Kovačič sa v živom vysielaní postavil vedeniu: „Zažívame boj o orbanizáciu médií“
- Kovačič v živom vysielaní hovoril o situácii v televízii Markíza
- Tvrdí, že boj o médiá môže mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu
- Kovačič v živom vysielaní hovoril o situácii v televízii Markíza
- Tvrdí, že boj o médiá môže mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu
Michal Kovačič dnes v živom vysielaní TV Markíza uviedol, že už „celé mesiace prebieha boj o podobu spravodajstva“ v televízii. Známy dlhoročný moderátor relácie Na telo tak reagoval na jej predčasné stiahnutie z vysielania.
Kovačič si v utorok prebral novinársku cenu za televíznu reláciu. Markíza o tri dni neskôr oznámila, že relácia po eurovoľbách končí. Stalo sa tak po bojkote zo strany koalície a vedenie v oficiálnom stanovisku uviedlo, že ide o jeden z dôvodov jej konca.
Konkrétne v ňom píše o „dramaturgických výzvach v posledných týždňoch a s tým súvisiacou potrebou zabezpečiť názorovú pluralitu“, cituje stanovisko denník SME.
„Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia,“ vyhlásil v dnešnom vysielaní Na telo Kovačič. Hovoril aj o pokusoch o cenzúru. Tie podľa neho nastali začiatkom tohto roka.
„Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dnes majú úplne inú podobu, do akej ich naše vedenie tlačí,“ uviedol Kovačič o televíznych novinách a diskusných reláciách.
„Ďalej k Na telo, za šesť rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku a nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot, dohodnutý koaličnými politikmi,“ pokračoval moderátor.
„Preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ale ono sa naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy a je len paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, ako získalo novinársku cenu,“ dodal.
Kovačič pokračoval s tým, že tieto informácie v živom vysielaní uviedol pre lepšie pochopenie situácie v zákulisí médií. Hovorí, že Slovensko v súčasnosti prežíva boj o „orbanizáciu našich televízií“.
„Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS, ale tento boj sa v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. Aj keď to tak dnes možno nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uzavrel Michal Kovačič. Prejav uverejnil aj na svojom Facebooku.
Bojkot relácie
Ako sme už informovali, Markíza v tlačovej správe uviedla, že zatiaľ bude „zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť“.
Len tento týždeň oznámil odchod z postu moderátora politickej debaty V politike na TA3 Richard Dírer.
„Je mi jasné, že mnohí sa budete pýtať ,prečo‘. Rád by som Vás však požiadal o pochopenie, že si po tých rokoch najskôr potrebujem ‚vyvetrať‘ hlavu, Príprava a moderovanie politických diskusií vždy dali zabrať, no najmä posledné týždne a mesiace boli pre mňa náročné, nielen, ale aj vzhľadom na spoločenskú situáciu, ktorá okolo nás panuje,“ uviedol Dírer na Instagrame s tým, že nemá namierené do politiky.
Pred pár týždňami svoj koniec na poste moderátorky politickej diskusie TV JOJ Na hrane oznámila aj Jana Krescanko Dibáková.
„Inú cestu som už pred sebou nevidela, hoci ma nikto neposielal preč. Inak sa pozerám na dôležitosť politického spravodajstva, ktorého je už vo vysielaní viditeľne menej, na podobu vysielania pred prezidentskými voľbami a perspektívu relácie Na hrane, ktorej som odovzdala kus svojho života. Pre výpoveď som sa nerozhodla zo dňa na deň, hoci prezidentské voľby boli napokon rozhodujúce,“ oznámila Krescanko Dibáková.
Zdroje: SME, Na telo, archív Startitup