Kozmonauti na tripe: Vedci si myslia, že niektoré drogy pomôžu vo vesmíre

  • Odborníci si myslia, že drogy by mohli kozmonautom pomôcť
  • NASA však uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči užívaniu drog
drogy, vesmír, psychedeliká
Unsplash/Pawel Czerwinski, Monica Garniga
  • Odborníci si myslia, že drogy by mohli kozmonautom pomôcť
  • NASA však uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči užívaniu drog

Hoci nie sú účinky psychedelických drog stále úplne preskúmané, dvojica výskumníkov prišla s nápadom, podľa ktorého by sa tieto drogy mohli dostať až do vesmíru. Výskumníci navrhujú, aby si kozmonauti pred cestou do vesmíru dali halucinogénne huby.

Tie by im mali pomôcť zvládnuť mentálny a fyzický tlak, ktorý so sebou cestovanie do vesmíru prináša. Odborníci si myslia, že huby by mohli kozmonautom pomôcť zvládnuť dlhé cesty.

Ako informuje portál IFL Science, užívanie drog kozmonautmi je podľa NASA neprípustné a agentúra uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči užívaniu drog. Za najnovšou štúdiou nestoja vesmírni vedci, ale zástupcovia súkromnej biotechnologickej firmy, ktorá sa snaží nájsť nové využitie rias a mycelia.

Autori štúdie zastávajú názor, že psychedeliká dokážu zjednodušiť dlhodobé vesmírne cestovanie v 21. storočí. Vedci brali do úvahy aj predošlé štúdie vykonané na zvieratách, podľa ktorých môže psilocybín zmierniť kognitívne vplyvy cestovania do vesmíru tým, že zvýši neuroplasticitu a vytvorí nové neuróny. 

Kozmonauti na tripe

Vyššie uvedené účinky boli dokázané iba na zvieratách, a teda je potrebné ďalšie skúmanie na ľuďoch. Autori si tiež myslia, že psychedeliká môžu pomôcť s posilnením zdravých črevných baktérií. Domnievajú sa, že psychoaktívne látky môžu mať dosah aj na škodlivé vplyvy kozmického žiarenia. 

Tvrdenia vedcov sú odvážne, pretože podľa ich názoru užívanie drog, ako je DMT, by mohlo pripraviť vesmírnych cestujúcich na stretnutia s mimozemskými formami života. Užívatelia látok ako DMT totiž pravidelne uvádzajú, že počas svojich „tripov“ sa bežne stretávali s rôznymi tvormi.

Aby to nevyzeralo tak, že štúdia je jeden obrovský vtip, vedci v nej citujú niekoľko predošlých výskumov, ktoré podporujú užívanie psilocybínu ako nástroja, pomocou ktorého je možné zmierniť existenčný stres u pacientov v terminálnom štádiu rakoviny.

Tieto výsledky autori štúdie aplikovali aj do svojho výskumu. Trvajú totiž na tom, že počas cestovania do vesmíru sa u kozmonautov môže prejaviť kríza. Tá môže vzniknúť po zistení, že návrat na Zem je nemožný a smrť vo vesmíre nevyhnutná.

Doposiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy podporujúce bezpečné užívanie psychedelických drog vo vesmíre. Tvrdenia autorov, ktorí za najnovšou štúdiou stoja, sú teda neoverené a teoretické. Nedá sa teda predpokladať, že by sa v dohľadnej dobe vydal do vesmíru niekto pod vplyvom omamných látok.

Zázračné účinky?

Psychedeliká a ich účinky sú obrovskou záhadou a aj to je jeden z dôvodov, prečo sa im vedci stále venujú. V roku 2021 sa im napríklad podarilo zistiť, že psychedelické drogy môžu znížiť pravdepodobnosť srdcových chorôb. A to aj v prípade, že človek drogu vyskúšal iba raz, píše sa v štúdii zverejnenej Nature Scientific Reports.

Prieskum užívateľov drog ukázal viac, ako vedci pôvodne čakali. Štúdia pozostávajúca z 375 000 respondentov ukázala, že iba 2,3 % tých, ktorí užili drogu ako DMT, ayahuasca, LSD, meskalín, peyot alebo psilocybín, mali za posledný rok diagnostikované srdcové ochorenie alebo cukrovku. Naopak, z ľudí, ktorí takéto drogy nikdy neužili, malo cukrovku až 4,5 %.

drogy
zdroj: Unsplash/goashape, klavins

„Zistenia naznačujú, že klasické psychedelické užívanie drog po celý život je spojené s nižšou pravdepodobnosťou srdcových chorôb alebo cukrovky za posledný rok minulom roku,“ povedal pre portál PsyPost vedúci autor štúdie a oxfordský sociológ Otto Simonsson .

Jedným z vysvetlení by mohol byť fakt, že ľudia, ktorí užívajú takéto drogy majú zvýšený pocit pohody a pokoja. Tým pádom pociťujú menej stresu, ktorý môže byť v priebehu rokov spúšťačom takýchto ochorení.

Drogy ako antidepresíva

Posledné roky tiež viacerí odborníci upozorňujú na to, že psychedeliká ako psilocybín zlepšujú psychický stav. V štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Frontiers in Psychiatry vedci dávajú do pozornosti psychedeliká pri riešení psychických problémov spôsobených vplyvom pandémie. Počet úzkostí a depresii v dôsledku Covid-19 totiž v poslednom období stúpal.

„Dedičstvo problémov s duševným zdravím, ktoré COVID-19 zanechá, podnecuje inovatívne riešenia na riešenie rastúcej miery PTSD, depresie, úzkosti, závislostí a sociálneho odpojenia. Preto by sme neradi zvažovali nový prístup s antidepresívnym, anxiolytickým a antiaddiktívnym potenciálom, ktorý môže tiež posilňovať pocit sociálnej a environmentálnej prepojenosti, známy ako psychedelicky asistovaná psychoterapia,“ vysvetľujú autori štúdie.

Alkaloid psilocybín, je však na Slovenku nelegálny. Opačne je to napríklad v americkom štáte Oregon, ktorý dokonca odhlasoval aj legalizáciu psychotropných húb na liečebné účely.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: IFL Science, Nature Scientific Reports, PsyPost, Frontiers in Psychiatry

Najnovšie videá

Trendové videá