Kráľ drevených trónov. Východniar Tibor vyrába najkrajšie latríny na svete

  • Tibor Truhan čaru „kadibúdok“ podľahol pred siedmimi rokmi
  • Odvtedy ich vyrobil desiatky. Na dvierkach latríny zobrazil Mickey Mousa, väzňa či policajtku
  • O zákazky nemá núdzu ani počas koronakrízy. Na záchod ľudia chodiť musia aj počas pandémie
  • Zákazníčka chcela, aby na latrínu dal podobizeň jej manžela. Zaznamenala veľký úspech
truhan tibor
Foto: Veronika Janušková
  • Tibor Truhan čaru „kadibúdok“ podľahol pred siedmimi rokmi
  • Odvtedy ich vyrobil desiatky. Na dvierkach latríny zobrazil Mickey Mousa, väzňa či policajtku
  • O zákazky nemá núdzu ani počas koronakrízy. Na záchod ľudia chodiť musia aj počas pandémie
  • Zákazníčka chcela, aby na latrínu dal podobizeň jej manžela. Zaznamenala veľký úspech

Miesto, kam aj kráľ chodí pešo… Hovoríme o toaletách. Nie však obyčajných, ale o unikátnych. Tibor Truhan vraví, že vyrába najkrajšie „kadibúdky“ na svete. Východniar je vyučený kovoobrábač. Kedysi pracoval vo Východoslovenských strojárňach a neskôr prešiel do železiarní. „V čase, keď tam začal vládnuť kindermanažment sa podmienky pre prácu zmenili. Hľadal som niečo iné,“ spomína.

Postupne sa preorientoval na drevo a na košickom blšáku, ktorý kedysi patril medzi najväčšie trhoviská na Slovensku, si kúpil tri stánky. „Boli to pre mňa kráľovské časy. Vyrábal som rôzne atypické police, napríklad v tvare zemegule, točené stĺpiky na schodištia, ale takisto som predával ručne tkané koberce. Mal som pod palcom všetko, a to od garniží až po prahy.“

zdroj: archív: Tibor Truhan

Na záchod do telefónnej búdky

Ku latrínam sa dostal približne pred siedmimi rokmi. Vtedy neboli také krásne, ale obyčajné, aj keď poriadne prepracované. „Raz prišiel za mnou do dielne zákazník, ktorý sa ma spýtal, či robím latríny a ja som povedal, že áno.“

Po „kadibúdkach“ začal byť zo dňa na deň veľký dopyt. „Kamarátova známa, ktorá robila v jednej reklamke prišla za mnou a pýtala sa ma, či nechcem nejakú inzerciu. Tú som odmietol, ale povedal som jej, či by mi vedeli vyrobiť na latríny potlač. Chcel som totiž na dvierka kadibúdky dať obrázok starého sediaceho deda s fajkou v ústach.“

zdroj: Veronika Janušková

Návrh, ktorý mu predložila o pár dní neskôr, sa mu nepozdával. Nápadov však mal dosť. Latrína v štýle anglickej telefónnej búdky zaznamenala úspech. Pred niekoľkými rokmi dokonca bola prezentovaná na košických vianočných trhoch. „Išli okolo Angličania a nechceli uveriť, že to je latrína. Spomínam si, že mi niekto vtedy povedal, že je to najkrajšia latrína na svete a odvtedy to tvrdím aj ja. Je to aj moja najobľúbenejšia kadibúdka.“

Latrína ako svadobný dar

Tibor vyrobil za sedem rokov množstvo zaujímavých latrín. Napríklad s Mickey Mousom, väzňom, sexy policajtkou, bubeníkom. Na dvierkach nájdeš aj rôzne alkoholové fľaše a dokonca aj podobizeň hudobníka Mariána Čekovského. V zbierke mu nechýbajú ani latríny s tradičnými folklórnymi vzormi.

„Je dôležité povedať, že potlač nie je fólia. Tá by o niekoľko rokov popraskala a nebolo by to dobré. Ide o potlač, ktorá je vhodná na drevo a vydrží aj počas zlých poveternostných podmienok. Dažde, zimu aj vysoké horúčavy.“

Východniar sa za roky svojej práce stretol aj s pomerne zvláštnymi zákazkami. Rád spomína na to, ako vyrábal latrínu, ktorá mala poslúžiť ako svadobný dar. „Prišli za mnou chlapci od Kežmarku, že by chceli jednu latrínu pre ženícha. Bola úplne vytuningovaná. Nachádzalo sa tam všetko potrebné. Od plynovej masky až po kukučkové hodinky. Vylepšenú verziu postavili na tanečný parket. Myslel som si, že to bude trapas, ale nakoniec mi zákazníci hovorili, že sa každý na tom bavil.“

Východniar spomína aj na ďalšiu zaujímavú zákazku. „Mama s dvoma synmi chcela, aby som na kadibúdku dal podobizeň jej manžela.“ Tibor s tým nemal žiadny problém. Dozvedel sa, že je oslávenec bubeník a latrínu ešte viac vylepšil. „Poslali mi karikatúru jeho tváre a ja som s grafikmi k tomu pridal bubny. O dva týždne prišiel za mnou gratulant osobne a poďakoval mi za ňu. Bolo to úžasné prekvapenie.“

Koronakrízu latríny nepoznajú

Tibor o zákazky núdzu nemá a koronavírus jeho biznisu neuškodil. „Minulý rok v marci som čakal, že začne moja sezóna. Vždy prichádza na jar, kedy ľudia začínajú chodiť na záhrady. Prišla však korona a ľudia sa zľakli. Ostali doma a nikde nechodili. Povedal som si však, počkám ja chvíľočku a „koronka“ ich postupne vyženie na chaty. Nebude sa im celý čas chcieť sedieť v bytoch. A presne to sa stalo. Od apríla som sa nezastavil.

Minulý rok každý deň vyrobil a zároveň aj predal jednu latrínu. A ako dlho výroba „trónu“ trvá? Tibor hovorí, že 10 hodín. Je však pracant a keď sa posnaží, dokáže ju dať dokopy aj za 8 hodín. „Rekord mám šesť. O 8.00 hod. mi raz volal zákazník, že by chceli latrínu a či mám nejakú k odberu. Akurát som nemal žiadnu. Povedal mi, že príde o 14.00 hod. a ak ju stihnem vyrobiť tak ju berie, ale čakať nebude.“

zdroj: Veronika Janušková

Pustil sa do práce a vyrobil ju za neuveriteľných šesť hodín. „Už som dával závesy na dvere a zrazu prišlo auto. Bol som hotový, ale zvládol som to. Som ten typ, že keď poviem, tak to urobím.“ Zákazky má aj zo zahraničia, najčastejšie z Maďarska a Čiech. „Dovoz je veľmi drahý, ale pokojne kadibúdku vyrobím pre hocikoho, ale bolo by dobré, aby si ju aj v Košiciach vyzdvihli.“

Priniesol Paríž na Slovensko. Vďaka dezertom Jeana-Charlesa môžete vycestovať do Francúzska aj počas pandémie

Socha slobody je z východu

V najbližšej dobe plánuje vyrobiť latrínu, na ktorej bude vyobrazená Socha slobody s rúškom a okolo nej budú koronavírusy. „Musíme ísť s dobou a toto je aktuálna téma. Chcem tam aj nápis: Socha slobody pochádza z východu. Druhou alternatívou je Mona Lisa s rúškom. Nemám na ňu ešte záujemcu, ale verím, že sa rýchlo nájde. Som zvedavý na odozvu.“

O výrobky z dreva je v súčasnosti záujem. Hoci trh valcujú nízkymi cenami rôzne zahraničné reťazce, kto chce kvalitný výrobok, staví na slovenského remeselníka. Okrem latrín Tibor vyrába aj posedy. Samozrejme, ani tie nie sú len také obyčajné. „Mám široký záber, ale rád vyrábam aj posedy. Najviac idú maskáčové, ale už som robil posed aj s bohyňou Dianou, patrónkou poľovníkov,“ dodáva.

Tibor Truhan

Najvyššie položená

Najvyššie položené miesto, kde aj králi chodia pešo, sa nachádza pri Chate pod Rysmi (2 250 m n. m.), ktorá stojí v tesnej blízkosti sedla Váha, Vysokej a Ťažkého štítu, v závere pravého výbežku Mengusovskej doliny. Okrem toho, že je najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách, je zároveň aj najmladšou.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa svarny.suhaj.mario (@svarny.suhaj.mario)

Zážitkom je návšteva kadibúdky, z ktorej máš na Tatry nádherný paronamatický výhľad. Ak sa ju rozhodneš navštíviť z dôvodu, na čo bola postavená, nemusíš sa báť o svoje súkromie. Farebne pomaľovaná latrína leží v diskrétnej zóne asi 200 metrov od chaty.

Latrína je vlastne primitívny záchod, ktorý sa dodnes využíva tam, kde nie je možné efektívne postaviť klasickú vnútornú toaletu. Slovo latrína pochádza z latinčiny (skrátením slova lavatrina – umyváreň, čo je odvodené od lavare – umývať sa) a do slovenčiny sa dostalo z nemčiny. Väčšinou sa týmto slovom označujú hromadné záchody v poli, spravidla pre vojakov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá