Kráľ podnikateľ. Karol III. založil úspešnú značku, zdedil milióny, no dane nezaplatí
- Majetok kráľovskej rodiny je skutočne obrovský
- Momentálne naň dohliada Karol III.
- Avšak predtým bol aj on sám podnikateľom
- Majetok kráľovskej rodiny je skutočne obrovský
- Momentálne naň dohliada Karol III.
- Avšak predtým bol aj on sám podnikateľom
Po smrti kráľovnej Alžbety II. má Veľká Británia nového panovníka. Stal sa ním jej syn Karol, ktorého už svet pozná ako kráľa Karola III. (King Charles III.).
Na túto rolu sa pripravoval roky a vo vzore svojej matky mal na to aj veľmi dobrú mentorku. Svoje o tom vedia aj naši predstavitelia štátu.
„Osobne sme sa stretli počas recepcie k samitu NATO v Londýne a charizma a pokoj, ktorý z nej vychádzal, bol pre mňa vtedy výnimočným okamihom,“ hovorí prezidentka Zuzana Čaputová.
„Aj v tých najťažších časoch bola pre ľudí tým pevným bodom, ku ktorému sa upínali. Celý svoj dlhý život zasvätila službe Britom a britskému Commonwealthu,“ dodala.
Kým však Alžbeta II. vládla, jej syn zastával inú prácu. Bol majiteľom úspešného a ziskového podniku. Pozrime sa teda na to, aký je príbeh za princovou značkou organických jedál Duchy Originals.
Karol III. – podnikateľ
CNN uvádza, že o novom britskom kráľovi je známe, že bol bol vášnivým zástancom environmentálnych záležitostí. Aj preto v roku 1990, keď ho svet poznal ako princa Walesu, založil spoločnosť Duchy Originals. Tá predávala produkty z jeho farmy. Slovo Duchy v preklade znamená vojvodstvo, a teda značka bola stelesnením luxusných a prémiových produktov.
Firma sa za tie roky rozrástla a momentálne je najväčšou značkou organických potravín a nápojov v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť v roku 2021 pred zdanením zarobila len do marca takmer 3,6 milióna libier (4,1 milióna eur).
Začiatky Duchy Originals síce neboli najľahšie, no po tom, ako sa v roku 2009 spojila so značkou Waitrose, skutočne prosperuje. V súčasnosti ide o reťazec luxusných potravín, ktorý má výhradné právo predávať produkty pod názvom Duchy. Na balení potravín nájdeš logo s nápisom Waitrose Duchy Organics.
Po Karolovom nástupe na trón však vlastníctvo reťazca s najväčšou pravdepodobnosťou prejde na jeho najstaršieho syna princa Williama. Ten taktiež zdedí samostatný majetok vojvodstva Cornwall v hodnote približne 1 miliardy libier (1,14 miliardy eur).
Je otázne, do akej miery bude nový majiteľ úspešný v porovnaní s jeho otcom. Hoci študoval ekologické poľnohospodárstvo, pravdepodobne nebude taký praktický, vravia experti.
„Bude mať záujem, ale poverí iných, aby to spravovali,“ povedala Sally Bedell Smithová, autorka životopisov a knihy „Karol: Nepochopený princ“.
Majetok kráľa
Otázkou je, do akej miery bude spoločnosť Waitrose Duchy Organics novému kráľovi skutočne chýbať. Forbes totiž ponúka náhľad do jeho bohatstva, ktoré je skutočne obrovské.
Dynastia Windsorovcov ide ruka v ruke s celoživotnou prestížou a privilégiami. Nuž a keď sa Karol III. nedávno dostal na jej čelo, dostal za úlohu dohliadať na aktíva vo o výške približne 42 miliárd eur. Zdedil tiež pol miliardy eur od kráľovnej Alžbety, vrátane jej hradov, klenotov, konskej farmy či zbierky umenia. Navyše, za nič z toho nemusel platiť daň.
Závet kráľovnej Alžbety zrejme neuvidíme niekoľko generácií. Očakáva sa totiž, že bude zapečatený po dobu 90 rokov. Karol však zdedil jej súkromné majetky automaticky ako jej najstarší syn.
Ide o Alžbetin obľúbený hrad Balmoral v Škótsku, kde aj v pokoji zomrela. Taktiež sa mu do vlastníctva pripíše Sandringham vo východnom Anglicku spolu s tamojšou farmou plnokrvných koní známou ako Royal Studs.
Karol v daniach za toto všetko nezaplatí ani cent. Vďaka dohode s britskou vládou z roku 1993 je od nich oslobodený. Dohoda totiž povoľuje prevody majetku od jedného panovníka k druhému bez poplatkov.
Pod spomínanými aktívami v hodnote 42 miliárd dolárov, ktoré sú zverené kráľovstvu, sa rozumejú miliardové investície a ďalšie honosné paláce, šperky či neoceniteľné umenie. Tie však v skutočnosti nikdy nebude priamo vlastniť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: archív SIU, CNN, Forbes