Krajina pristupuje pre fenomén EL Niño k drastickému opatreniu. Obyvatelia dostanú „vodu na prídel“
- Neštandardné opatrenia zasiahne približne 9 miliónov ľudí
- Výnimku majú školy a nemocnice
- Neštandardné opatrenia zasiahne približne 9 miliónov ľudí
- Výnimku majú školy a nemocnice
Americká CNN informuje o tom, že internetom, predovšetkým kolumbijskými sociálnymi médiami, sa tento týždeň šíril nové „memečko“, ktoré súvisí s tým, že hlavné mesto tejto juhoamerickej krajiny Bogota bojuje s nedostatkom vody.
Je to obrázok C. Montgomeryho Burnsa, superzloducha z notoricky známeho animovaného seriálu Simpsonovci, ktorý sa ukazuje pri dverách s kopou červených ruží a čokoládovou krabičkou v tvare srdca. S úsmevom hovorí: „Videl som, že tvoj prídel vody je iný ako môj.“
https://twitter.com/danny8002/status/1777325100326404134?s=46
Tento ironický meme odráža zmysel pre čierny humor medzi niektorými obyvateľmi Bogoty po pondelňajšom oznámení mestského úradu, že obyvateľom budú musieť prideľovať vodu, pretože sucho, poháňané El Niñom, tlačí nádrže na rekordne nízke hodnoty.
Zasiahnutých až 9 miliónov ľudí
Renomovaná agentúra Reuters píše, že obmedzenia sa budú týkať aj 11 obcí v blízkosti hlavného mesta, pričom zasiahnu životy prinajmenšom deviatich miliónov ľudí.
Fenomén El Niño dorazil do Kolumbie koncom roka 2023 a spôsobil vysoké teploty a suchá, ktoré viedli k lesným požiarom v celej tejto krajine a stlačili nádrže na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.
Tri nádrže, ktoré tvoria vodný systém Chingaza, ktorý zásobuje potreby vody Bogoty zo sedemdesiatich percent, majú kapacitu len 16,9 %, povedal starosta Bogoty Carlos Galan, čo je najnižšia úroveň za posledných 40 rokov.
„Neplytvajme v tomto čase ani kvapkou vody v Bogote. To nám pomôže rýchlejšie zrušiť alebo znížiť tieto obmedzenia,“ vyhlásil na tlačovej konferencii, kde zároveň oznámil začiatok prídelového opatrenia.
Portál 9 News uvádza, že nový prídelový systém vstúpil do platnosti vo štvrtok ráno. Bogota a desiatky okolitých miest boli rozdelené do deviatich rôznych zón s domácou tečúcou vodou prerušenou na 24 hodín v každej zóne podľa rotácie, ktorá sa obnoví každých desať dní.
Úrady uviedli, že existujú pohotovostné plány na zabezpečenie nepretržitého zásobovania škôl a nemocníc, keďže príslušní úradníci si uvedomujú dôležitosť týchto inštitúcií.
Spomínaný primátor Galán vyzval na „zmenu správania, ktorá je udržateľná v čase a zaručuje, že vody bude dostatok pre každého“, pričom dodal, že niektoré nádrže majú kapacitu menšiu ako 20 percent v porovnaní s historickými priemermi pre toto ročné obdobie.
Nie je nezvyčajné, že mestá v Latinskej Amerike čelia vodným krízam. Bogota sa pripája k Mexico City na jeho severozápade, ktoré by tiež mohlo byť na pokraji nedostatku vody, pretože kombinácia zmeny klímy, El Niño, geografie a rýchleho rozvoja miest kladie obrovský tlak na jeho vodné zdroje.
CNN však dáva do pozornosti, že to je prvý prípad v nedávnej histórii, kedy bola Bogota nútená zaviesť opatrenia na prídel vody.
Obyvatelia sa obmedzujú
BBC podotýka, že nedostatok dažďa a nezvyčajné teplo spôsobili, že kolumbijské nádrže vysychajú alarmujúcou rýchlosťou. Do celej záležitosti sa pochopiteľne zapojil aj prezident Gustavo Petro, ktorý na sociálnej sieti X vo štvrtok zdôraznil, že nariadil „podstatnú zmenu“ na ochranu vodných zdrojov v priebehu nasledujúcich tridsiatich rokov.
Varoval tiež pred „neobmedzenou urbanizáciou“ a kritizoval „drancovanie“ prírodných vodných vrstiev poľnohospodárstvom a stavebným priemyslom.
Čo sa týka bežných občanov, tí sa obmedzujú aj bez tohto nového, pomerne drastického opatrenia. „Sú veci, ktoré už jednoducho robiť nemôžeme, ako napríklad umývať auto,“ vyhlásila Clara Escobarová, ktorá žije na predmestí hlavného mesta Kolumbie.
Azda ešte šokujúcejšie slová odzneli z úst Isaaca Sandovala, ktorý žije v rovnakej oblasti. „Sprchujem sa maximálne štyri minúty a vyhýbam sa praniu oblečenia,“ povedal.
9 News píše, že Bogota, posadená na horskej náhornej plošine, je s nadmorskou výškou viac ako 2 600 metrov jedným z najvyššie položených hlavných miest na svete. Na východe sú vrcholy Ánd, na západe je svieže údolie, ktorým sa vinie Magdalena, najväčšia kolumbijská rieka a životne dôležitý zdroj vody.
Ako vie každý obyvateľ tohto mesta, dážď je tam pomerne bežný, pretože sa naň vo veľkej miere spolieha pri zásobovaní vodou.
„Väčšina miest po celom svete je pri zásobovaní vodou závislá od vodonosných vrstiev. Bogota sa líši v tom, že takmer všetky naše zásoby pochádzajú z povrchových vôd, ako sú nádrže, ktoré sú náchylnejšie na dažďové vzory,“ podotkol Armando Sarmiento, miestny profesor ekológie. Ten dodal, že práve táto závislosť od dažďa spôsobuje, že Bogota je mimoriadne náchylná na sucho.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, BBC, Reuters, 9 News