Krajina plná potravinových škandálov sa stáva lídrom v produkcii najlepšieho kaviáru sveta

  • Kaviár vyrobený v Číne?
  • Povesť tejto ázijskej krajiny je síce poznamenaná opakovanými potravinárskými škandálmi, ale jej kaviár z jesetera si cenia znalci a poprední šéfkuchári ho postupne začínajú servírovať svojim hosťom
unsplash.com
  • Kaviár vyrobený v Číne?
  • Povesť tejto ázijskej krajiny je síce poznamenaná opakovanými potravinárskými škandálmi, ale jej kaviár z jesetera si cenia znalci a poprední šéfkuchári ho postupne začínajú servírovať svojim hosťom

Čínska spoločnosť Kaluga Queen, ktorá bola založená ešte v roku 2005 v súčasnosti produkuje podstatnú časť svetového kaviáru (35 percent), a teda aj čínskeho. Krajina sa tak vďaka tomu stáva svetovým lídrom v sektore, informuje agentúra AFP.

O tomto čínskom kaviári sa pritom hovorilo už pred dvoma rokmi. Bloomberg vo svojom článku uvádzal, že najlepší kaviár už nepochádza z Ruska, ale práve z Číny. Kaluga Queen bola v roku 2017 spomedzi Michelinských reštaurácií jasnou voľbou v 21 z 26 prípadoch. Spoločnosť dodávala kaviár navyše aj v roku 2016 priamo pre vtedajšieho prezidenta USA Obamu počas summitu najväčších ekonomík sveta (G20).

Cena za kilogram aj niekoľko desiatok tisíc eur

Kaviár, kedysi vyhradený korunovaným hlavám, najmä v Rusku, je jednou z najdrahších potravín na svete. Vyrába sa z vajíčok jesetera, ryby, ktorá môže byť až štyri metre dlhá a môže vážiť 300 kilogramov. Kilogram najdrahšieho kaviáru na svete sa pritom podľa Guinnessovej knihy rekordov predáva za takmer 31-tisíc eur.

Jesetera dlho lovili v Kaspickom mori predovšetkým krajiny ako Irán či Rusko. Po roku 1991, kedy došlo k rozpadu Sovietskeho zväzu nastala doba nadmerného odychytu a pytliactva.

Rybám následne hrozilo vyhubenie a tak sa postupne stala chráneným druhom. Od roku 2008 bol navyše jej lov v Kaspickom mori zakázaný. Zároveň sa rozvíjal jej umelý chov, od Talianska cez Francúzsko až po Čínu. Práve tieto farmy sú dnes hlavným zdrojom kaviáru.

Distribúcia do celého sveta

Vlani Kaluga Queen vyrobila 86 ton kaviáru, z čoho 82 ton išlo na export, najmä do Európskej únie, do Spojených štátov a do Ruska. Jeden kilogram stojí podľa druhu od 10 000 do 180 000 jüanov (približne 1,3 až 23-tisíc eur).

Napriek tomu, že Čínu v posledných rokoch zasiahlo množstvo potravinových škandálov, ich kaviár je veľmi kvalitný, čo potvrdili aj viacerí svetoví šéfkuchári, ktorí odoberajú kaviár priamo z Číny. Tento kaviár odoberá napríklad aj šéfkuchar parížskej reštaurácie, ktorá bola ocenená ako najlepšia na svete.

Veľkou prekážkou však naďalej zostáva obchodná vojna medzi USA a Čínou. Manažér, ktorý je zodpovedný za marketing v čínskej spoločnosti však vidí rišenie: „Dúfame, že Donald Trump ochutná náš kaviár a povie: To milujem! Zníži clá a pomôže čínskemu kaviáru dobyť Ameriku.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: guinnessworld.com, ČTK, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá