Krajiny sveta hlásia výskyt neznámeho ochorenia, ohrozené sú deti

  • Na ochorenie pečene neznámeho pôvodu zomrelo jedno dieťa
  • Ochorenie neznámeho pôvodu sa objavilo v niekoľkých krajinách
nemocnica, lekar
Pexels/Shvets
  • Na ochorenie pečene neznámeho pôvodu zomrelo jedno dieťa
  • Ochorenie neznámeho pôvodu sa objavilo v niekoľkých krajinách

V súvislosti s prípadmi zápalového ochorenia pečene nejasného pôvodu, ktoré sa vyskytli u desiatok detí v Európe a Spojených štátoch, bolo hlásené najmenej jedno úmrtie. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informovala v nedeľu agentúra AP.

Zdravotnícka agentúra OSN v oznámení zo sobotňajšieho večera uviedla, že dosiaľ dostala správy o najmenej 169 prípadoch akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu z 12 krajín.

Tieto prípady hlásili u detí vo veku jedného mesiaca až 16 rokov, pričom 17 detí, ktoré ochoreli, potrebovalo transplantáciu pečene. WHO neuviedla, v ktorej krajine došlo k úmrtiu. Prvé prípady zaznamenali v Británii, kde ochorelo 114 detí.

„Zatiaľ nie je jasné, či došlo k nárastu počtu prípadov hepatitídy, alebo k zvýšeniu povedomia o prípadoch hepatitídy, ktoré sa vyskytujú v očakávanej miere, ale nie sú zistené,“ píše sa vo vyhlásení WHO.

Odborníci uvádzajú, že tieto prípady by mohli súvisieť s vírusom bežne spojeným s nádchou, zdôrazňujú však, že ďalší výskum prebieha. „Hoci adenovírus je možná hypotéza, vyšetrovanie pôvodcu ochorenia pokračuje,“ doplnila WHO s tým, že takýto vírus zistili v najmenej 74 prípadoch. Okrem toho najmenej 20 týchto detí malo pozitívny test na koronavírus.

Prípad z Talianska

Prípad akútnej hepatitídy nejasného pôvodu zaznamenali v Taliansku u štvorročného dieťaťa. Pacienta z toskánskeho mesta Prato previezli na pediatrickú kliniku v metropole Rím, potvrdili toskánske zdravotnícke zdroje. Informovala o tom agentúra APA.

Stav dieťaťa je vážny a nevylučuje sa ani možnosť transplantácie pečene. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že v Škótsku 5. apríla zaznamenali desať prípadov akútnej hepatitídy u doposiaľ zdravých detí vo veku od desiatich mesiacov do piatich rokov.

Lekári
zdroj: Ilustračné foto: Flickr/Denis Morgan

Jedno z detí malo prvé symptómy v januári, ďalšie v marci. Príznakmi sú problémy žalúdka a hrubého čreva i žltačka, vysvetľuje APA. Akútnu hepatitídu s vysokými hodnotami pečeňových enzýmov zistili u detí po prevoze do nemocnice.

Iba o tri dni neskôr, 8. apríla, sa v Británii vyskytlo už 74 prípadov – všetky u detí do desať rokov. U šiestich detí bude pravdepodobne potrebná transplantácia pečene.

Na budúci týždeň v utorok sa situáciou bude zaoberať aj Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC). Popri nezvyčajných prípadoch hepatitídy sa bude venovať výskytu COVID-19 a salmonelózy v čokoládových výrobkoch.

Graham Cooke, odborník na infekčné choroby z londýnskej univerzity Imperial College London, povedal, že mierna hepatitída sa u detí vyskytuje často. „To, čo však pozorujeme teraz, je celkom odlišné,“ povedal. „Presná príčina hepatitídy u týchto detí v súčasnosti nie je známa,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: TASR, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá