Krajinu zamoril koronavírus XBB, ktorý sa vyhýba imunite. Predikcie odborníkov však upokoja
- Nič nesmeruje k tomu, že by mohol spôsobovať vážnejšie ochorenie než ostatné formy omikronu
- Vedci skúmajú podvarianty s označením XBB už niekoľko mesiacov
- Nič nesmeruje k tomu, že by mohol spôsobovať vážnejšie ochorenie než ostatné formy omikronu
- Vedci skúmajú podvarianty s označením XBB už niekoľko mesiacov
SME informuje o tom, že v USA evidujú vzostup novej verzie koronavírusu. Ide o podtyp variantu omikron a vedci tvrdia, že dokáže obchádzať imunitu. Svedčí o tom aj fakt, že v USA hlásia najviac hospitalizácií za posledných 10 mesiacov. Informácie týkajúce sa nového podtypu omikronu sú obmedzené. Podľa CDC však nič nesmeruje k tomu, že by mohol spôsobovať vážnejšie ochorenie než ostatné formy omikronu.
Nový podvariant sa označuje ako XBB.1.5. a spája sa s rekordnými počtami nákaz na začiatku minulého roka. Ako informuje CDC, v poslednom týždni roka 2022 novšia verzia omikronu zapríčinila 40,5 percent infekcií naprieč USA. Ide o približne dvojnásobný podiel oproti predchádzajúcemu týždňu.
Vedci skúmajú podvarianty s označením XBB už niekoľko mesiacov a tvrdia, že majú atribúty pre obchádzanie imunity. Potvrdili to nielen laboratórne štúdie, ale aj klinické sledovanie prípadov a hospitalizácií. Najnovší subvariant je však o niečo odlišný. Dokáže sa totiž lepšie viazať na bunky, v dôsledku čoho efektívnejšie preniká dovnútra. Podľa odborníkov to môže vírusu pomôcť s efektivitou infikovania ľudí.
Za obavami zo zhoršenia epidémie v USA nestojí iba táto mutácia, no aj sviatočné spoločenské aktivity. Napriek tomu, že počty hlásených infekcií nerastú, miera pozitívnosti testov sa výrazne zvýšila. Stúpol aj počet pacientov v nemocniciach. V súčasnosti sa toto číslo pohybuje na úrovni, kedy viac prípadov krajina evidovala naposledy na začiatku marca.
Bez negatívneho testu nikam
Kanada a Austrália sa pripojili ku krajinám, ktoré žiadajú, aby ľudia cestujúci z Číny pred odletom absolvovali test na ochorenie COVID-19. Čína totiž údajne zápasí so šírením koronavírusu po tom, ako zrazu zmiernila reštrikcie.
Austrálske zdravotnícke úrady v nedeľu oznámili, že od 5. januára všetci ľudia prichádzajúci letecky z Číny, Hongkongu a Macaa sa musia preukázať negatívnym testom na COVID-19. Podobné opatrenie ohlásili kanadské úrady s platnosťou tiež od 5. januára.
Kanada a Austrália sa sprísnením pravidiel voči cestujúcim z Číny pripojili k USA, Veľkej Británii, Indii, Japonsku a niekoľkým európskym štátom. Dôvodom sú obavy z nedostatku údajov o infekciách v Číne a strach z možnosti prípadného šírenia nových variantov vírusu.
Kerry Bowman z lekárskej fakulty Torontskej univerzity však uviedol, že požiadavka na predkladanie negatívnych testov na COVID-19 nie je v tomto okamihu založená na vede. „Je pomerne jasné, že kontrola pri vstupe nie je veľmi efektívna. Ľudia môžu často byť pozitívne testovaní o niekoľko dní a týždňov neskôr,“ konštatoval.
Reaguje aj Belgicko
Belgicko bude testovať na nové varianty koronavírusu odpadovú vodu z lietadiel prichádzajúcich z Číny. Spraví tak v rámci nových opatrení zameraných proti šíreniu ochorenia v čase nárastu nových prípadov nákazy v Číne. Oznámila to v pondelok belgická vláda, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
„Bude to doplnkové opatrenie na overenie toho, či sú údaje, ktoré dostávame z Číny, presné,“ uviedol pre Reuters Steven Van Gucht z belgického Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano.
Dodal, že belgické úrady si uvedomujú, že pasažieri nakazení koronavírusom nemusia počas letu použiť toaletu na palube lietadla, preto neplánujú v rámci tohto nového opatrenia sledovať ľudí, ale to, čo sa deje v Číne.
Belgicko okrem toho žiada ľudí, ktorí do krajiny pricestovali z Číny, aby sa otestovali na ochorenie, ak sa u nich sedem dní po príchode vyskytnú príznaky. Ide však len o odporúčanie a vláda toto opatrenie neplánuje vynucovať.
Belgický minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke pri oznámení testovania odpadovej vody na tlačovej konferencii povedal, že je potrebné rozšíriť opatrenia Európskej únie zamerané na nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom v Číne.
Úrady na celom svete zavádzajú alebo zvažujú zaviesť rôzne opatrenia pre cestovateľov z Číny vrátane povinného testovania na koronavírus. Počet prípadov nákazy v Číne vzrástol po tom, čo Peking oznámil uvoľnenie tzv. politiky nulovej tolerancie covidu, uvádza Reuters.
Zdroje: SME, SITA, TASR