Krajiny, v ktorých zostarneš ako kráľ. Tieto miesta ponúkajú tie najvýhodnejšie dôchodkové systémy
- Prvé priečky aj v tomto roku patria vyspelým európskym krajinám
- Ak sa do nich presťahuješ, budeš mať krásny dôchodok
- Prvé priečky aj v tomto roku patria vyspelým európskym krajinám
- Ak sa do nich presťahuješ, budeš mať krásny dôchodok
O živote v zahraničí sníval minimálne raz za život každý z nás. Lepšie platy a nové prostredie však znejú pekne, no hovorí sa, že nie je všetko zlato, čo sa blyští, čo platí aj v tomto prípade.
Netreba totiž zabúdať na skutočnosť, že v mnohých krajinách sú náklady na život vyššie ako na Slovensku. Okrem toho je potrebné zamerať sa aj na dôchodkový systém, ktorý nemusí byť vždy najvýhodnejší.
Konzultačná spoločnosť Mercer tak aj v tomto roku spracovala zoznam 47 krajín, ktoré ponúkajú najlepšie penzijné systémy. Informuje o tom portál CNBC.
Prvé priečky aj v tomto roku patria vyspelým európskym krajinám. Na prvom mieste rebríčka sa nachádza Holandsko, ktoré získalo známku A. Okrem neho však známkou A boli ohodnotené aj krajiny ako Island, Dánsko a Izrael. Holandsku prvenstvo patrí zaslúžene, ponúka totiž nielen dobré benefity, ale aj zdravú reguláciu dôchodkového systému či silnú základňu aktív, píše portál O peniazoch.
Ak uvažuješ nad odchodom zo Slovenska, no viac ťa lákajú krajiny plné slnečných lúčov, ako je Španielsko, Taliansko alebo Chorvátsko, máme pre teba zlú správu. Tieto krajiny nezískali hodnotenie lepšie ako B.
Ako sa darilo Slovensku?
Počas tvorby tabuľky sa experti sústredili na viacero faktorov. Prvým bola primeranosť príjmov. Medzi esenciálne vlastnosti dôchodkového systému by malo patriť tiež zabezpečenie dostatočne vysokého dôchodku pre všetky príjmové skupiny, no aj ľudí, ktorí istú dobu nemohli pracovať z dôvodu, že boli práceneschopní alebo sa museli starať o blízkeho.
Vrchol tohto hodnotenia patrí Portugalsku, ktoré získalo skóre 86,7. Na druhom mieste je Holandsko, ktorá vykazuje iba miernu stratu. Naopak, posledné miesto patrí Poľsku, ktoré má skóre 59,8.
Ďalším faktorom je integrita. Tá sa zameriava na na zapojenie súkromného sektora do národného dôchodkového systému. V roku 2023 najviac bodov za integritu získalo Fínsko, po ktorom nasleduje Belgicko a Holandsko. Najhorší európsky výsledok získalo Francúzsko.
Posledným skúmaným faktorom je stabilita dôchodkového systému, ktorú neovplyvňuje len samotné nastavenie mechanizmov. Podstatným externým faktorom je aj ekonomický rast danej krajiny a tiež vyčlenená suma zo štátneho rozpočtu na výplatu dôchodkov a výška dlhu krajiny. Aj v tejto kategórii sa najviac darilo Islandu, Dánsku a Holandsku. Najhoršie na tom je Taliansko a Španielsko.
Ak sa pýtaš, ako sa v rebríčku umiestnilo Slovensko, odpoveď je jednoduchá. Naša krajina sa v rebríčku ani nenachádza, takže jej umiestnenie si môžeme tak akurát tipnúť.
Kráľom môžeš byť aj so slovenským dôchodkom
Portál Immigrant Invest poskytol zaujímavé informácie o lokalitách, ktoré by mohli byť vhodné pre slovenských dôchodcov s priemerným dôchodkom 648,29 eura. Niektoré z týchto krajín sa nachádzajú až na opačnom konci sveta.
Na prvom mieste sa nachádza Egypt, ktorý je považovaný za jednu z najlacnejších krajín. Mesačné náklady sa tu pohybujú len okolo 321 eur. Treba však zdôrazniť, že Egypt má charakteristické znaky nestabilnej politickej a ekonomickej situácie a miestny zdravotný systém nemusí vždy spĺňať európske normy. Jazyková bariéra, kde väčšina obyvateľov hovorí arabsky, môže byť ďalšou výzvou.
Druhé miesto na zozname zaujíma Bhután, kde mesačné náklady dosahujú len 375 eur. Aj keď je krajina jednou z najbezpečnejších, legislatívne obmedzenia a vyššia miera chudoby a nezamestnanosti môžu byť pre novoprisťahovaných prekážkou. Na pozitívnu stránku však slovenskí dôchodcovia narazia, a to na lepšiu zdravotnú starostlivosť a bohatú kultúru.
Tretie miesto obsadilo Tunisko s mesačnými nákladmi 396 eur. Napriek tomu, že je Tunisko obľúbenou dovolenkovou destináciou, nie každý si tu dokáže poradiť a môže nastať aj problém s nadmernou byrokraciou. Zdravotná starostlivosť v krajine nepresiahne vždy európske štandardy, čo môže byť pre dôchodcov výzvou.
Viac sa dočítaš v našom článku.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: CNBC, O peniazoch, Immigrant Invest