Kožušinový priemysel v Európe sa trasie v základoch, s krutým biznisom končí Írsko. Na rade je Slovensko

  • Po Nórsku kožušinové chovy postaví mimo zákon aj Írsko
  • Stane sa tak štrnástou krajinou v Európe, kde bude chov zvierat na kožušiny zakázaný
  • Ďalšie by mohlo byť Slovensko
kozz
Humánny pokrok
  • Po Nórsku kožušinové chovy postaví mimo zákon aj Írsko
  • Stane sa tak štrnástou krajinou v Európe, kde bude chov zvierat na kožušiny zakázaný
  • Ďalšie by mohlo byť Slovensko

Koniec kožušinových fariem v Írsku je na dosah. Írska vláda prisľúbila, že ešte tento rok prinesie legislatívu, ktorá zakáže vznik nových kožušinových chovov a postupne fázovo vyradí z prevádzky existujúce farmy. Informuje o tom Irish Times

Aktivisti za práva zvierat tento krok vítajú, avšak vyzývajú írsku vládu, aby nezostalo len pri sľuboch a írska vláda legislatívny zákaz aj čím skôr presadila. 

zdroj: Humánny pokrok

Slovenskí ochranári hovoria o dôležitom momente v celoeurópskom boji proti kožušinovým farmám. Petícia ideochlp.sk za zákaz kožušinového chovu na Slovensku po zverejnení záberov z norkovej farmy v Príbovciach raketovo vystrelila a so 75 tisíc podpismi sa stala druhou najúspešnejšou online petíciou v histórii. Zákaz kožušinových fariem na Slovensku podporuje až 68 % ľudí (Focus, 2019). 

„Na Slovensku je momentálne len jedna aktívna kožušinová farma. Nachádza sa v Príbovciach pri Martine a chovajú tu niekoľko tisíc norkov. Zvieratá tam žijú v malých pletivových klietkach bez pevného dna a možnosti úkrytu. Samotárske, teritoriálne zvieratá sú nútené žiť v tesnej blízkosti ostatných jedincov a nemôžu napĺňať žiadnu zo svojich prirodzených potrieb ako je lov či plávanie. Mnohé majú na telách otvorené rany. Sebapoškodzovanie, agresivita či kanibalizmus na kožušinových farmách sú bežným následkom nevhodného spôsobu chovu,” vyjadrila sa pre Startitup  Selma de Donnová zo Slobody Zvierat.

Je načase ísť v šľapajach Írska, vyzvalo združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok. 

zdroj: Humánny pokrok

Za zákaz kožušinového chovu v Írsku bojujú aktivisti už celé roky a pôvodne ho predložila do parlamentu opozícia. Malo sa o ňom hlasovať tento týždeň, avšak nemal podporu kľúčových členov vládnej koalície. V uplynulých dňoch ale prišiel nečakaný zvrat a vládna koalícia koniec kožušinového sektora v Írsku odobrila. Ešte tento rok chce predložiť vlastný návrh. Zákaz chovu zvierat na kožušiny má totiž v Írsku širokú podporu verejnosti: až 80% Írov a Írok ho schvaľuje. 

zdroj: Humánny pokrok

„Okolo kožušinových fariem sa vedie značná medzinárodná a spoločenská diskusia. Aj keď sme v uplynulých rokoch v regulácii pritvrdili, dnes je už jasné, že očakávania spoločnosti od tohto sektora prešli zásadnou zmenou. Aj veterinárne závery dokazujú, že chov norkov na kožušiny je v rozpore s dobrými životnými podmienkami zvierat. Berúc toto všetko do úvahy, prišiel čas, aby sme v Írsku s týmto priemyslom postupne skoncovali,“ povedal írsky minister poľnohospodárstva Michael Creed. 

zdroj: Humánny pokrok

Zákaz kožušinových chovov sa v Írsku bude týkať vzniku nových fariem a fázovo skončia tri existujúce kožušinové farmy, ktoré spolu chovajú zhruba 200 tisíc norkov ročne. Koncom minulého roka podporila zákaz chovu zvierat na kožušiny aj štátna veterinárna správa v Írsku. Dala za pravdu vedeckým záverom, že kožušinové zvieratá a konkrétne norky nemožno chovať na kožušinových farmách tak, aby netrpeli s ohľadom na to, že sú to divo žijúce druhy. 

zdroj: Humánny pokrok

Podľa slovenských ochranárov je načase nasledovať Írsko a zakázať chov zvierat na kožušiny aj na Slovensku. „Toto je skvelá inšpirácia pre Slovensko. Írska vláda, poslanci a poslankyne naprieč politickým spektrom zákaz chovu zvierat na kožušiny podporujú, pretože si to želajú ľudia. Rovnaký scenár by sme chceli vidieť aj na Slovensku, a teda, aby sa našla politická podpora v koalícii i opozícii a kožušinové chovy sa podarilo zakázať aj u nás,“ povedala koordinátorka kampane Ide o chlp Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku. 

zdroj: Humánny pokrok

Legislatívne zákazy kožušinových chovov sú v Európe čoraz častejšie. Tento mesiac takýto zákon schválili v Nórsku, v ostatných rokoch aj v Holandsku, Belgicku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve. Nezaostávajú ani krajiny Východnej Európy – Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina. V susednom Rakúsku kožušinové chovy postavili mimo zákon už pred 15-mi rokmi a začiatkom tohto roka platí aj v Českej republike, kde dnes klietky na farmách zívajú prázdnotou. Kožušín sa navyše vzdávajú aj tie najprestížnejšie značky módneho priemyslu – naposledy Prada Group, predtým aj Gucci, Versace, Armani či jedna z módnych udalostí roka Amsterdam Fashion Week. 

zdroj: Humánny pokrok

Kožušinový priemysel ročne odchová a spotrebuje 100 miliónov zvierat. Z kožušín sa vyrábajú zimné kabáty, ale aj módne doplnky či dokonca umelé riasy. To by čoskoro mohlo byť minulosťou. Dopyt po kožušinách totiž klesá a s ním aj celosvetová produkcia. Tento rok sa vyrobí až o 30 % menej kožušín z norkov a pokles produkcie sa očakáva naprieč sektorom aj v nasledujúcich rokoch. 

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžeš podpísať na stránke ideochlp.sk, na ktorej nájdeš aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

zdroj: humannypokrok.sk, ideochlp.sk, Sloboda zvierat, bbc.com, TS, irishtimes.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá