

Zdá sa, že Bahnova minulosť ale neprekáža zákonodarcom ĽSNS. Bahno už roky pracuje pre poslancov strany Mariana Kotlebu, za čo inkasuje slušný plat. Začínal u Stanislava Drobného, pokračoval pri Petrovi Krupovi či Ondrejovi Ďuricovi, u ktorého zarábal 1 800 eur.  

„Meníme asistentov podľa potreby. Nemá to žiadny špeciálny dôvod,“ vyjadril sa stručne Martin Beluský z ĽSNS.

Po novom svoje asistenčné služby poskytuje ďalšej známej tvári ĽSNS – Rastislavovi Schlosárovi. Tentokrát si však platovo pohoršil a Bahno si privyrobí už „len“ 900 eur mesačne. Ak u poslanca vydrží do konca jeho mandátu, Bahno si zarobí 18 900 eur.

Politológ Radoslav Štefančík má na to jasný názor. „Zamestnávanie podobných ľudí je výkričníkom pre tých, ktorí by náhodou chceli uveriť dojmu, že to ĽSNS s touto republikou môže myslieť vážne. Len si predstavme, že by sa tento pán stal napríklad ministrom vnútra, prípadne šéfom tajnej služby,“ vyjadril sa expert pre Startitup.

Celý článok o minulosti a kariére Petra Bahna si môžeš prečítať v tomto článku.

Politická väzenkyňa, ktorej sa podarilo utiecť

Lukašenkov režim si vyžiadal už mnoho obetí. Mnohí prišli o život pri protestoch po zverejnení výsledkov prezidentských volieb, tí „šťastnejší“ skončili za mrežami. Iní zvolili útek do zahraničia. V Bielorusku je momentálne viac ako 1 000 politických väzňov.

Jednou z nich je aj Viktoryia Lyskovich, ktorej sa podarilo z väzenia utiecť. Pre Startitup sa podelila so svojím príbehom. 

„Každý rozumel, že výsledky nie sú pravé. Ľudia vyšli do ulíc, aby voči ním i Lukašenkovi protestovali. Neskôr sme sa dozvedeli o násilí na ľuďoch, ktorí sa vydali na protesty. Ako kruto sa k nim správali,“ vysvetľuje Lyskovich. Spoločne s mamou išli svoj nesúhlas vyjadriť na protest, ktorý sa konal v meste Brest.

„Bol to pokojný protest, ľudia sa zišli, počúvali hudbu a tancovali. Tancovanie nie je zločin,“ hovorí. Polícia však zasiahla vodnými delami i gumovými projektilmi. O pár mesiacov prišla k Viktoryii domov skupina policajtov, ktorá zatkla ju aj s jej mamou.

„Strávili sme mesiac v predbežnom zadržaní. Potom voči nám boli vznesené obvinenia,“ hovorí. Obvinenia boli nasledovné: blokovanie ulice, narušenie trestného poriadku a narušenie práce spoločnosti. Spoločne s nimi bolo obvinených ďalších 100 ľudí.

Viasna/Spring96
zdroj: Viasna/Spring96

„Bola som odsúdená na rok a pol odňatia slobody. Odsedela som si z toho 7 mesiacov v trestaneckej kolónii. Potom sa mi podarilo utiecť,“ hovorí. Išlo o takzvané otvorené väzenské zariadenie, kde odsúdené boli nútené vykonávať určenú prácu. Jej mame sa utiecť nepodarilo.

Stále sa nachádza vo väzení, čaká ju ešte 7 mesiacov, kým bude prepustená na slobodu. Lyskovich hovorí, že sa o ňu bojí. „Mám o ňu strach, je v rovnakej kolónii, ako som bola ja,“ uvádza.

„Dozorcovia sa nás snažili opraviť. Snažili sa, aby sme prijali ten ‚správny’ svetonázor, ktorý je v súlade s režimom. Nebolo tam žiadne fyzické násilie, ale skôr psychické a emočné. To sa dialo skoro každý deň,“ opisuje podmienky vo väzení. Celý príbeh si môžeš prečítať v tomto článku.

Nové opatrenia pre turistov

Po dvoch rokoch obmedzení v cestovaní z dôsledku pandémie, krajiny okrem vysokých cien hlásia preplnené mestá a pláže. Viaceré majú problémy so správaním sa turistov. Niektoré preto predstavili opatrenia, ktoré majú znížiť nielen počet turistov, ale aj nastoliť poriadok v uliciach.

Španielsky ostrov Malorka je známym letoviskom mladých, kam chodia ľudia predovšetkým za bujarým nočným životom. S otrasným správaním sa turistov začali autority bojovať sprísnením niektorých zákonov.

V problémových oblastiach obmedzili nočný predaj alkoholu, zakázali alkoholové aktivity či limit v all-inclusive rezortoch. Za porušenie pravidiel zaplatíš, ako inak, pokutu.

Pokuta ti hrozí nielen za močenie na pláži, ale napríklad aj za chodenie po meste v plavkách. Skupina podnikov v rezorte Palma Beach zaviedla dress code a zakázala vstup v tielkach bez ramienok, plavkách či futbalových dresoch. O tom, v akom oblečení nemôžeš vstúpiť do podniku, sa dozvieš prostredníctvom QR kódu pri vchode do daného podniku.

Veľkému počtu turistov dáva stoku francúzsky pohľadnicový klenot Calanques. Keďže ide o chránenú oblasť, veľa miest nie je dostupných. Jeho dostupné časti však bývajú veľmi preplnené.

Po novom bude Calanque Sugiton a jeho pláž dostupná iba pre 400 ľudí denne. Návštevu si zarezervuješ 3 dni vopred prostredníctvom webu, ktorý ti vygeneruje QR kód. Za vstup neplatíš, no rezervácie budú kontrolované. O ďalších reguláciách a zákonoch si prečítaš v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá