Krajiny, z ktorých by si Slovensko malo vziať príklad: Sú najšťastnejšie na svete
- Na 2. mieste sa umiestnilo Dánsko a za ním Island
- Tu sú návody, ako to robia
- Na 2. mieste sa umiestnilo Dánsko a za ním Island
- Tu sú návody, ako to robia
Podľa najnovšej Svetovej správy o šťastí je Fínsko opäť najšťastnejšou krajinou na svete. Tento titul si drží už šesť po sebe nasledujúcich rokov. Slovensko sa umiestnilo na 29. mieste, čo predstavuje zlepšenie o šesť priečok. Naopak, najmenej šťastní sú obyvatelia Libanonu a Afganistanu.
Správa, ktorá je publikáciou siete riešení OSN pre trvalo udržateľný rozvoj, čerpá z údajov globálnych prieskumov od ľudí vo viac ako 150 krajinách. Tie sú zoradené podľa šťastia na základe ich priemerného životného hodnotenia za tri predchádzajúce roky, v tomto prípade 2020 až 2022.
Ľudia zostávajú naďalej pozitívne naladení
V správe sa totiž uvádza, že pandémia koronavírusu globálne šťastie vo veľkej miere neovplyvnila. Hodnotenie života od roku 2020 do roku 2022 bolo pozoruhodne odolné, pričom globálne priemery sú v podstate v súlade s tromi rokmi pred pandémiou.
„Dokonca aj počas týchto ťažkých rokov zostali pozitívne emócie dvakrát častejšie ako negatívne a pocity pozitívnej sociálnej podpory dvakrát silnejšie ako pocity osamelosti,“ vysvetľuje John Helliwell, jeden z autorov Svetovej správy o šťastí.
Zároveň dodáva, že okrem samotného pocitu šťastia vzrástla aj benevolencia, a to o 25 %. „Benevolencia k ostatným, najmä pomoc cudzincom, ktorá v roku 2021 dramaticky vzrástla, zostala vysoká aj v roku 2022.“
„Pozitívne sociálne pripojenia a podpora v roku 2022 boli častejšie ako osamelosť v siedmich kľúčových krajinách pokrývajúcich šesť trvalých regiónov,“ píše sa v správe. Dôležitosť týchto pozitívnych sociálnych vzťahov pomáha ďalej vysvetľovať odolnosť životných hodnotení v čase kríz.
Aký je fínsky recept na šťastie?
Spomínaná severská krajina dosahuje veľmi dobré výsledky v opatreniach, ktoré sa v rámci výskumu použili na vysvetlenie daných zistení. Ide o priemernú dĺžku života v zdraví, HDP na obyvateľa, sociálnu podporu, nízku korupciu, štedrosť v komunite, kde sa ľudia starajú jeden o druhého, a slobodu robiť kľúčové životné rozhodnutia.
Pokiaľ ide o samotné šťastie, zdá sa, že severské štáty našli kľúč k užívaniu si života. Podľa magazínu Fortune sa mnohé z nich umiestnili na popredných miestach v zozname, ktorý sa zameriava na všetko od priemernej dĺžky života v zdraví až po štedrosť komunity.
Frank Martela, fínsky filozof a výskumník psychológie, uviedol pre portál CNBC, že jedným z dôvodov, prečo sú ľudia vo Fínsku takí šťastní, je, že sa neporovnávajú so svojimi susedmi, neprehliadajú výhody prírody a neporušujú komunitný kruh dôvery.
Zároveň dodáva, aby sme sa zamerali viac na to, čo človeka robí šťastným, a menej na to, čo ho robí úspešným. Prvým krokom k skutočnému šťastiu je stanovenie si vlastných štandardov namiesto porovnávania sa s ostatnými.
Vďaka maličkostiam je svet krajším miestom
Čo nám do života môže priniesť viac šťastia? Fíni majú jednoznačnú odpoveď. Výsledky výskumu o sociálnej dôvere a pohode ukazujú, že čím vyššia je úroveň dôvery v rámci krajiny, tým sú jej občania šťastnejší. Obyvatelia Fínska teda majú tendenciu dôverovať si a vážiť si úprimnosť.
Ak by si si v tejto krajine náhodou zabudol notebook v kaviarni alebo stratil telefón vo vlaku, môžeš si byť celkom istý, že ho dostaneš späť.
Vysokú pravdepodobnosť tohto tvrdenia dokazuje aj experiment tzv. stratenej peňaženky z roku 2022, ktorý publikoval magazín Reader’s Digest. Ten otestoval poctivosť občanov tým, že v 16 mestách po celom svete sa náhodne stratilo 192 peňaženiek. V Helsinkách sa 11 z 12 peňaženiek vrátilo majiteľom.
Martela vysvetľuje, že rozdiel je častokrát ozaj v nepatrných detailoch a nenápadných skutkoch, ako je napríklad otváranie dverí cudzím ľuďom alebo uvoľnenie miesta na sedenie v dopravnom prostriedku. Je potrebné zamyslieť sa aj nad otázkou prejavovania dôvery voči iným ľuďom.
Ďalšiu možnosť, prečo sú obyvatelia severských krajín tak dôsledne najviac spokojní so svojím životným údelom, ponúkol politológ Ronald Inglehart.
V správe z roku 2020 s názvom Severská výnimočnosť, ktorá je súčasťou tohtoročnej Svetovej správy o šťastí, uviedol, že dané krajiny predstavujú „vedúci príklad úspešnej modernizácie, maximalizácie prosperity, sociálnej solidarity a politickej a osobnej slobody“.
Za všetkým je… sisu
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.