Kozmetický gigant ide pred súd. Jeho prípravky na vlasy majú spôsobovať rakovinu
- L'Oréal je gigantom v oblasti kozmetických a hygienických produktov
- Jeho prípravky na vlasy majú spôsobovať rakovinu
- Firma o tom údajne vedela, a aj tak ich predávala
- L'Oréal je gigantom v oblasti kozmetických a hygienických produktov
- Jeho prípravky na vlasy majú spôsobovať rakovinu
- Firma o tom údajne vedela, a aj tak ich predávala
Prípravky na vlasy možno na základe týchto obvinení považovať za pre verejnosť neznáme rizikové faktory. Ako sme ťa informovali v tomto článku, „existuje aj mnoho neznámych rizikových faktorov, ako napríklad znečisťujúce látky alebo aditíva v potravinách. Nikto nevie“, hovorí profesor Shuji Ogino z Harvardu.
Čo sa týka štatistík z Európskej únie, Slovensko je na tom v porovnaní s inými krajinami skutočne biedne. Informovali sme, že slovenský priemer presahuje priemer Únie, a to predovšetkým pri rakovine prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka. Slováci zaznamenávajú aj jednu z najvyšších mier úmrtí na rakovinu krčka maternice a kolorektálny karcinóm.
V roku 2020 malo na Slovensku nejakú formu rakoviny 773 mužov na 100 000 obyvateľov (priemer EÚ je 686) a 483 žien v rovnakej vzorke (priemer EÚ 484).
V rámci úmrtnosti sme na chvoste rebríčka. Slovensko je po Maďarsku a Chorvátsku treťou najhoršou krajinou v rámci EÚ. Evidujeme 293 úmrtí na 100 000 obyvateľov, pričom úmrtnosť zasahuje najmä mužov. Priemer Európskej únie je pri tom na úrovni 247 úmrtí.
Podľa regiónov je úmrtnosť na rakovinu najvyššia v Nitrianskom kraji (329,5) a najnižšia v Žilinskom kraji (273,6).
Slováci sú podľa odborníkov častejšie vystavovaní rizikovým faktorom ako ľudia vo zvyšku EÚ. Konkrétne ide o zlozvyky ako fajčenie a škodlivá konzumácia alkoholu. Závažná je tiež obezita.