„Kráľ zbraní“ skončil. Jeden z najvplyvnejších ľudí USA čelí bankrotu a žalobám
- Národná asociácia držiteľov zbraní oznamuje rezignáciu svojho dlhoročného šéfa
- Rezignácia prichádza v čase vyšetrovania do korupčných praktík šéfa, ale aj organizácie
- Národná asociácia držiteľov zbraní oznamuje rezignáciu svojho dlhoročného šéfa
- Rezignácia prichádza v čase vyšetrovania do korupčných praktík šéfa, ale aj organizácie
Wayne LaPierre v piatok odstúpil zo svojej významnej funkcie šéfa Národnej asociácie držiteľov zbraní, známej aj pod skratkou NRA. Jeho odchod znamená koniec významnej éry, počas ktorej sa NRA stala jednou z najvplyvnejších lobistických skupín vo Washingtone.
Toto obdobie moci však bolo poznačené obvineniami z korupcie a významným vyhlásením bankrotu, čo v konečnom dôsledku poškodilo povesť a prestíž organizácie, píše Reuters.
Trpký odchod
LaPierre, ktorý sa zamýšľal nad svojimi úspechmi, oznámil svoj odchod z NRA s pocitom hrdosti. „Väčšinu svojho dospelého života som bol hrdou súčasťou tejto organizácie,“ uviedol. „Moja oddanosť poslaniu NRA a obrane druhého dodatku zostáva neochvejná a môj zápal pre našu vec je rovnako intenzívny ako kedykoľvek predtým,“ informuje portál Politico.
„I’ve been a card-carrying member of this organization for most of my adult life, and I will never stop supporting the NRA and its fight to defend Second Amendment freedom. My passion for our cause burns as deeply as ever.“ –Wayne@EmmColt/@FoxNews ➡️https://t.co/wC7D9tF6vw pic.twitter.com/bEvDBmhy7W
— NRA (@NRA) January 5, 2024
Podľa oznámenia NRA týkajúceho sa LaPierrovej rezignácie je Andrew Arulanandam, ktorý predtým viedol všeobecné operácie organizácie, pripravený prevziať úlohu dočasného generálneho riaditeľa a výkonného viceprezidenta po LaPierrovom odchode 31. januára.
Hoci 74-ročný LaPierre ako hlavný dôvod svojej rezignácie uviedol zdravotné problémy, NRA vo svojom vyhlásení tiež potvrdila jeho účasť ako obvineného v korupčnom prípade, ktorý vedie newyorská generálna prokurátorka Tish Jamesová.
„Pokiaľ ide o obvinenia New Yorkskej prokuratúry, správna rada NRA uvádza, že vyvinula značné úsilie na vykonanie sebahodnotenia, odporučila ukončiť pôsobenie ‚insiderov‘ a dodávateľov, ktorí údajne zneužívali združenie, a prijala náhradu s úrokmi za údajné transakcie s nadmernými výhodami od LaPierra, ako sa uvádza vo verejných daňových podaniach.“ uviedla NRA pre FoxNews.
Pozitívna reakcia zo strany zástancov regulácií
Po LaPierrovej rezignácii generálna prokurátorka Jamesová uznala tento vývoj ako významný míľnik v ich prípade, ale zdôraznila, že nemá vplyv na priebeh procesu. „Ukončenie pôsobenia Wayna LaPierra znamená významné víťazstvo v našom úsilí o spravodlivosť,“ napísala Jamesová na sieť X.
„Jeho odstúpenie však nezbavuje ani jeho, ani NRA toho, aby čelili následkom. Sme naďalej odhodlaní zabezpečiť, aby všetky newyorské charitatívne organizácie dodržiavali právne normy, a nebudeme prehliadať závažné pochybenia v riadení alebo osobné zisky. Naše právne kroky sú naďalej v kurze a sme pripravení predložiť naše dôkazy na súde,“ doplnila.
Senátor Chris Murphy, zástanca reformy v oblasti zbraní, interpretoval LaPierrov odchod ako prejav slabnúceho vplyvu NRA. V rozhovore s novinármi Murphy poznamenal: „Odchod Wayna LaPierra podčiarkuje úpadok NRA. Táto zmena predznamenáva novú éru, v ktorej sú pokroky v legislatíve týkajúcej sa zbraní pravdepodobnejšie a hnutie za bezpečnosť zbraní je pripravené získať na sile, zatiaľ čo vplyv zbraňovej lobby slabne,“ píše Politico.
Rozhadzovanie na Bahamách a bankrot
Generálna prokuratúra tvrdí, že Wayne LaPierre použil viac ako 500 000 USD z prostriedkov NRA na osobné lety na Bahamy pre seba a svoju rodinu. Okrem toho sa v žalobe uvádza, že v období od mája 2015 do apríla 2019 zaplatila NRA viac ako 1 milión USD za súkromné lety, na ktorých sa LaPierre nepodieľal.
Okrem toho v rokoch 2013 až 2017 LaPierre údajne dostal náhrady výdavkov presahujúce 1,2 milióna USD.
Žaloba obviňuje aj ďalších obžalovaných z porušovania zákonov o neziskových organizáciách a porušovania interných pravidiel s cieľom získať osobný prospech, čo viedlo k finančnej strate pre NRA vo výške viac ako 64 miliónov USD v priebehu troch rokov, čo spoločne s odchodom najväčších finančných darcov NRA viedlo k tomu, že organizácia musela v roku 2021 vyhlásiť bankrot, píše CF a CNN.
Súdny proces má začať už budúci pondelok na Najvyššom súde v štáte New York, informuje Reuters.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, Politico, FoxNews, CF, X, CNN