Krajiny zakazujú športovcom priniesť si na olympiádu mobil. Dôvod mnohých nepríjemne prekvapil

  • V krajinách sa začína hovoriť o kybernetickej bezpečnosti
  • Olympijské asociácie majú obavy zo špehovania Číny
  • Niektoré ponúkli športovcom a personálu náhradne zariadenia
Olympiada
Ilustračný obrázok pxhere
  • V krajinách sa začína hovoriť o kybernetickej bezpečnosti
  • Olympijské asociácie majú obavy zo špehovania Číny
  • Niektoré ponúkli športovcom a personálu náhradne zariadenia

Čína sa pripravuje na Olympijské hry vo februári zvláštnym spôsobom. Len nedávno sme ťa informovali o tom, ako nakazených odvážajú do pripravených táborov, kde majú stráviť 21 dní v karanténe. Teraz sa aj európske krajiny obávajú zneužitia právomoci a kontroly čínskeho systému. 

Obavy zo špehovania

Austrálski športovci boli vyzvaní k tomu, aby nechali svoje telefóny doma a zriadili si nové e-mailové schránky, píše The Japan Times. Existuje totiž podozrenie, že ich osobné údaje by zbierala čínska vláda prostredníctvom účtov na internete. 

„Všetci športovci a návštevníci olympijských hier v Číne budú vystavení čínskym zákonom a kontrole,“ uviedla spoločnosť Internet 2.0, ktorá sídli v Canberre a špecializuje sa na kybernetickú bezpečnosť

zdroj: Unsplash/ Naipo.de

Pre športovcov spoločnosť vydala aj príručku, ktorá opisuje, ako čínske privátne siete a antivírusové aplikácie zbierajú viac informácií a údajov, ako reálne potrebujú, aby správne fungovali.

Dôležité sú najmä tri body. Športovci a návštevníci by si mali kúpiť nový telefón, ktorý budú používať iba počas svojho pobytu v Číne. V tom si majú vytvoriť novú e-mailovú schránku, ktorú nebudú mať prepojenú so žiadnym Google alebo Apple cloudovým účtom. Po opustení Číny by mali všetci svoj telefón prestať používať. 

Čínska vláda sľúbila, že čiastočne zruší svoj kontrolný systém na miestach, kde sa športovci budú pohybovať, teda na oficiálnych olympijských miestach a hoteloch, informuje Bloomberg.

Obavy o bezpečnosť však stále pretrvávajú a množstvo krajín varovalo svojich športovcov, aby nechali svoje telefóny doma, kvôli obavám z bezpečnosti. Podobné varovania vydali okrem Austrálie aj Spojené štáty americké, Veľká Británia, Holandsko a Kanada. 

Náhradné telefóny

Veľká Británia už svojim športovcom a personálu ponúkla náhradné telefóny, informuje The Guardian. Ich vlastné zariadenie si síce môžu vziať so sebou, ale nie je to odporúčané.

„Športovcom a zamestnancom sme poskytli praktické rady, aby sa mohli sami rozhodnúť, či si na Olympiádu vezmú svoje osobné zariadenia, alebo nie. Ak si ich vziať nechcú, ponúkli sme im dočasné zariadenia, ktoré môžu na vycestovanie použiť,“ informoval hovorca Britskej olympijskej asociácie. 

zdroj: Unsplash/Bryan Turner

Holandský olympijský výbor zašiel ešte ďalej a zakázal svojim športovcov vziať si svoje osobné mobilné telefóny alebo notebooky, pretože predpokladajú, že Čína bude ich aktivitu monitorovať aj po skončení hier. Dočasné telefóny budú po ich návrate zničené. 

„Význam kybernetickej bezpečnosti v priebehu rokov vzrástol. Čína však úplne uzavrela svoj internet, z čoho máme obavy,“ uviedol hovorca holandského výboru Geert Slot. 

Rovnako, ako počas predchádzajúcich olympijských hier, športovcom tímu Veľkej Británie bolo odporúčané, aby predtým, ako sa budú verejne vyjadrovať k politickým otázkam, prediskutovali najprv svoj názor s asociáciou. Počas pobytu v Pekingu športovcom povolila Čína zahraničným športovcom a novinárom prístup na Twitter a Facebook. 

Viaceré krajiny na čele so Spojenými štátmi oznámili, že budú diplomaticky bojkotovať olympiádu v Číne kvôli nedodržovaniu ľudských práv tamojším režimom. Olympiády sa tak nezúčastnia žiadni diplomatickí zástupcovia z USA, Veľkej Británie, Kanady či Nového Zélandu. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Japan Times, Bloomberg, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá