Krach cestovky spôsobil dovolenku ako zo zlého sna: Turisti uviazli v Turecku

  • Nepríjemná situácia zasiahla českých turistov
  • Uviazli v Turecku
  • Cestovná kancelária, ktorá ich tam dopravila, skrachovala
Na snímke Istanbul v Turecku a turisti.
Ilustračné foto Freepik/rawpixel.com, Freepik
  • Nepríjemná situácia zasiahla českých turistov
  • Uviazli v Turecku
  • Cestovná kancelária, ktorá ich tam dopravila, skrachovala

Možno aj ty sa niekedy na dovolenke zasnívaš a hovoríš si, že by si sa najradšej nevrátil. Určite by si to ale nechcel zažiť takým spôsobom ako českí turisti, ktorí tam doslova uviazli. Na vytúženú dovolenku sa síce dostali, ale späť už nie.

Asociácia českých cestovných kancelárií a agentúr (AČCKA) informovala, že tento problém sa týka desiatok cestujúcich.

Krach cestovnej kancelárie

Predstav si, že si zaplatíš dovolenku a počas tvojho pobytu, ktorý má byť ničím nerušený oddych, zažiješ niečo skutočne nečakané. Niečo, čo ti môže definitívne pokaziť náladu. Napríklad to, že sa nebudeš mať ako vrátiť domov.

Ukázalo sa, že za celým problémom stojí nemecká cestovná kancelária, ktorá na seba v pondelok podala návrh na začatie konkurzného konania. Informoval o portál CNN Prima News, pričom sa odvolali na ČTK.

Podľa asociácie sa nachádza v zahraničí s nemeckou CK FTI Touristik približne 200 až 300 českých cestujúcich, pričom väčšina trávi svoju dovolenku v Turecku a v ďalších európskych letoviskách. Podľa portálu kancelária oznámila, že urobí maximum pre to, aby začaté zájazdy dokončila podľa plánu. Tie nezačaté automaticky zrušia.

AČCKA na svojom webe uvádza, že niektoré cestovné agentúry na českom trhu predávajú zájazdy od zahraničných touroperátorov, najčastejšie z Nemecka, Rakúska a Poľska. Ďalší českí cestujúci si zakúpili zájazdy priamo u FTI Touristik.

Dopĺňajú, že FTI Touristik GmbH patrila medzi najväčších usporiadateľov zájazdov v Nemecku a zahŕňala niekoľko značiek v Nemecku, Rakúsku a Holandsku.

Čo môžu teraz turisti urobiť?

Asociácia sa snaží situáciu upokojiť a dotknutým poskytnúť pomoc. Na svojom webe zverejnili telefónne číslo, na ktorom ich môžu českí turisti kontaktovať.

„Klienti, ktorí si zakúpili zájazd u nemeckej CK, sa v prípade jej úpadku či insolvencie obrátia na Nemecký fond DRSF, kde sú poistení pre prípad úpadku nemeckej CK. DRSF sa postará o prípadnú spiatočnú prepravu uviaznutých dovolenkárov v zahraničí do miesta odletu alebo o ich ubytovanie až do doby spiatočnej prepravy,“ píše sa vo vyhlásení AČCKA, pod ktorým je podpísaná výkonná riaditeľka Kateřina Chaloupková.

Je tu ale možnosť aj pre tých, ktorí si zájazd u FTI Touristik zakúpili, ale ešte neodcestovali. Môžu si nárokovať vrátenie svojich úhrad od fondu DRSF. Úlohou DRSF je zabezpečiť, aby boli klientom preplatené všetky uskutočnené platby, ktoré cestovnej kancelárii zaplatili. Píše sa to na webe asociácie. Hneď ako spoločnosť poskytne fondu potrebné údaje, budú dotknutí spotrebitelia s uzavretými zmluvami o zájazde s FTI Touristik kontaktovaní.

Fond DRSF, ktorý je organizovaný nemeckým turistickým priemyslom a spadá pod dohľad spolkového ministerstva spravodlivosti, bol založený po krachu cestovnej skupiny Thomas Cook v septembri 2019, pripomína AČCKA. Vtedy poisťovňa kvôli finančnému obmedzeniu zodpovednosti preplácala dotknutým klientom len zlomok nákladov.

„Podľa FTI Touristik bola insolvencia vyhlásená z dôvodu klesajúcich rezervácií v posledných mesiacoch, ktorá nezodpovedala očakávaniam CK, čím došlo k poklesu likvidity napriek nutnosti hradiť zálohy dodávateľom cestovných služieb. Federálna vláda Nemecka ďalšiu finančnú pomoc FTI Touristik odmietla poskytnúť,“ dodáva Chaloupková.

Odvolávajú sa aj na zákony. Podľa európskej smernice č. 2302/2015 o súborných cestovných službách je povinnosťou každého členského štátu zabezpečiť, aby európskym spotrebiteľom boli v prípade insolvencie usporiadateľa vrátené všetky vložené finančné prostriedky.

Zdroje: Asociácia českých cestovných kancelárií a agentúr, CNN Prima News

Najnovšie videá

Trendové videá