Krajiny, z ktorých by si Slovensko malo vziať príklad: Sú najšťastnejšie na svete

  • Na 2. mieste sa umiestnilo Dánsko a za ním Island
  • Tu sú návody, ako to robia
najšťastnejšie miesto na Zemi
Fínsko kraľuje šťastnému rebríčku už šiesty rok Unsplash/Slav Romanov, Tapio Haaja
  • Na 2. mieste sa umiestnilo Dánsko a za ním Island
  • Tu sú návody, ako to robia

Fínsko má aj ďalšie atribúty, ktoré môžu pomôcť ľuďom cítiť sa šťastnejšie. Vysoko decentralizovaný systém zdravotnej starostlivosti financujú verejné zdroje, miestna doprava je spoľahlivá a dostupná a letisko v Helsinkách získalo hodnotenie ako najlepšie v severnej Európe. 

Spokojnosť obyvateľov sa opiera aj o finančnú stabilitu a celkovú situáciu v krajine. Podľa World Inequality Database si desatina najlepšie zarábajúcich ľudí vo Fínsku berie domov tretinu všetkých príjmov (33 %). Tento percentuálny podiel sa možno nezdá až taký veľký. Aj napriek tomu má však pozitívny dopad na celkový blahobyt miestneho obyvateľstva.

Spokojní zamestnanci
zdroj: Unsplash/Christina

Prirodzene, ani Fínsko nie je na 100 % dokonalé, má svoje problémy a náročné aspekty života. Celkovo je to však nesmierne šťastná a pohodová krajina. Aké je tajomstvo toho slávneho pocitu životnej pohody? Opiera sa o starodávnu filozofiu sisu. Ide o fínsky koncept, ktorý súvisí s psychickou odolnosťou a silou ducha. A práve to je základom fínskeho šťastia.

Koncept sisu môžeme jednoducho definovať ako neúprosnú silu nevzdávať sa. A to najmä vtedy, keď ide do tuhého. Portál BBC taktiež uvádza, že to, ako vznikol tento koncept, nám môže pomôcť lepšie pochopiť fínsku podstatu a celkové vnímanie šťastia ako takého. 

Symbolická mantra alebo osobné presvedčenie?

„Je to špeciálna vec, ktorá je vyhradená pre mimoriadne náročné chvíle. Keď máme pocit, že sme prišli na koniec našich vopred stanovených kapacít. Dalo by sa povedať, že sisu predstavuje akúsi odhodlanú tvár v situáciách, ktoré sú náročnejšie ako zvyčajne,“ vysvetľuje pre BBC Emilia Lahti, psychologička a výskumníčka sisu z univerzity Aalto v Helsinkách.

Zdá sa, že sisu je nielen užitočným konceptom šťastia a spokojnosti, ale aj obľúbeným slovom väčšiny Fínov. Dokonca sa hovorí, že popri saune je hlavným koreňom fínskej národnej a kultúrnej identity. Paradoxom je, že zovšeobecnenie tohto pojmu je veľmi subjektívne.

Muž, ktorý skáče do jazera
zdroj: Unsplash/Tommaso Fornoni

Lahti sa v rámci jedného zo svojich výskumov venovala aj tejto problematike a podrobne skúmala význam sisu. Na základe výsledkov opýtaných respondentov určila jeho tri hlavné črty alebo zložky: mimoriadnu vytrvalosť, akčné myslenie a latentnú silu.

Stručne povedané, sisu má istú podobnosť s pojmami cieľavedomosť, odolnosť a sila vôle. Pre niektorých Fínov však aj naďalej predstavuje akúsi mágiu či folklór.

Pred sisu svet obdivoval aj iné koncepty severanov, napríklad dánsky (a nórsky) nápad hygge, čo znamená príjemnú útulnosť a pohostinnosť, a švédsky lagom, ktorý je o rovnováhe, umiernenosti a jednoduchosti.

Mnohí ľudia chcú veriť, že tieto spôsoby robenia vecí by nás mohli urobiť šťastnými a nezávislými. V skutočnosti sú to však investície do vzdelania a sociálneho zabezpečenia, vďaka ktorým sa vo svojom živote cítime viac naplnení.

Najšťastnejšie krajiny sveta pre rok 2023

  1. Fínsko,
  2. Dánsko,
  3. Island,
  4. Izrael,
  5. Holandsko,
  6. Švédsko,
  7. Nórsko,
  8. Švajčiarsko,
  9. Luxembursko,
  10. Nový Zéland.
Zdroje: World Happiness Report, Fortune, CNBC, NBER, Reader, World Inequality Database, Time, BBC, International Journal of Wellbeing, World Happiness Report, World Happiness Report

Najnovšie videá

Trendové videá