Krajina, v ktorej často šoférujú Slováci, má bizarný zákon: Ktokoľvek v aute môže dostať pokutu za appku
- Toto rozhodnutie vzniklo na základe situácie z roku 2022
- Pozor by si si mal dávať konkrétne na jednu appku
- Toto rozhodnutie vzniklo na základe situácie z roku 2022
- Pozor by si si mal dávať konkrétne na jednu appku
Hoci je používanie mobilných aplikácií a navigácií, ktoré ťa upozornia na radar alebo kamerové úsekové meranie, na Slovensku povolené, ak tak urobíš v Nemecku, koleduješ si o poriadny problém.
Ako totiž informuje portál Topspeed, pokuta nehrozí len vodičovi, ktorý tieto aplikácie používa, no po novom aj spolucestujúcim. Momentálne to platí v prípade jednej z najpopulárnejších aplikácií tohto typu.
Reč je o známej aplikácii Waze, ktorú na Slovensku používa nejeden šofér. Tá na ceste ukazuje kontroly a radary. U nás je to úplne v pohode a nikto to nerieši, no v Nemecku ide o správny delikt a je jedno, kde v aute sedíš. Na to, aby si dostal pokutu, stačí, že je Waze spustený. Vychádza to z rozhodnutia Vrchného zemského súdu v Karlsruhe.
Toto rozhodnutie sa spája s prípadom z roku 2022. Polícia v januári tohto roka zastavila vodiča, ktorý bol podozrivý zo spáchania priestupku, pričom konkrétne išlo o prekročenie rýchlosti. Počas kontroly však polícia odhalila spolujazdca, ktorý mal Waze spustený na svojom telefóne.
V tom čase ešte táto novinka neplatila, no aj napriek tomu policajti spolujazdcovi udelili pokutu vo výške 100 eur. Spolujazdec ju však odmietol zaplatiť, v dôsledku čoho sa do celej nepríjemnosti zapojil zemský súd. Jeho rozhodnutie bolo jasné – pokutu potvrdil.
„Tým vznikol precedens v rámci nemeckého zákona o cestnej premávke (StVO), ktorý aktívne použitie tejto aplikácie zakazuje nielen vodičovi, ale aj ostatným ľudom na palube, respektíve všeobecne vo vozidle,“ dodáva Topspeed.
Problémom by mohlo byť aj fajčenie za volantom
Ako informuje Autobazár, aplikácia Waze nie je jediná záležitosť, ktorá môže šoférom narobiť problémy. Ešte v roku 2022 totiž vznikol návrh o zákaze fajčenia za volantom. Dôležité je však dodať, že to zákaz nebude platiť v každej situácii. Povolené bude v prípade, že vodič je v aute sám alebo jazdí na kabriolete.
Podľa portálu 24 auto bude povolené aj vtedy, keď bude posádka pozostávať iba z dospelých osôb. Ak sa však vo vozidle bude nachádzať mladistvá osoba alebo tehotná žena, vodiči si koledujú o poriadne mastnú pokutu. Spôsobené to je tým, že v malom uzavretom priestore je koncentráciu cigaretového dymu vyššia, čo znamená, že je aj nebezpečnejšia.
V prípade, že vodič tento zákon poruší, polícia bude od neho môcť žiadať od 500 eur až do 3 000 eur. Tieto pokuty budú platné aj v situácii, keď sa vodič rozhodne vyvetrať pomocou otvoreného okna.
Vo vyhlásení k návrhu zákona sa uvádza, že zákaz fajčenia v prítomnosti maloletých osôb je viac než vítaný, pretože dym pre ne predstavuje nebezpečenstvo. Spolková rada sa vo vyhlásení odvoláva najmä na dôsledky pasívneho fajčenia, pričom podľa návrhu zákona na jeho následky zomiera ročne približne 166-tisíc detí.
Zdroje: Topspeed, Autobazár, 24 auto